Porodnice – sraz hrubiánů?

Je to asi móda posledních let, je to asi stále zkostnatělý personál porodnic, je to stále větší náročnost a rostoucí sebevědomí rodiček, je to prostě tak.

Před lety to začalo a stále pokračuje – maminky si velmi často stěžují na diskomfort v porodnici, nevhodné a necitlivé chování personálu… Je to specialita porodních sálů?


Je to o lidech a je to všude

Není to specialita, ačkoliv si mnoho žen nenechá vymluvit, že speciálně na porodním se srocují zdravotníci extrémně šílených povah. Není to pravda, je to o lidech a neslušná a věčně naštvaná sestra nebo nepříjemný lékař může stejně tak léta sloužit třeba na kardiologii, na ORL, na poliklinice nebo kdekoliv jinde. Vše je o lidech, ve všech profesích pracují LIDÉ a ti jsou optimističtí, veselí, dobří nebo také pesimisté, věčně naštvaní, ukřivdění zlí…

Uvědomte si také, že v porodnici vidí denně stále stejné obrazy a jsou zvyklí. Zatímco vy se ostýcháte a je vám to nepříjemné, pro ně je to pouze posunutá hranice intimity. Pro ně je to rutina. Zatímco pro sestru může být vaše oholení asi tak podobné jako pro vás dennodenní zalití kytky v rohu své kanceláře, pro vás to může být první nepříjemnost na cestě za miminkem. Mnoho porodnic pracuje s porodními plány a respektuje plně přání rodiče, doufejme, že takových bude víc a víc… a stížností méně a méně.

Porodní sály jsou specifické

Je třeba si také uvědomit, že na porodních sálech je specifická atmosféra, jakou nenapodobíte nikde, natož někde na očním nebo na chirurgii… Práce zde vyžaduje velkou psychickou odolnost a jistě se všechny shodneme, že je to prostředí značně stresující, už jen proto, že se tu bojuje s bolestí, silnou bolestí, přirozenou, ale prožívanou v největší syrovosti, ponechme na chvíli stranou epidurál a jiné metody úlev, ty jsou v celkovém počtu tlumení bolestí zanedbatelné.

Nejčastěji se tu totiž rodí bez tlumících prostředků. Představte si, že se celý den díváte na bolestmi zmučené ženy a máte se tvářit mile a optimisticky.Na druhou stranu tu příběhy končí v drtivé většině šťastně – narozením děťátka a to je chvíle velkého dojetí a kladných emocí. Nemávalo by to s vámi, být na místě porodní asistentky?

V době porodu jsme zranitelné…

A tudíž více vztahovačné a přecitlivělé. Porod je situace, která je velmi extrémní a je velmi silnou zátěží jak psychickou, tak fyzickou a dalo by se říci, že je to někde na samé hranici snesitelnosti. Protože nás to bolí, nesnesitelně bolí a jsme vystrašené jak bolestí, tak i novým prostředím, tak i proto si můžeme některá slova, tón hlasu nebo gesta personálu porodnice vzít k srdci až příliš. Navíc je třeba brát v úvahu i to, že jsme zcela zaujaté sami sebou a i vlídné slovo myšlené dobře nás může nepříjemně rozčílit, protože nás vytrhuje z hlubokého soustředění.

Maminky – hoďte kamenem!

Na druhou stranu je třeba si přiznat, že mnohé maminky přicházejí pod vlivem negativních referencí a povídání typu „kamarádka povídala…“ do porodnice vybaveny porodním plánem a zatvrzelou beraní hlavou, že ONY si v žádném případě nenechají nic líbit. Od samého začátku nasazují útok a to určitě není dobré pro dobré vzájemné vztahy.

Protestovat proti všemu a vždy! Nedivme se pak, že toho porodní asistentka, sestra nebo lékař už vás budou brzy mít tak akorát nad hlavu… Ne vždy za špatně prožité porody může jenom personál, pokud vám přidělí už dopředu načepýřenou a bojovně naladěnou rodičku, není to pohodový začátek. Ale asertivita a slušné chování by měly vždy být na prvním místě, to je bez diskuzí.

Čest těm, které to dokáží…

Nechť je více takových zdravotníků, pro které je prioritou lidská důstojnost rodičky, pro které je ta žena vystavená napospas průběhu porodního děje stále rovnocenným partnerem a kéž je více těch, kteří u toho všeho umí mít úsměv na tváři. A že jich je!!! Budete-li před porodem projíždět reference těch či oněch porodnic, najdete velké množství kladných a to někdy i tak kladných, že budete mít pocit, že tam nepracují zmiňovaní LIDÉ, ale andělé!!!

A když už…

Když už se stane, že se z nějakého důvodu budete po porodu cítit jako oběť, která se stala kořistí hrubiánů nebo se vám dokonce stane nějaké to lékařské pochybení, máte teoretickou šanci se bránit. Sepište stížnost a adresujte ji řediteli příslušné nemocnice. Vyřeší to něco? Možná ano, možná ne… Přinejmenším to ale posune vpřed celkový vývoj. Když budou ženy mlčet, nic se nestane… Nic lepšího.

Můžete sepsat také žalobu v případě, že dojde k nějakém pochybení na vás či na dítěti. Svědkem pak může být doprovod, obecně také platí, že k ženě s doprovodem se personál chová lépe, ale není to pravidlem. Chránit vaše zájmy může také placená služba – soukromá porodní asistentka nebo dula, to jsou ale tisícové položky.

Důkazem v případném sporu mohou pak být třeba fotografie, třeba tehdy, když se vám bude zdát, že dítě bylo zbytečně při porodu vážně poraněno, vše je to ale o posudcích odborníků. Na ty se obraťte také v případě, že se budete cítit poškozena psychicky, například ve chvíli, kdy ve vás šok z chování zdravotníků zanechá takové následky, které srovná pouze psycholog či psychiatr. Otrlé povahy neváhají s natáčením celého porodního děje na kameru, bude-li vám líp, i to může být pojistka proti obavě z nevhodného chování.

21.7.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist