Ivana Follová sní o secesní kolekci

Pokud potkáte oblečenou dámu do nádherných fotografií, buďte si jistá, že její oblečení stvořila Ivana Follová!

Jak se chystáte na letošní Vánoce
Vánoce se mi jeví letos jako takový abstraktní pojem, paranormální jev… Jednak díky počasí, a také díky množství práce, kterou mám v lednu odevzdat. Nejvíc se těším, že v březnu bude opravdu březen… Soudím, že tak 20. 12. začnu leštit sklenice, vybírat dobré víno, nakupovat ovoce a odklízet pracovní nepořádek z pokoje. Strom a svíčky máme a pohodu si nadělíme.

Co pro módní návrhářku vlastně znamená vánoční období a máte vůbec šanci prožít „normální“ Vánoce
Co jsou normální Vánoce Stresující hon za dárky, napjatá atmosféra rodinné sešlosti u stolu a pod stromečkem nervózní a nechápající čtvernožci Naše psí dáma pravidelně rok co rok najde nějaký sladký dobře ukrytý dárek a přivlastní si ho. Pak to ještě završí štědronočními hody z nestřeženého stolku s vánočními dobrotami. Co se týká profese: už se mi taky stalo, že obdarovaný místo krásně zabaleného modelu pod stromečkem dostal v krásně zabalené obálce příslib…

Jako návrhářka musíte neustále žít v alespoň půlročním předstihu. Jak se na to dá zvyknout
Naplánovat si – jak to zní jednoduše. Příliš se mi nedaří naplňovat časový plán dne, ale v horizontu příští a přespříští sezony je to zanedbatelné. Koncepce je základ a detail je zábava.

Co je hlavním trendem Vaší kolekce na letošní zimu
V této kolekci jsou využity velkoformátové fotografie přenesené digitální technologií na látku. Konkrétně jsem využila fotografie Ivana Leiše, které pořídil během svého cestování po Aljašce. Takže na mých šatech, pláštích nebo korzetech najdete krásnou, leč drsnou přírodu, ledovce, domky zlatokopů, divoká zvířata… Závoje sněhu zase evokuje bílá hedvábná organza. Z materiálů jsem kromě unikátních aljašských vzorů využila i „obyčejnou“ vlnu a len.

A jaké budou Vaše módní vize na jaro/léto příštího roku
Spojila jsem síly s designérkou a spřízněnou duší Radanou Jařabáčovou, která exkluzivně pro mé látky navrhla motivy grafitti. Takže letní sezona bude mít velmi čerstvý look směrem k, pro mou tvorbu ne zcela typickému, street stylu.

Proč jste se rozhodla stát se návrhářkou
Nerozhodla, to se prostě vyvinulo. Školský ústav umělecké výroby, krajky, pak divadlo, oděv a vlastní značka if…

Máte ještě i dnes stejnou motivaci a chuť do práce jako na začátku
Míra únavy je samozřejmě větší, ale nakonec mě to stejně vždycky dostane.

Jaký je podle Vás přístup Češek k módě Změnil se nějak v posledních letech
Přístup ke světové módě po revoluci znamenal velký krok i pro českou kreativitu, ne snad že by opisovala, ale mohla se začít srovnávat. A české zákaznice po počátečním dlouhém čase, kdy holdovaly mezinárodním značkám, snad konečně nalézají i ty české.

Existuje vůbec česká móda
Jistěže, stejně jako existuje česká kuchyně. Guláš se vaří leckde, ale pokaždé chutná trochu jinak. A s módou je to podobné – odpovídá české mentalitě. My Češi máme velký dar humoru a otevřenosti, ale bohužel zároveň i rysy jisté malosti a bojácnosti.

Kdybyste si mohla vybrat jedno téma nebo dobu, kterou byste ve své kolekci ztvárnila, co by to bylo
Určitě secesi – je to velmi půvabné a ženské období. Mé trvalé oblibě se těší rovněž Japonsko, a to vliv oděvní i výtvarný.

Máte nějaké nesplněné přání, které byste si ráda splnila Nemusí se to nutně týkat jen módy.
Méně stresu a agrese mezi lidmi – to by bylo hezké… A pro sebe osobně – přála bych si šikovného manažera! Anebo ještě jednoho koně a nové sedlo.

Děkuji Ivaně Follové za pěkné předvánoční povídání a pod stromeček přeji nejen hodně pohody, ale také toho koně i se sedlem!

Adresy: www.ifart.cz
if… Art & Fashion Gallery, Ungelt – Týn 1, Praha 1
if… Ivana Follová, Vodičkova 36, Praha 1
if… zakázkový atelier, Mezibranská 9, Praha 1

Foto: Lukáš Hausenblas

11.12.2006 10:28| autor: Zuzka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist