Péče o kůži v době těhotenství

Většina nastávajících maminek se maximálně snaží upravit v době těhotenství svůj jídelníček. Poměrně málo žen je ale informováno o množství škodlivých látek obsažených v kosmetických přípravcích.

V zájmu našeho maximálně pohodlného života jsme se obklopili chemií – chemii jíme, chemii pijeme, chemii si vtíráme do kůže, mezi chemickými látkami bydlíme…

Naše dospělé tělo se s tímto nepřirozeným způsobem „péče“ snaží vyrovnat, ale tělo nenarozeného dítěte je proti všem těmto více či méně škodlivým látkám naprosto bezbranné. Většina nastávajících maminek se maximálně snaží upravit v době těhotenství svůj jídelníček tak, aby jídlo bylo čerstvé a zdravé –  což  neznamená jen vyhledávání obecně známých zdravých potravin, ale hlavně vynechání všech potravin s uměle upravovanou chutí. Poměrně málo žen je ale v české republice informováno o množství škodlivých látek obsažených v kosmetických přípravcích.

Český trh zatím nenabízí žádné pro spotřebitele dostatečně přehledné řešení a to i přes řadu zákonných ustanovení (Nařízení vlády č. 174/1998Sb, Směrnice Evrop.parlamentu a Rady 2003/ 15 ES, apod.). Výrobci tak zcela běžně a beztrestně používají a propagují označení jako „hypoalergenní“, nebo „přírodní“ kosmetika na výrobcích, které zároveň zcela bezostyšně obsahují látky objektivně hodnocené jako vysoce alergenní a zcela syntetické. Výjimku bohužel netvoří ani kosmetické výrobky určené nejmenším kojencům.

Nebezpečné jedy

Tak lze bez jakékoliv nadsázky označit synteticky vyráběné konzervanty, emulgátory, barviva, vůně, UV filtry a dokonce i uměle vyráběné tuky, oleje a tzv. účinné látky běžně používané v kosmetickém průmyslu – jediným důvodem jejich používání je dosažení co nejnižších výrobních nákladů. Tyto látky jsou potom opakovaně nalézány v krvi, v moči, a jako nezpracovatelné jedy usazené v játrech a ledvinách lidí. Stejně tak jsou tyto látky bohužel dohledatelné i v mateřském mléce.

Velké množství těchto látek se vyrábí z ropy a tyto uměle vyrobené náhražky pak zabraňují dýchání kůže, vyvolávají alergie, narušují hormonální a rozmnožovací systém a při dlouhodobém používání jsou karcinogenní.

Jak se tedy orientovat a chránit ?

Pokud doufáte, že zárukou kvality jsou zvučná jména renomovaných kosmetických značek, pak žijete v klamu. Nejrůznějšími spotřebitelskými testy se mnohokrát prokázalo, že prodejní cenu kosmetických výrobků není možné chápat jako ukazatel kvality. Odpověď na otázku, která kosmetika tedy neškodí zdraví, najde český spotřebitel pouze na výrobní etiketě toho kterého výrobku. Tuto etiketu s obsahem všech použitých výrobních látek musí naštěstí obsahovat každý kosmetický výrobek – určující je většinou rozdíl v její velikosti. Nenechte se od přečtení odradit titěrným písmem, které se používá z tohoto důvodu.

Výrobci, kteří ručí za skutečnou čistotu použitých přírodních látek, informace o obsažených ingrediencích neskrývají, ale naopak je svým zákazníkům staví co nejvíce „na oči“. Jejich etikety jsou proto psány srozumitelně a jsou dobře čitelné.
Tyto výrobky nesou často označení BIO (kontrolovaná kosmetika) a najdete je spíše v internetových obchodech a v menších kamenných obchodech s kosmetikou, ale také v prodejnách zdravé výživy, nebo v kosmetických salonech.

Jejich cenová hladina je střední a mírně vyšší – pokud se nad tím zamyslíte, zjistíte, že je to zcela logické. Látky určené k uchování krásy a zdraví, které jsou v nich použity se získávají z ekologického zemědělství, kde důraz není kladen na kvantitu, ale kvalitu. Výchozí suroviny jsou tedy příliš drahé na to, aby výrobky z nich mohly být prodávány za lidové ceny. Na druhou stranu je ale tato zdraví neškodná kosmetika často mnohokrát levnější, než výrobky značkových firem, které velkou část svých zisků investují spíše do reklamy.

Najdete-li skutečně přírodní a zdraví neškodnou kosmetiku, můžete dále vybírat podle svých momentálních potřeb:

Ranní nevolnosti celkem spolehlivě zažene jemná masáž v oblasti žaludku s pomocí levandulového oleje. Mnoha ženám ale také pomáhá mátový čaj, nebo kapka mátového éterického oleje na jedné kostce cukru (raději nerafinovaného).

Praskání pokožky v důsledku jejího napínání
a vzniku tzv. strií lze předejít pečlivou, pravidelnou péčí. Nejlepším řešením je hodně mastný krém, nebo možná ještě lépe olejíček s obsahem těchto důležitých látek: vitamíny A, E, F a lecitin. Kůži je třeba jemně a dlouze masírovat dvakrát denně a důležité také je, že čím dříve žena s touto pravidelnou masáží začne, tím větší schopnost elasticity kůže nabude a tím lépe bude odolávat extrémnímu roztahování v oblasti bříška a prsou.

Bolestivému praskání prsních bradavek v době kojení
úspěšně zabraňuje nejen dostatečná hygiena těchto míst, ale také pravidelné vtírání olejíčku lisovaného za studena z pšeničných klíčků.

Koupele v době těhotenství působí často uklidňujícím způsobem na děťátko i maminku. Pokud se do koupele navíc přidává levandulový nebo meduňkový olej, tyto uklidňující dojmy se znásobí a namáhaná kůže se takovouto koupelí nepřesušuje.

Pro péči o pokožku miminka je možné doporučit přípravky s obsahem heřmánku, s výtažky z mandlí, nebo opět z levandule. Silice získané přírodní cestou z těchto rostlin působí přirozeně regeneračně, protizánětlivě a mají na kůži silně zklidňující účinek.
Velkým obloukem se naopak při výběru kosmetiky pro kojence vyhněte produktům vyráběným z tzv. minerálních (uměle vyráběných) olejů.

Možná vás překvapuje, že všechny doporučené kosmetické ingredience jsou dobře známé a tak může být těžké uvěřit, že by právě tyto „obyčejné“ látky mohly mít tak velkou moc. Tajemství opět spočívá v tom, z čeho tyto látky pocházejí. Dnešní chemické technologie umožňují vyrobit napodobeninu téměř jakékoliv původně přírodní látky, ale nedokáží jí dodat léčivé účinky, které obsahují právě jen látky získané z přírody.

Pokud tedy čekáte, nebo už dokonce máte miminko, věnujte výběru kosmetiky velkou pozornost. Investice, která není ani nijak závratně vysoká, se vám v budoucnu mnohonásobně vrátí ve zdraví vašeho dítěte. Pokud pro sebe a své dítě uděláte maximum už v době těhotenství, nebudete následně trávit mateřskou dovolenou přecházením z jedné dětské ordinace do druhé.

Prověřené a mezinárodně uznávané kosmetické značky:

www.weleda.cz
www.gernetic.cz
www.lavera.cz
www.nobilis.cz

30.1.2008 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist