Co o tobě vypovídá barva, do které se oblékáš? Červená kreativitu, modrá něžnost

Proč dáváš přednost určité barvě a jinou nesnášíš? My to víme! Zjisti, co o tobě výběr barev oblečení vypovídá a jaká ve skutečnosti jsi.

barvy-osobnost-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Oblíbená barva: červená

Jsi jako pochodeň zapalující ostatní! Jsi vášnivá, prudká, velmi otevřená, kreativní a neustále nabitá energií. Jdeš za svou vizí a úspěchem, nesnášíš pasivitu a zahálku. Ve Staré Číně znamená slovo „chung“ červená, ale krom toho i dívčí, ženská, svěží, mladá, krásná, šťastná – a také krev… Možná i proto, když se ručičky tvé energie přehoupnou na špatnou stranu, jsi schopná agrese.

Je to barva dvojznačná, červené amulety chránily proti zlým kouzlům, ale současně to byla barva pekla (zrzavá zvířata byla považovaná za ďábelská a ryšavé vlasy za nešťastné znamení).

Jestli se ti červená vysloveně protiví, může to být „vzkaz“ tvých předků, kteří s ní měli špatnou zkušenost. Za odmítáním červené někdy bývá vyčerpání a frustrace, je to zřejmě známka toho, že jsi dlouhodobě přetížená a jen s vypětím sil zvládáš své úkoly.

Oblíbená barva: Modrá

Modrá je obloha i voda, je to barva božská, na dávných egyptských, mexických a indických malbách jsou bohové modří, modrý je také pták štěstí. Jestli jsi se v téhle barvě zhlédla (zvláště je-li to bleděmodrá), patříš k něžným a plachým romantičkám, které sní i za bílého dne. A pokud si pro tebe přijede princ na bílém koni, budeš mu oddanou ženou. Určitě jsou ti bližší tradice, než divoké improvizace. Pro své okolí nejsi zrovna čitelná, je ti cizí veřejné probírání intimit a přílišné svěřování, chráníš si soukromí a máš bohatý vnitřní život. Dáváš přednost tmavě modré? Pak se často oddáváš rozjímání, někdy i „smutnění“.

Pokud modrou striktně odmítáš, obáváš se podívat do hlubin vlastního nitra a provést sebezpytování. Také je ale možné, že ti jen připadá nudné a svazující být stále v klidu a lpět na neměnnosti.

Oblíbená barva: Žlutá

Tak jako je slunce symbol života a tepla, tak je i žlutá barvou pozitivní a znamená změnu, naději, velké věci na obzoru. Jestli je ti z barev nejsympatičtější, jsi na tom dobře, povzbuzuje, rozveseluje a navozuje pocit harmonie (žlutou si za svou zvolili buddhisté, kteří mají žlutý úbor). I bohové jsou často znázorněni na zlatých oblacích a manželská láska byla symbolizována rovněž žlutou (ovšem, stejně tak i žárlivost). Kromě toho však byla žlutá i barvou hanby, žluté šaty měly neprovdané matky, prostitutky, žebráci a malomocní…

Jestli tedy nemáš ani jednu věc v šatníku žlutou, kdo ví, třeba uvízlo ve tvém podvědomí neblahé dědictví z minulosti… Příčinou zanevření na žlutou bývá také zklamání, že ti plány nevyšly a budoucnost vidíš tím pádem temně. Přidáme ještě těžší kalibr: lidé, kteří jsou v depresi, se se žlutou nekamarádí.

Přečti si také:

Oblíbená barva: Zelená

Začneme trochu morbidně – aztéckým mrtvým panovníkům dávali do těla místo srdce zelený kámen a egyptským zemřelým faraonům zase skarabea zhotoveného ze zeleného smaragdu. Zelená znamenala znovuzrození, jaro, naději a činorodost.

Úsloví „komu se nelení, tomu se zelení“ zní z tohoto pohledu celkem logicky. Zelení se i tvůj šatník? Dáváš tím o sobě zprávu, že jdeš neomylně za svým cílem a každá překážka je pro tebe novou výzvou, se kterou se popereš. Druzí tě právem oceňují, jen někdy, když to přeženeš, si pomyslí, že jsi zbytečně umanutá a neschopná kompromisů, zkrátka, že musí být vždy po tvém. O své blízké se staráš pečlivě a s láskou, dávej ale pozor, aby to nesklouzlo k manipulaci a přílišné kontrole.

Odvrácená tvář zelené jí připisuje jedovatost a zákeřnost, zelený je vodník i různá strašidýlka, včetně mimozemšťanů. Takže, pokud bys s chutí vyškrtla zelenou ze seznamu barev, vnímáš silněji její negativní poselství nežli to dobré. Do tvé vnitřní výbavy zřejmě nepatří velká sebejistota a cílevědomost. Zelenou hodnotí nelibě i lidé tělesně slabí, hlavně ti, kteří trpí srdečními chorobami.

Oblíbená barva: Fialová

Jsi zasněná, melancholická, citlivá, umíš druhé okouzlit a toužíš po mystických zážitcích. V každodenním životě jsi poněkud nepraktická, hned chceš to a hned zas ono, neumíš se rozhodnout. Se svou kůží nejdeš na trh, obklopuje tě tajemno. Fialová má zřejmě co dělat s hormony, protože ji prý mají v oblibě puberťáci, těhulky a pacienti s poruchou štítné žlázy. A kromě nich také černoši Tanganjiky, Peršané a Indiáni z Brazílie.

Jsi nepřítelkyně fialové? Znamená to, že potřebuješ mít jasno ve všem včetně stálých citů, žádné nekontrolované poryvy u tebe nehrozí.

Oblíbená barva: Hnědá

Jsi realistka se smyslem pro pořádek a tradice, výstřelky jsou ti cizí a za nic na světě by ses nevzdala pohodlí svého s láskou budovaného domova, zaběhnutých zvyků a rituálů. Hnědá je solidní a klidná, konečně tuhle barvu má i země. Hnědou si představ jako přístav, kde u pevniny bez obav přistanou lodě po rozbouřené plavbě.

Nevzala by sis na sebe nic hnědého za žádnou cenu? Pak je v tobě silná touha se lišit od ostatních a být výjimečná. (Ale i výjimečné ženy často milují čokoládu a při mlsání hnědou barvu omilostňují…)

Oblíbená barva: Černá

Podle psychologů celoživotní obliba černé hovoří o nepřijetí sebe sama a o vnitřním konfliktu, černá je předznamenáním zániku a smrti. V pubertě to ale může být zcela jinak, černé oblečení může být výrazem vzdoru vůči autoritám nebo i přechodná móda. A také, mezi námi děvčaty, černá přeci zeštíhluje…

Možná si ale v černé připadáš jako na pohřbu a máš dojem, že tě dělá starší. Zejména lidé energičtí a pozitivní černou moc nemusí, cítí její negativní vibraci. Je příznačné, že tmavé barvy používají při kresbě hlavně nemocní depresí.

Oblíbená barva: Bílá

V bílé chodí kromě doktorů také ženy, které neoplývají velkým sebevědomím a také ty, které úzkostlivě dbají na hygienu. Obecně se soudí, že bílá znamená nevinnost, ctnost a čistotu. Bílá je barva světla a obsahuje tak vlastně všechny barvy. Aby to bylo ještě zamotanější, znamená jak začátek tak i konec. V zemích Orientu je bílá barva smutečních šatů při pohřbech, no a my se zase v bílé róbě vdáváme…

První běloši v Africe prý kdysi budili hrůzu, mysleli si, že to jsou zombie z onoho světa, zato Aztékové považovali bílou kůži za božskou. Stejně ale bílá zvířata v bájích zvěstují smrt a ani zjevení bílé paní na hradě není kdovíjak veselý zážitek.

Jestli je ti bílá barva cizí, možná to není tedy jen z důvodu praktičnosti a kvůli tomu, že se „snadno špiní“. Třeba máš s ní spojené trauma z dlouhého pobytu v nemocnici nebo děs z noční můry (kamarádce se zdálo, že ji navštěvuje v noci upír se sinavě bledou tváří – a bílou od té doby vůbec „nemusí“).

Jak na tom budeš podle výkladu karet, se podívej ve videu:

 

25.10.2023 11:00| autor: Mirjana Červenková | zdroj: autorský článek Mirjana Červenková redaktorka která se dlouhodobě zajímá o barevné spektrum a vliv barev na naši psychiku, sixtyandme.com/what-your-clothing-colors-say-about-your-personality/, thekewlshop.com/blogs/news/14-things-the-colors-you-wear-say-about-you

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist