Vyměň konzum za slow fashion. Vyzkoušej nový přístup k módě i životu

Praská tvoje skříň ve švech a při tom nestíháš všechny nakoupené kousky unosit? Možná by ses měla zamyslet, co obnáší nadprodukce levného a nekvalitního oblečení pro udržitelný rozvoj. Proč pořizovat tuny věcí, které vlastně ani nepotřebuješ? Nebyla bys šťastnější, kdybys nebyla pod neustálým tlakem módy? Co vyzkoušet slow fashion?

slow-fashion.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V druhé polovině osmdesátých let vzniklo v Itálii hnutí zvané slow food jako reakce na boom rychlých občerstvení typu McDonald, které zaplevelilo nejen italská města. Hnutí si dalo za cíl návrat ke kvalitnímu jídlu z domácích zdrojů, které co nejméně poškozuje planetu, dává tělu, co potřebuje a navíc skvěle chutná. Později se vyvinulo v hnutí slow movement, které problematiku konzumu řeší obecně. Je jedno, zda se budeme bavit o jídle, nábytku či módě, jde o hledání trvale udržitelného způsobu života a podporu biodiverzity a kulturní diverzity na lokální úrovni.

V zajetí rychlosti

Dnešní život je založen na konzumu, nadprodukci a hromadění věcí, které většinou nepotřebujeme. Většinu nakupujeme pod tlakem reklamy, marketingu, okolí… jen abychom nezůstali v něčem pozadu, nebyli out.

Následky jsou odpudivé a jsou vidět všude kolem nás – mizí lesy a pralesy, voda je znečištěná, svět zaplavují odpadky, zatímco část světa hladoví, jiná bezhlavě plýtvá jídlem. Svět zrychluje, je povrchnější. Už neumíme jít po podstatě věcí, zůstáváme na povrchu, protože zabývat se informacemi hlouběji zkrátka nemáme čas. Stali se z nás lízači lokomotiv. Asi jako ve videu:

Je čas zpomalit a místo kvantity se zaměřit na kvalitu. Na poctivou řemeslnou práci, co vydrží desetiletí, místo rychloobrátkového zboží, které nevydrží ani sezónu. Vzdát se fast fashion a zkusit to jinak.

A o tom je slow fashion. Přestat podporovat módní řetězce, které chrlí nekvalitní oblečení a soustředit se na originální jedinečné nadčasové oblečení, které budeme nosit dlouhá léta. Jak na to?

Zaměř se na kvalitu

Přestaň podléhat neustále měnícím se trendům a vytvoř si svůj vlastní styl, který bude nadčasový a budeš se v něm cítit skvěle. Nakupuj designové módní značky, ideálně lokální. V Čechách je mnoho špičkových návrhářů, kteří vytváří poctivou módu šitou v malých manufakturách. Brzy zjistíš, že se budeš cítit líp jako sofistikovaná dáma v jedinečném modelu, než jako jedna z davu v levných hadřících. Místo deseti věcí za pět tisíc si kup jednu. Pořádnou.

Vyměň řetězce za secondhand

Pořád jsi oblečení z druhé ruky nepřišla na chuť a máš pocit, že je to jen záležitost chudých? Opak je pravdou! Secondhandy navštěvují i celebrity a chlubí se tím. Existují i specializované obchody s použitou luxusní módou a tam najdeš jedinečné a kvalitní kousky za rozumnou cenu.  A že je už někdo nosil? No a co? Je snad špatné mít radost a užívat věci, co už jiný nechce? Představ si, jak tím ulevíš přírodním i lidským zdrojům a také své peněžence.

Vyměňuj, swapuj…

Věci, co už tě nebaví můžeš vyměnit či darovat. Nabídni je organizacím, co je nabídnou potřebným, skvěle funguje třeba Naděje, Armáda spásy, Diakonie Broumov…

Vyzkoušej swaping, což je setkání lidí, kteří přinesou na předem určené místo věci, které už nechtějí a odnesou si jiné, co je zaujaly. Jen tak, zdarma. Nebo nemusíš přinést nic, ale odnést si můžeš, co chceš.  Je to skvělý způsob, jak obměnit šatník. Swapovat se dá cokoli – oblečení, doplňky, nábytek, potřeby do domácnosti, květiny… Věci, co nikdo neodnese, předávají organizátoři organizacím specializujícím se na recyklaci či je věnují na humanitární účely.

Starej se o své věci

To, že se začal párat lem košile nebo povolila podšívka kabátu není důvodem k jejich vyhození. Vezmi do ruky jehlu a nit, oprava většinou zabere jen pár minutek a věc ti může sloužit další dobu. Pokud nevěříš svým schopnostem, najdi si šikovnou švadlenu, drobné opravy vyjdou v řádu desetikorun a ušetří tisíce.

Upcykluj

Další formou slow fashion je upcyklace, tedy použití starých věcí novým způsobem. Z přítelovy košile můžeš udělat originální šaty.

Třeba takhle:

Nebo z plážového šátku vytvoř tašku a to jednoduše bez jehel a nití (tedy ideální, pro nás nešiky).

Nebo ze starých riflí kraťasy, tašku, sukni, potah na křeslo… fantazii se meze nekladou.

Tak co, inspirovali jsme tě alespoň trochu?

Foto: Shutterstock.com

22.7.2019 4:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist