Podprsenka slaví 110 let a vědci boří mýty o její škodlivosti i životnosti

Možná bys neřekla, kolik žen dodnes spí v podprsence s tím, že když se obětuje trocha pohodlí, zaručí to pevná ňadra. Vážně to tak funguje? Ani omylem. Vyvrácených pomluv máme ale víc!

podprsenka-1100x618.png Zdroj: profimedia

Největší mýty o podprsence

Podprsenka je neodmyslitelnou součástí ženského světa. Vždyť neslouží jenom k zahalení, ale také k podpoře, modelaci tvaru a samotnému zvýraznění ňader. Za vynálezkyni tohoto kousku spodního prádla se považuje Američanka Marie Phelps Jacob. Ta ji v podobě, jak podprsenku známe dnes, vytvořila v listopadu roku 1913. Za dalších 12 měsíců si ji nechala patentovat a sklízela jeden úspěch za druhým.

Od historie k současnosti

O nepostradatelné podprsence postupem času vzniklo tolik mýtů, fám a polopravd, že se odborníci na slovo vzatí rozhodli, že věci uvedou na pravou míru. Nejsi náhodou i ty obětí nějakých podivných deziluzí? To záleží na tom, jak velký přikládáš význam těmto „kachnám“.

Spánek v prádle že zpevňuje ňadra? Nech si zdát

Před pár lety na sebe kočka Halle Berry v jednom rozhovoru práskla, že spí v podprsence od svých 16 let. Ačkoli se filmová hvězda první velikosti může pochlubit záviděníhodným dekoltem, zřejmě se chuděra zbytečně připravovala o noční pohodlí.

„Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že mít na sobě podprsenku během spánku má příznivý vliv na pokles poprsí v průběhu času. Vzhledem k tomu, že změny se dějí následkem těhotenství, porodu, kojení a také gravitace, považuji toto tvrzení za naprostou hloupost, kterou si ženy mohou naopak uškodit,“ nalévá čistého vína americká lékařka a specialistka chirurgie Amber A. Guth.

Kdo nechodí nahoře bez, ten riskuje rakovinu? Hloupost

V roce 1995 svět naprosto šokovala šířící se informace, že podprsenky způsobují rakovinu, protože negativně ovlivňují lymfatické uzliny. Tím se zachycují a hromadí toxiny, které značně zvyšují pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění. Jak je to doopravdy? Naštěstí je to jeden velký nesmysl a poplašná zpráva, což potvrdily závěry studie publikované v magazínu  nich vyplývá, že lymfatický systém není v žádném případě ohrožen, takže podprsenka nemůže být spojována s rizikem rakoviny prsu. Tak uf, úleva…

Čtěte také:

Spotřební lhůta nevyprší? Zapomeň

A teď ruku na srdce – máš ve svém prádelníku i kousky, které mají svá nejlepší léta za sebou? Jestli se chlácholíš tím, že „na doma ještě dobrý“, děláš chybu. Tady už hapruje jak vzhled, tak celková opora.

„Obecně platí, že podprsenka by se měla používat zhruba rok. Samozřejmě, pokud ji nenosíte často, ale pouze příležitostně, může to být i tři roky. Ovšem to je maximum. Jakmile se konce začínají třepit, tkanina se nehezky povoluje a košíčky příliš nesedí, je to jasný a varovný signál k výměně,“ upozorňuje americká redaktorka a autorka knihy o podprsenkách Jene‘ Luciani.

Nejlepší praní je v pračce? Omyl

Výše zmíněná specialistka přes výstřihy se domnívá, že praním podprsenky v pračce se urychluje její opotřebení. Očistu je prý nejlepší provádět ručně ve vlažné vodě a s jemným pracím prostředkem, ideálně pak dětským šamponem. Tak jasně, je to trochu pracnější, co si budeme vykládat, ale na druhou stranu je tenhle způsob ke spodnímu prádlu šetrný a nezhoršuje kvalitu materiálu. Tak nic neriskuj a vrhni se do práce.

Mrkni taky na video, kde jsou humorné módní přešlapy. Jó, s oblečením je někdy kříž…

 

9.6.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25192706/, theguardian.com, wikipedie.org

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist