Šílený módní vynález, který ničil zdraví, a přesto na něj ženy nedaly dopustit

Ženy byly, jsou a budou schopné pro krásu vydržet cokoliv, třeba i oblečení, které by si leckdo mohl splést spíše s mučicím nástrojem, neboť se v něm špatně chodilo, hrozilo nebezpečí propíchnutí a při pádu pak společenský skandál. Který módní kousek si dámy navzdory tomu všemu neodpustily?

shutterstock_1502393906-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ano, hádáš správně, jde o krinolínu. Krinolína je jedním z nejpoužívanějších a z dnešního pohledu nejnesmyslnějších módních propriet všech dob. Co to vlastně je? Jakási ocelová konstrukce ve tvaru zvonu nebo kupole, na kterou se napínaly sukně. Majitelka šatů vyztužených krinolínou tak mohla dávat na odiv svůj vosí pas. A pokud zrovna štíhlým pasem nebyla obdařena, pomohl obří balon obklopující nohy dámy vytvořit optickou iluzi atraktivní štíhlé ženské postavy. Největší slávu zažívala krinolína v 60. letech 19. století. V té době by bez ní žádná ctihodná dáma nevyrazila ani trh, natož do společnosti.

Cibuli nahradilo železo

Předchůdkyní krinolíny byla spodnička v nejrůznějších podobách. Ta se používala už kolem 15. století. Ideál krásy ve tvaru přesýpacích hodin se zkrátka mužům líbil po staletí a zřejmě se líbí dodnes. Spodnička se vyráběla z hrubé látky či koňských žíní a silně se škrobila. Navíc se pro dosažení požadovaného tvaru sukně muselo použít hned několik vrstev. Nepohodlný, kousavý materiál, vysoká hmotnost celé cibulovité masy, zdlouhavé oblékání i náročná údržba kompletního outfitu… to vše způsobilo, že spodničku nahradila krinolína. Dámy jásaly a chválily chytrého vynálezce, který jim ušetřil tolik času a zajistil pohodlí. Navíc se s příchodem krinolíny sukně mohly rozrůst do impozantních rozměrů, a ještě víc tak přidat dámám na atraktivitě.

Když krása bolí

Z praktického hlediska ale krinolína nebyla nic moc. Některé sukně vyztužené krinolínou měly průměr až dva metry. Ženy tak neprošly dveřmi a musely vcházet z boku. Také procházka na zahradě způsobovala komplikace. Foukl-li do sukně vítr, vzdula se jako plachta. Udržet v této situaci balanc vyžadovalo obratnost a zkušenosti. Upadnout na zem přitom nepřicházelo v úvahu, protože při pádu se sukně překulila až k hlavě dámy a odhalila to, co v době, kdy ženě z šatů nesměl vykukovat ani kotník, způsobilo naprostý skandál. Největším problémem krinolín byla ale zranění, která měly na svědomí uvolněné kostice z konstrukce krinolíny. Ty se totiž snadno zapíchly do dámského stehna či jiné části těla.

Od kostic k autům

Přesto se v 19. století vyráběly krinolíny v tisících kusů. A překvapí tě, kdo si na nich založil svou živnost. Byla to francouzská rodina Peugeotů – zakladatelů slavné francouzské automobilky. Tato značka, která letos slaví 211 let od svého založení, totiž začínala jako slévárna železa a následně válcovna oceli. A z oceli dělala krinolíny a později i kostice do korzetů.

Hlavní výrobní sortiment ale tvořily různé kovové nástroje a nářadí, mlýnky na kávu a na koření, pily, brusle, nože, šicí stroje, jízdní kola, motocykly… a od nich už to bylo jen kousek k automobilům. Ty následně firmu proslavily a pokud pomineme motorky, kola a mlýnky, jsou dnes automobily pro Peugeot takřka výhradním výrobním artiklem. K dnešnímu dni jich značka ve 160 zemích, kde má zastoupení, prodala skoro 75 milionů. Ten úplně první automobil se lvem ve znaku koupil jistý pan Poupardin z města Dornach přesně před 130 lety. Jednalo se o benzínový vůz s označením Type 3 a výkonem 2 koní. Na počest 130. výročí je právě v těchto dnech model Type 3 vystaven v muzeu Aventure Peugeot ve francouzském Sochaux. Kousek od něj najdeš mezi muzejními exempláři i zmíněnou krinolínu, na kterou francouzský výrobce nezapomněl. Ostatně jak by mohl? Vždyť mu před dvěma stoletími zajištovala tržby.

Pokrok na všech frontách

Auta si prošla od těch dob obrovským vývojem, ale ani krinolína nezanikla. Možná tě to překvapí, ale tato šílenost se stále nosí. Už se ale nepoužívají nebezpečné kovové dráty. Nahradil je nylon nebo plast. Sukně krásně drží tvar, a přitom je lehká, praktická a nehrozí žádné zranění, tedy kromě toho, které si dáma způsobí škobrtnutím či pádem. S krinolínami se v dnešní době setkáš například u princeznovských svatebních šatů, v půjčovně kostýmů a některé si našly cestu i k extravagantním módním návrhářům. Ani pojem krinolína nezanikl. Používá se v módní hantýrce pro označení speciálních vyztužovacích stuh pro výrobu klobouků. Tento výraz ale lze použít i pro jakoukoli spodničku, jejíž úkolem je dodat šatům či sukni požadovaný tvar.

A co ty? Vyzkoušela jsi někdy krinolínu? Vdávala by ses v šatech vyztužených krinolínou? Nebo jsi ráda za moderní dobu a pohodlné oblečení?

14.10.2021 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist