DIY: Vyrob si stylový vánoční věnec

A je to tady. Blíží se doba Vánoc. Možná právě přemýšlíš, jak vytvořit co nejhezčí vánoční atmosféru, jak zkrášlit byt či dům. Jedním ze základních symbolů, který se s nejvýznamnějšími svátky roku pojí, je vánoční věnec. Zapomeň však na nákupy, pojď si ho spolu s námi vyrobit sama.

vanocni-venec-titul-1100x618.jpgCelá galerie 25 Zdroj: Shutterstock.com

Něco málo z historie

Vánoční věnce, jimiž se zdobí dveře, mají sloužit křesťanům jako symbol vítání v době adventu. Jejich historie je ale mnohem rozmanitější a věnce, coby symboly Vánoc, využívaly také jiné kultury a náboženství. Pohané věnci oslavovali zimní slunovrat s nejkratším dnem roku, který pro ně symbolizoval jednak zánik, jednak vzkříšení (delší dny přece nastanou hned po jeho skončení). Ve Švédsku se vánoční věnce přizdobují svícemi, které mají vyjadřovat slunce. V antice se věnci vyjadřoval úspěch, vzpomeňme třeba na vavřínový věnec, kterým se odměňovali a i dnes odměňují ti nejlepší sportovci. Věncem byl ověnčen triumf, vítězství.

Také kulatý tvar věnce má své logické opodstatnění a pojí se s významem věčnosti. Věnce se zdobily listy cesmíny (symbol nesmrtelnosti) či cedru (symbol síly). Dnes máme vymoženosti ve formě věnců umělých, které svou nesmrtelností hravě předčí sílu cesmíny. Pro všechny ty, které nechtějí propadat komerci, či se jim nelíbí věnce neosobní, máme pár tipů, jak vyrobit vlastní vánoční dekoraci.

Korpus je základ

Asi nejjednodušší je využít při výrobě věnce základ tvořený z drátěného korpusu, který se dá koupit například v hobby obchodech, floristických potřebách či některých květinářstvích. Korpus může být jednoduchý (pouhé jedno kolo) či sestávající se třeba ze dvou, tří kol. Použít můžeš i jednoduchý korpus z kartonu. Z tvrdého papíru vystřihni větší kolo, pak přilož například talíř, obkresli jej a vystříhej. Korpus se dá pořídit také slaměný. Koupíš ho rovněž v květinářství.

Dekorace s fantazií

K výzdobě můžeš použít chvojí, ale stylově vypadá i mech. Přilož jej ke korpusu, a aby vše drželo, přivaž chvojí nebo mech ke korpusu provázkem (nejlépe tmavým, neměl by být příliš vidět) či drátkem a obmotej alespoň třikrát. Pak už stačí věnec dozdobit podle svého vkusu a fantazie. Můžeš na něj nalepit různé stuhy, svíčky, zvonečky, šišky, vánoční koule, dárky či chceš-li mít věnec v americkém stylu pak třeba i Santu se soby.

Zdobit slaměný korpus se ale dá také jednoduše jen krásnou červenou stuhou, kterou jej obmotáš. Fantazii se meze nekladou, takže pomocí tavné pistole můžeš na korpus nalepit do několika řad třeba dvoubarevné bonbony. Papírový korpus se dá zase polepit zelenými lístky, které se dají vyrobit z barevného (zeleného) papíru.

Jednoduchý mašličkový věnec

Pojď si s námi zkusit vyrobit úplně jednoduchý mašličkový věnec, který zvládne úplně každý.

Budeš potřebovat:

  • Drátěný kruh o průměru 30 cm
  • Zhruba 22 metrů stuhy ve dvou barvách

Postup:

  • Zavaž kolem věnce zhruba 36 mašliček. Střídej pravidelně barvy.
  • Teď už stačí jen najít vhodný prostor, kam věnec pověsit.

Tak co říkáš? Vyzkoušíš? Nebo máš raději jiné dekorace? Lidé v naší galerii očividně také, pobav se.

Foto: Shutterstock.com, facebook.com, Pinterest.com

30.11.2017 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist