Kocour: Dominic West

Proslavil se jako drsný detektiv s náklonností k alkoholu, často hraje i kruté zlosyny, třeba masové vrahy. A přitom umí být charismatický a přitažlivý i jako dokonale britský gentleman.

Proslavil se jako drsný detektiv v seriálu, ve filmu jsme ho předtím zaznamenaly hlavně jako bídáka, který v starověké Spartě svádí manželku hrdinného krále v akci 300: Bitva u Thermopyl. Tenhle rok si zahrál „muže bez duše“ v divadelní hře Butley, masového vraha Freda Westa v televizním dramatu a teď v rodném Sheffieldu chodí po jevišti jako proradný Jago, úhlavní přítel Othella. „Lidi si asi myslí, že jsem satan,“ komentuje role, co mu nabízejí Dominic West.

Proč tedy na role padouchů kývá? „Hrát nejodpornějšího muže historie je přece velká herecká výzva. Pancharti jsou většinou ty nejzajímavější postavy, proto u nich vždycky skončím,“ tvrdí herec, který se v minisérii Ďáblova pouta odvážil ztělesnit i bývalého vládce Anglie Olivera Cromwella, kterého dodnes všichni Irové srdečně nenávidí, přestože rodina jeho matky právě z Irska pochází. „Chvíli se mnou pak nemluvila. Měla důvod, Cromwell spoustu jejich předků zabil.“

Kromě krutých zlosynů je Dominic West zaškatulkovaný taky jako opilecký policajt. To díky úspěchu seriálu The Wire – Špína Baltimoru, podle mnohých nejlepšího seriálu, co kdy vznikl, kde hrál pět sezón detektiva McNultyho. „Dostávám pořád nabídky na stejný typ role,“ stěžuje si West, ale hned dodává, jak je za The Wire rád. „Je to jediný důvod, proč o mě lidi slyšeli.“

Je pravda, že bez úspěchu The Wire (u nás k vidění na HBO) by dnes 41letý herec mohl být pořád odsouzený k vedlejším rolím ve vedlejších filmech a nestal by se jednou z verzí šarmantního muže snů inteligentní moderní ženy. Přitom ho do onoho osudového krimi seriálu musel jeho tvůrce David Simon přemlouvat. „Nechtěl jsem se mu uvázat. U amerického seriálu se musíte už před konkurzem upsat na dalších pět let života. Tenhle druh kontroly, kterou oni musí mít a proto můžou vyrábět tak skvělé show, mi na začátku vadil,“ vypráví West.

S hraním začal v devíti letech, s ochotníky v Sheffieldu, mezi něž patřila i jeho matka, žena v domácnosti. Otec v průmyslovém městě v Severní Anglii vlastnil továrnu na plasty. Na prestižní střední škole v Etonu (stejné, kam v té době chodil i současný premiér David Cameron nebo později princ William) se Dominic zbavil svého yorkshirského akcentu a především, potkal tam jednoho učitele dramatu, který mu nejdřív dal roli Hamleta ve školní produkci a pak mu řekl, aby uvažoval o profesi herce. Nadanému mladíkovi se myšlenka, že by mu někdo platil za to, co dělá rád, zalíbila.

Mezi tímto okamžikem a kariérou stručně popsané výše West ještě stihl vystudovat anglickou literaturu na Trinity College v Dublinu a herectví na Guildhall School of Music and Drama. „Pamatuju si, když jsem na městský úřad v Derby žádat o stipendium. Řekli mi: má se to tak, že buď tě pošleme na tu školu, nebo koupíme nový hasičský vůz. Na to jsem řekl, ať koupí ten vůz. Nakonec mi ale peníze dali, protože museli, když můj kurz změnili na kurz s diplomem. Takže možná jsem je stál to hasičské auto. Doufám, že kvůli mému umění nikdo neumřel.“


Další fakta o Dominicu Westovi:

Po herectví pokoukává i jeho dvanáctiletá dcera Martha. Otravovala ho tak dlouho, než ji povolil účastnit se konkurzu na roli dcery Darwinových ve filmu Síla lásky, který vyhrála. „Řekl jsem, ok, aspoň pak uvidíš, jaké peklo je můj život. Ale ukázalo se, že má talent, a kdo jsem, abych tomu stál v cestě?“ komentuje West.

Marthu má se svou bývalou partnerkou Polly Astor. Nyní je ženatý s přítelkyní z univerzity Catherine FitzGerald, bývalou hraběnkou z Durhamu. Vzali se loni, po třech dětech.

Narodil se 15. října 1969. Má bratra a pět sester. Jeho rodiče se rozvedli v roce 1996.

V 80. letech strávil čtyři měsíce v Argentině, kde se staral o dobytek.

10.10.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist