Bydlení ve stylu wabi sabi

Pojem wabi sabi zní tak trochu jako zaklínadlo, ale opak je pravdou. Najdeš v něm sebe, svoji minulost, přitom i aktuální současnost, a to vše s malým nádechem budoucnosti. Wabi sabi se ti bude líbit, mísí totiž nekombinovatelné tak, jak život sám ti každodenně mísí okamžiky toho, co bylo, s tím, co je a nádechem toho, co bude.

wabi-sabi-2-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: www.shutterstock.com

Wabi sabi je aktuálně jedním z nových stylů bydlení, jehož původ je ale prastarý a najdeš jej v japonské estetice. Což je při příslovečném perfekcionismu Japonců dost s podivem. Ale je to tak. Jde de facto o styl, který přijímá krásu věcí v jejich pomíjivosti a nedokonalosti a zakomponovává je tak do současného života potažmo bydlení. Akceptace současnosti, nedokonalosti věcí a ocenění jejich jednoduchosti je základem wabi sabi.

Krásně drsná pomíjivost

Pro wabi sabi jsou charakteristické jakási míra asymetrie, nádech drsnosti, běžná je nedokonalost, nestálost a neúplnost. Ale k tomu zde objevíš také skromnost s jednoduchostí, ale i dávku intimity a neokázalosti se zemitostí.

Wabi sabi jako princip estetiky byl viditelný v Japonsku hodně dávno – již v 15. a 16. století s tím, že byl ovlivněn hodně zenovým budhismem, který jej spojil s čajovým obřadem, keramikou, japonskými zahradami, básněmi, ikebanami a bonsajemi.

K nám (do pro Japonce „západního“ chaosu) se wabi sabi dostal díky americkému spisovateli Leonardu Korenovi a jeho knize Wasbi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy. Následně se jako styl wabi sabi projevil všude po světě v interiérové architektuře a samozřejmě tím pádem i v bydlení.

Krása není dokonalá

Wabi sabi ti říká, že krása je nedokonalá, nestálá a neúplná. Pro tento styl jsou funkční (i nefunkční a jen okrasné) předměty neúplné, málo trvalé a jako každý hodně používaný kousek též nedokonalé. Stejně jako omítka domu, podléhající klimatickým změnám, nebo dřevo jež se časem a kvůli povětrnostním podmínkám mění.

A podobně to je ve wabi sabi i se všemi materiály, které sejdou stářím – dřevo, papír, keramika, sklo, textil a tkanina, všechny beze zbytku vykazují na sobě větší či menší změny účinku času. Čas prostě formuje vše a každý kousek tak získává na patině, jedinečnosti a jakési zajímavé nedokonalé kráse.

Wabi sabi styl u tebe doma

Wabi sabi styl bude mít tvůj příbytek, když

 • odbouráš vše zbytečné, včetně nadbytečných kousků
 • zlikviduješ veškerý nepořádek a izoluješ prostor od hluku
 • z mála dokážeš udělat moc a využít toho, co je, byť nedokonalé a starší
 • zakomponuješ do příbytku použité, recyklované a různě získané věci (třeba z blešího trhu, z půdy, či jinak zachráněné)
 • si umístíš některé předměty, které jsi sama vyrobila ty i rodina, třeba i poškozené a opotřebené
 • necháš svým kouskům v bydlení jejich patinu a „zub“ času viditelný (staré polštářky, mísy, svícny, krabičky, dózy, koberečky, lampy, police, truhly atp.)
 • nebudeš se snažit, aby tvůj domov byl perfektní, ale prostě svůj a nedokonalý
 • vyzdvihneš nedokonalosti prostoru (z křivé zdi uděláš „obraz“ nasvícením, nebo výmalbou jinou barvou, než je zbytek pokoje)
 • dáš prostor pestrosti a jinakosti tím, že smísíš třeba odlišné židle k jednomu stolu, dva různé gauče ke konferenčnímu stolku
 • se naučíš odpočívat, neřešit hlouposti a nebýt stále on-line
 • využiješ jemných barev jako jsou bílá, šedá, krémová, béžová, světle hnědá, nebo dalších spíše tlumených odstínů
 • zkusíš se naučit zklidnit, relaxovat a nebýt stále v napětí (třeba ti pomůže vipassána, o niž jsme na Femině psali zde.

Zkrátka s wabi sabi získáváš možnost dát svému příbytku a domovu úplně jiný a nový rozměr i atmosféru. Půjdeš do toho? Inspiruj se v naší fotogalerii.

Zdroj foto: Shutterstock.com

 

29.3.2021 2:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist