Shon okolo Vánoc? Víme, jak si užít advent a nezbláznit se z toho

Předvánoční čas je pro někoho magickým obdobím, ale pro většinu z nás to znamená jediné – ohromný stres. Co všechno jen musíme stihnout, než Ježíšek zacinká? Vygruntovat, nakoupit dárky, upéct cukroví, přidat také v práci, abychom si mohli vzít volno. Je toho dost a tak není divu, že si kolikrát tu pravou adventní atmosféru vůbec neužijeme. Není to ale škoda? Přinášíme ti tipy, jak neprožít advent ve stresu.

adventni-cas-shon-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Koledy, svařák, punč, vánoční trhy, vůně perníčků a vánoční večírky. Tohle všechno zní slibně, ale opravdu si těch několik týdnů před Štědrým dnem dokážeš užít? Nebo se jen honíš a lítáš jako hadr na holi? Zkus to letos jinak. Hoď starosti za hlavu a užij si tu pravou vánoční atmosféru.

Cukroví s mírou. Stejně se to nesní

Nervuješ se, že jsi ještě ani nezadělala těsta a na náladě ti nepřidá ani kolegyně, která se chlubí, kolik druhů cukroví už má napečeno a kolik toho ještě stihne. Nech ji, ať se chvástá a zůstaň v klidu. Však si vzpomeň, kolik cukroví se každý rok vyhodí a jak jsou toho všichni přejedení. Takže se vykašli na soutěživost a zkus si z pečení cukroví neudělat dostihy, ale příjemnou atmosféru, u které si nostalgicky zavzpomínáš na to, jak jsi byla malá holka a kuchyní se linula vůně vanilky.

Co pro to musíš udělat? Rozhodně nepeč v den, kdy nevíš, kde ti hlava stojí. Uvolni si na pečení jedno sobotní odpoledne, manžela vyžeň s dětmi ven (tedy v případě, že nechtějí přidat ruku k dílu), uvař si k tomu voňavý svařák, pusť si koledy nebo pozvi maminku s kamarádkou a začni s menší várkou. Nemá cenu nadělat těst na několik plechů, aby ještě o půlnoci jela trouba na plný výkon. Uvidíš sama, že jakmile budeš mít alespoň něco málo napečeného, uklidníš se. Pamatuj na to, že o pořádnou dávku cukroví se postarají také babičky, a pokud ani to ne, pak zkus využít služeb profesionálů. Budeš mít nádherné kousky a bez práce.

Hoď se do klidu

Doba adventní by měla být časem klidu a rozjímání, stejně jako se nás snaží přesvědčit reklamy plné spokojených rodin v naklizeném domě, kde se stoly prohýbají pod hromadou jídla. Jenže realita trošku pokulhává. Nemáš uklizeno, o cukroví nemluvíš, a když si k tomu přičteš přeplněná obchodní centra a tvou neschopnost vymyslet jakýkoliv dárek, tak tě panika přepadnout zaručeně musí. Nenech se rozhodit a zpomal. Přečti si nějakou hezkou knížku, prohlédni si časopis s vánočními nápady, dejte si s rodinou horkou čokoládu a vydejte se na procházku nazdobeným městem. Stačí opravdu jen chvilka, a uvidíš, jak se ti bude najednou zdát, že celý ten mumraj není potřeba. Ponoř se taky na chvíli do sebe a sama sebe se zeptej, co Vánoce pro tebe znamenají. Možná dojdeš k tomu, že důležité je, aby rodina byla pohromadě, a to může být i bez nějakého shonu, že?

Přečti si také:

Dárky nakupuj pro radost

Dárky jsou pro nás asi největší stres. Zaprvé nevíme, co komu koupit, a když už víme, tak to nemůžeme sehnat, popřípadě se nám protočí panenky při pohledu na cenu. Ale i nakupování dárků může být docela relax. Jen prostě musíš vědět, jak na to. Rozhodně to nenechávej na poslední chvíli, kdy v obchodech není k hnutí a všeobecný strach z toho, že se to prostě nestihne, tě ještě více zneklidní. Doporučujeme ti vyhradit na nákupy dobu, kdy v obchodě bude nejméně lidí. Pokud si tedy můžeš vzít třeba půl den dovolené, vyraz na nákupy ve všední den dopoledne. A nesnaž se za každou cenu něco ulovit. Dělej si přestávky na kávu a nákupy pak zakonči obědem v příjemné hospůdce. Zvolit můžeš také nákupy přes internet, ale tam nakupuj spíše dárky, o kterých máš jasnou představu. Ale za těmi drobnými dárky pro radost vyraz do obchodu a užívej si tu pravou vánoční atmosféru.

Úklid? To nestihnu!

Předvánoční úklid je takové malé nepsané pravidlo, které tě akorát tak stresuje. Ale napadlo tě, že předvánoční úklid si můžeš i užít? Než se pustíš do vysávání, utírání prachu a dalších nezbytných úkonů, nakup si různé vánoční ozdoby, věnec a jmelí. Přesně tyto doplňky tě budou popohánět k tomu, abys už konečně měla uklizeno a mohla byt vyzdobit. Zkrátka nepřistupuj k předvánočnímu úklidu jako k nutnosti, ale jako k radosti. Přemýšlej, kam umístíš zvoneček, kam věnec a další drobnosti. A hlavně, není potřeba bláznit, uklízíš přeci celý rok, tak se nemusíš před Vánoci strhnout  a že umyješ linku v lednu? Komu to vadí?

Nasávej vánoční atmosféru

Předvánoční čas je doba různých setkání, ale to tě neuklidňuje, spíš ještě víc stresuje. S hrůzou zjišťuješ, s kolika známýma se musíš setkat a komu všemu ještě vymyslet a předat alespoň drobné dárky. Ale právě setkávání s přáteli je přeci na adventu to nejlepší, ne? Zajděte společně na náměstí k vánočním stánkům, kde si dopřejte svařák, projděte trhy a ještě můžete něco nakoupit. Zkrátka vytěž z vánoční atmosféry co nejvíce. A pokud opravdu nestíháš, tak co takhle udělat sešlost u tebe doma, společně napéct cukroví a k tomu poklábosit? Každá pak dostane svůj podíl cukroví domů. Užijete si legraci a ještě ušetříte čas.

Jak to mají čtenářky?

„Já adventní čas miluju, užívám si všechno – trhy, nákupy, pečení cukroví. Už od října nakupuju všechny časopisy s vánočními recepty, v listopadu začnu s nákupy vánočních dárků a prosinec si prostě jen užívám. Nestresuju se s úklidem, uklidím normálně a velký úklid si dělám už v září. Takže tohle všechno, co je tu uvedeno, se mě vůbec netýká,“ svěřila se nám Lada (35 let) a nám nezbývá než tiše závidět.

„Tak to já se stresuju a parádně, dárky nemám ještě nakoupené, cukroví se chystám péct teď o víkendu, zároveň musím stihnout i úklid včetně oken, protože bez toho si to nedokážu představit. Jak vypadají adventní trhy u nás, vůbec netuším. Vánoce jsou pro mě jeden velký stres,“ krčí rameny Jiřka (29 let).

A jak to máš ty? Dokážeš si dobu před Vánocemi užít, nebo prosinec pro tebe představuje jeden velký stres?

text: autorský článek Alžběta Bublanová, foto: Shutterstock

1.12.2022 7:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist