Coco Chanel: Legenda, která změnila svět módy

Její jméno zná téměř každý. Tato francouzská módní návrhářka se právem řadí mezi největší osobnosti 20. století. Vždyť to byla právě ona, která ženy vysvlékla z těsných a stahujících korzetů a dala jim volnost a určitý prostor pro hru s módou.

coco-chanel-titul-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Coco Chanel: Módní legenda

Vytvořila takovou módu, která byla pohodlná, luxusní, a přesto velice ženská. Malé černé, tričko s horizontálními pruhy, kalhotový kostým, perly či legendární parfém č.5. To jsou jen některé ikony, které se pojí se jménem Gabrielle Chanel.

Narodila se legenda

Když se Coco poprvé podívala na svět, nikoho ani nenapadlo, že se právě narodila legenda, která během svého života zcela změní svět módy. Vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel se narodila 19. srpna 1883 v údolí Loiry. Její rodina byla velmi chudá. Když malé Coco zemřela matka, tak ji společně s jejími sourozenci otec umístil do sirotčince. Paradoxně roky v sirotčinci jí přinesly zkušenosti, ze kterých čerpala celý život. Právě díky jeptiškám se naučila šít. Mnohé šaty, kostýmy v černé barvě vycházely z tradičního oblečení zdejších jeptišek. Ve svých dvaceti letech začala vypomáhat v obchodě své tety, kde si již získala pověst velmi dobré švadleny.

Přezdívka Coco

Gabrielle byla ale velmi podnikavá dívka, a jelikož peněz bylo málo, začala si přivydělávat zpěvem. Po večerech chodila do místního nočního klubu, kde tamním štamgastům zpívala. Tady také přišla ke své přezdívce Coco, údajně podle jedné písničky, kterou ráda zpívala.

Muži jako cesta k úspěchu

Při jednom z jejích pravidelných kabaretních vystoupení si jí všiml muž, který značným způsobem ovlivnil její život. Byl jím dědic textilního průmyslu Étienne Balsan. Coco jeho moci, peněz a kontaktů dokázala náležitě využít ve svůj prospěch. Stala se jeho milenkou a on jí financoval počátky módního tvoření. Díky němu se mohla přestěhovat do Paříže, kde si také roku 1912 otevřela svůj první obchod s klobouky.

Étienna fascinoval a zároveň rozčiloval její styl oblékání, jelikož si nemohla dovolit honosné róby tehdejší doby, bohatě si vystačila s pánskými košilemi, kravatami a kalhotami. Étienna ale poměrně brzo opustila a zamilovala se do jeho přítele Arthura Capela. Toho Gabrielle skutečně milovala, bonusem navíc pak byl jeho nemalý majetek. Arthur ji ve všem pomáhal a financoval, s jeho pomocí rozšířila svoji kolekci i o společenské šaty či volnočasový oděv. Zároveň své podnikání rozšířila o další pobočky svého obchodu.

Nestárnoucí kousky

Chanel do ženského šatníku prosadila mnoho novinek, na tehdejší dobu poměrně odvážných. Mezi její slavné kousky patří klasické košilové šaty převázané pouze páskem a pruhy na tričkách. Kalhotové tvídové kostýmy, slavné kabelky nebo klasické malé černé. Malé černé, toto spojení je samo o sobě pojem, který slyšel snad každý. Samotný výraz naznačuje, že délka šatů byla mnohem kratší, než na tu dobu bylo zvykem a možná i proto tyto šaty vyvolaly ve světě módy poměrně rozruch.

Přečti si také:

Chanel No. 5

Coco byla velmi pracovitá a kreativní, proto módu chtěla rozšířit i o parfémy. Vždyť to z jejích úst pochází slavný výrok: „Žena která nenosí parfém, nemá budoucnost.“ Roku 1921 uvedla na trh svůj nejslavnější parfém: Chanel No. 5. Vzorky tohoto parfému Coco nejdříve dávala svým zákaznicím jako dárek k nákupu, teprve až když za ní ženy začaly chodit s tím, že by si přály další lahvičku tohoto kouzelného parfému, začala jej Coco prodávat. A tak se zrodil nejslavnější parfém na světě, který si zamilovaly i mnohé celebrity. Nezapomenutelný je výrok Marilyn Monroe která kdysi řekla: „Když jdu spát, tak zahalena pouze do parfému No. 5.“  Být tváří parfému? Po tom toužily mnohé hvězdy. V roce 2012 byl jako první muž v historii modelem Brad Pitt.

Pošramocená pověst

Válka měla na Gabriellino podnikání velký dopad. Sama prohlásila, že na módu není vhodný čas a své obchody zavřela. Chanel v tu dobu měla poměrně homofobní názory, což jí v pozdějších letech bylo značně vyčítáno. V tu dobu se dala dohromady s nacistickým důstojníkem, který zařídil, že mohla i nadále zůstat ve svém milovaném apartmá hotelu Ritz. Po válce byla její pověst velmi pošramocená: Vztahem s nacistickým důstojníkem i svými názory na židy ztratila nejen u Pařížanů obdiv a zájem. Jelikož tato atmosféra nepřispívala ke znovuotevření jejích obchodů, přestěhovala se do Švýcarska, kde pár let žila, než se vrátila zpět do Paříže.

Návrat na výsluní

Po návratu do Paříže se pomalu navracela do módy, byla ale velice špatně přijímána. Průlom nastal až v roce 1955, kdy světu představila svoji novou kabelku 2.55. Typická černá kabelka obdélníkového tvaru s řetízkovým páskem se stala legendou, která přetrvává doposud. Gabrielle „Coco“ Chanel zemřela 10. ledna 1971 v 87 letech. Smrt ji zasáhla v milovaném hotelu Ritz v Paříži, během přípravy jarní kolekce.

Několik slavných výroků:

  • „Tvář, kterou jste dostala od přírody, budete mít ve dvaceti. Na vás záleží, jak bude vypadat v padesáti.“
  • „Módu si můžete koupit, ale styl, ten musíte mít.“
  • „Abyste mohla být nenahraditelná, musíte být výjimečná.“
  • „Předtím, než vyjdete z domu, zastavte se a sundejte si jeden šperk.“

 

25.5.2023 7:00| autor: Zuzana Černochová | zdroj: wikipedia.org

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist