Silvestrovská kocovina a rady, co fakt nefungují

Chystáš se na velkolepé oslavy příchodu nového roku a už teď se bojíš, jak ti bude druhý den? Je nám jasné, že rady typu nepít, nejíst, nekouřit ti jsou k ničemu. Ale jak teda být druhý den fit? Našli jsme super kompromis.

silvestrovska-kocovina-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

I když moc dobře víš, že všechny ty rady proti kocovině jsou účinné, ne vždy je možné je dodržet. Copak se dá na Silvestra pít s mírou? Nebo nejíst? Tak zahoď stres a výčitky a udělej prostě kompromis. Nezkazíš si večer a druhý den to nebude zase tak hrozné.

Nekouřit

Tak takhle rada pochází od nekuřáka. Protože nikdo z kuřáků si prostě cigaretu ke skleničce neodpustí. To i sváteční kuřáci vědí, že k vínu si prostě zapálit musí. Nicméně je pravda, že množství škodlivých látek v cigaretách ti druhý den kocovinu ještě zhorší.

Kompromis: Pokud tedy víš, že si večer určitě zapálíš, zkus nekouřit přes den. Každá cigareta, kterou nevykouříš, se počítá. Zaručeným receptem, jak nevykouřit za večer krabičku, je jít do nekuřácké společnosti. A když budeš mít opravdu chuť, odběhneš si ven.

Nemíchat

Pokud celý večer strávíš v jednom podniku, tak není problém pití nemíchat. Jenže když začneš ve vinárně, byl by hřích si prostě víno nedat. Ale poté, co se přemístíš za svými kamarády do pivnice, je možné, že tam budou mít víno maximálně z krabice. No a co když večírek zakončíš v koktejl baru? Míchání se prostě nevyhneš.

Kompromis: Zkus si vždy dávat lehčí nápoj. Víno raději bílé než červené. Obecně tmavší alkohol bývá silnější, a to platí i v rámci tvrdého alkoholu. Takže dej přednost vodce před whisky. Když už musíš míchat, míchej alespoň kvalitní nápoje, které mají podobnou barvu. Pokud si dáš na bílé víno Havanu, uděláš rozhodně líp, než na červené krabicové víno tuzemák nebo dokonce zelenou.

Bez bublinek

Tak jasně, bublinky dráždí žaludek, a pokud bys vypila dvě láhve sektu, dobře ti určitě nebude. Ale na Silvestra bez šumivého vína to prostě nepůjde.

Kompromis: Před půlnočním přípitkem pij bílé víno, šampusu si pak dopřej maximálně jednu skleničku.

Pozor na množství

Taky si říkáš, že si večer dáš maximálně dvě skleničky vína nebo dva koktejly? Jenže po druhé skleničce se příjemně uvolníš a rozhodně nechceš přestávat. Noc je ještě mladá a party teprve začíná.

Kompromis: Klidně si dopřej i třetí skleničku, ale dodržuj pravidlo, že si ke každému vínu objednáš vodu. Pokud piješ koktejly, dej si jedno kolo nealkoholický, uvidíš, že ti to jedině prospěje.

Nejíst slané pochutiny

Brambůrky, slané tyčinky a buráky k party prostě patří. K vínu se dobře zobou a nesmí chybět na žádném večírku. Je těžké jim odolat, i když odborníci varují, že zhoršují kocovinu a zatěžují ledviny. Ale těžko budeme k vínu chroupat mrkev.

Kompromis: Zkus nesolené oříšky nebo kešu. Dnes seženeš také zdravé křupavé variace, třeba celerové chipsy nebo chipsy z červené řepy.

Kocovina a co s ní?

Silvestrovská noc je za tebou a ty vstáváš s pořádnou kocovinou. Myslíš si, jak do sebe naliješ hektolitr kafe a zazdíš to česnečkou a bude ti fajn? Omyl! Dej si pozor na mýty ohledně léčení kocoviny. Tohle rozhodně nezabírá:

Káva

Možná si chceš druhý den po večírku uvařit pořádně silnou kávu. Tak to brzdi. Kofein dehydratuje a to je to poslední, co tvoje tělo potřebuje. Raději si naordinuj dostatek čisté vody nebo kvalitního džusu.

Česnečka

Tuhle dobrotu si dopřej kdykoli jindy, jen ne na kocovinu. Česnek totiž snižuje tlak, mohlo by se ti udělat ještě hůř. Navíc ti taky může podráždit žaludek. Uvař si raději pořádný kuřecí vývar.

Vyprošťovák

Babské rady velí, ať si dáš ráno jedno pivo nebo se také říká, že čím ses pokazila, tím se také sprav. Možná se ti na chvíli uleví, ale rozhodně to není správné řešení. Kocovinu akorát oddálíš, navíc nakumuluješ škodlivé látky a vyčerpáš organismus.

Takže co ti jen popřát? Ať se silvestrovská party podaří a tobě je druhý den skvěle.

text: Alžběta Bublanová, zdroj: výživový poradce Dan Makoli, foto: shutterstock

30.12.2022 7:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist