CHLAMYDIE – nebezpečná infekce! Jak se před ní chránit

Nejrozšířenější pohlavní chorobou na světě není překvapivě AIDS a také není zdaleka tak obávanou. Její název znají téměř všichni, ale málokdo jí věnuje takovou pozornost, jakou by si ve skutečnosti zasloužila – chlamydiová infekce. Riziko nakažení se touto nemocí při nechráněném pohlavním styku je až 60%! Jen pro srovnání: šance nakazit se virem HIV je asi 0,3 – 0,6 procentní. Zákeřnost chlamydiového onemocnění spočívá především v tom, že nemá výrazné příznaky…

Asi 50% žen a 80% mužů nezpozoruje vůbec žádné příznaky.
U žen se může vyskytnout bolest v podbřišku, bolestivý pohlavní styk či pálivé močení. Problém je v tom, že takovéto příznaky se obyčejně připisují zánětu močového měchýře či menstruačním problémům. U mužů se může vyskytnout nepříjemný pocit při močení nebo bolest ve varlatech. Čtyři z pěti mužů však necítí nic.

Chlamydie jsou bakterie a jako takové mají jen jediný cíl – přežít. Proto se velmi rychle množí, snaží se napadat a usmrcovat stále nové a nové buňky.
Pokud nemají vhodné podmínky, dokáží své rozmnožování na čas zastavit nebo zpomalit a znovu se aktivovat až po delším čase. Neléčená chamydiová infekce může mít katastrofální následky. U žen může způsobit záněty orgánů malé pánve, mimoděložní těhotenství, cysty na vejcovodech, předčasný porod, nakažení plodu během těhotenství a přenos zánětu na oči nebo plíce plodu. U mužů jsou to časté záněty močové trubice, záněty nadvarlat až sterilita, zánět prostaty. Pokud se infekce neléčí, může u žen dojít až ke slepení vejcovodů, které se stanou neprůchodnými, a tudíž k neplodnosti.

Chraňme se!

Nakazit se chlamydiemi je velmi jednoduché. Může se to stát nejen při nechráněném pohlavním styku s nakaženým partnerem, ale i při přímém kontaktu s kontaminovaným prádlem, ručníky či kapesníky. Pokud se tomu chceme vyhnout, měli bychom dodržovat alespoň tyto zásady:

– vyhýbat se náhodným sexuálním partnerům a nechráněnému sexu
– dodržovat zásady intimní hygieny, používat jen vlastní ručník a prádlo
– dbát na hygienické zásady při návštěvě plováren, solárii a saun
– již při minimálním podezřením na infekci vyhledat lékaře, ženy gynekologa, muži urologa nebo venerologa
– neukončovat léčbu antibiotiky dříve, než určí lékař (obvykle to trvá nejméně tři týdny) a také dodržet kontrolní prohlídku po vyléčení
– dodržet léčbu obou partnerů
– po dobu léčby vyloučit pohlavní styk i masturbaci
– důsledně brát určená antibiotika, vynikající výsledky má podpůrná léčba, tzv. systémová enzymoterapie, která má protizánětlivé účinky a navíc zlepšuje účinnost antibiotik.

Chlamyidovou infekci je možné zjistit již po sedmi dnech od nakažení. Lékař většinou odebere vzorek z děložního hrdla u žen nebo z močové trubice u mužů. Infekci lze zjistit také z krve nebo metodou DNA.
Problém je bohužel v tom, že lékaři dělají takováto vyšetření málokdy nebo připisují příznaky jiné chorobě. Nepodceňujte tedy tuto infekci a požádejte svého lékaře o vyšetření na chlamydie. Nezapomínejte, že chlamydiová infekce může napadat nejen močové a pohlavní ústrojí a reprodukční systém (chlamydia trachomatis), ale i horní a dolní cesty dýchací (chlamydia pneumonie). U chovatelů ptáků nebo u lidí, kteří s nimi často přicházejí do styku, vyvolává infekci bakterie chlamydia psittaci.

Martin Stanko

21.7.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist