Eko jako životní styl. Je to snadné a nic to nestojí

Plastová brčka, plastové lahve, plastové kelímky, plastové pytlíky na ovoce a zeleninu nebo pečivo, plastové tašky na nákup… každý den zatěžujeme přírodu neskutečným množstvím odpadu. Také tě děsí představa, jak to tady bude vypadat za pár let? Tak zkus být eko a začni žít trošku víc ekologicky. Nebude tě to nic stát a navíc je to snadné.

bud-eko-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Se začátkem nového roku nastává období, kdy plníme nová předsevzetí. Lepší strava, více pohybu, více času na koníčky nebo pečlivější trénink cizích jazyků. To jsou ty nejběžnější body, ke kterým se chceme v novém roce uchýlit. Co kdybys však letos popřemýšlela o tom, jak být od počátku ledna aspoň o malinko ekologičtější? Máme pro tebe tipy, s nimiž lze začít v podstatě ze dne na den a nebudou tě stát vůbec žádné peníze. Takže se snadno stanou běžnou rutinou.

Brčka k životu nepotřebuješ

Také si neumíš představit drink bez barevného plastového brčka? Pak tvým prvním předsevzetím by mělo být, že je přestaneš používat, ideálně ještě dnes. Nepořizuj si je domů a odmítni je v kavárně či restauraci. Určitě neplatí, že jejich vyloučením ze svého života spasíš svět, nicméně i tenhle krok se v péči o naše životní prostředí počítá. Věděla jsi třeba, že jenom v Americe se denně použije na 500 milionů brček? Kdybychom je poskládali jedno za druhým, dokázaly by obtočit naši zemi 2,5krát. Podle dostupných údajů z roku 2017 jsou v pořadníku nejčastěji nalezeného odpadu v oceánech na 11. místě. A jedno takové brčko se rozloží za 200 let. Pokud na jeho použití opravdu trváš, zkus jeho kovovou nebo skleněnou či bambusovou alternativu. Jejich cena začíná přibližně na padesáti korunách, ale můžeš je používat opakovaně.

Baterie do koše nepatří

Recyklace už nám není cizí, nicméně pořád máme ve zvyku vytřídit hlavně plasty, papír a sklo. Vybité tužkové baterie nebo staré žárovky mnohdy stále vyhazujeme do klasického koše a tedy směsného odpadu. Ale tušíš vůbec, že když se tyto vysloužilé elektrosoučástky dostanou na skládku, mohou se z nich do půdy i do ovzduší uvolňovat nebezpečné látky? Nezapomínej proto na třídění elektroodpadu. Bezplatnou pomůckou v jeho recyklaci může být třeba Family Box z dílny kolektivního systému Rema. Je to krabička, která je speciálně navržená pro skladování vybitých baterií, aby se nám leckde neválely a zároveň neskončily v komunálním odpadu. Family Box si můžeš zdarma objednat online a až ho naplníš, stačí jej zabalit a odnést na poštu. Pokud si po jeho naplnění na webu tvůrce projektu vygenerujete adresní štítek, bude odeslání opět bezplatné. Krabice dorazí do kolektivního systému, který zaručí ekologickou likvidaci. To zní vcelku dobře, nemyslíš?

Nos si vlastní sáčky a tašky, ideálně plátěné

Nauč se mít vždy při sobě nákupní tašku. Vyhneš se tak okamžikům, kdy neplánovaně zaběhneš do obchodu a kvůli nákupu jsi nucena zakoupit si novou. Ať už je ta tvá plátěná (což je nejekologičtější varianta) nebo plastová, tak jak tak se znovupoužití cení. Stejně to lze udělat například se sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo nebo jiné drobné artikly. V obchodě můžeš použít vlastní, v lepším případě textilní. Na trhu najdeš jejich různé udržitelné varianty, nejznámější jsou například české značky Frusack, Saaczech nebo Český západ. Nicméně i ty igelitové lze použít vícekrát a vyhnout se tak jejich nadměrné spotřebě.

„Udržitelné“ kafe

To, že je ekologičtější natočit si kohoutkovou vodu, než ji kupovat v plastových lahvích, už asi není potřeba zmiňovat. Ekologicky, či spíše udržitelně, se dá ale chovat i v případě, kdy si pravidelně dopřáváš ranní drogu v podobě kávy – připravované jinde než doma. Pokud si objednáváš kávu s sebou, mnohé podniky i řetězce ti dají možnost odnést si ji ve vlastním termo-hrnečku nebo tumbleru. Nabízí to například Benzina, Lidl či Starbucks, nicméně i leckteré menší kavárny, stačí se většinou informovat u obsluhy. Dokonce to pro tebe může být i výhodnější, protože často získáš za volbu ekologičtější varianty slevu. Třeba ve Starbucks máš nápoj do vlastního hrnku o 10 Kč levnější. Novinkou v Česku je taky iniciativa Otoč kelímek, v rámci které je možné nechat si kávu připravit do vratného zálohovaného kelímku.

Rozluč se s papírovými ubrousky

„Zelenější“ se můžeš stát i tak, že se vynasnažíš vyloučit používání jednorázových papírových ubrousků, kuchyňských utěrek a ideálně také kapesníčků. Nejlepší alternativou je nahradit je těmi látkovými, které mají mnohem delší životnost a bude možné je používat dlouhodobě. Většina těchto produktů se sice vyrábí z kvalitního papíru, po použití je ale není správné z hygienických důvodů vhazovat do modrých kontejnerů, v nichž se shromažďuje papír k recyklaci. Recyklaci papíru navíc ztěžuje jakékoli znečištění, takže není vhodné do modrého kontejneru obecně vhazovat mastné nebo jinak zašpiněné papírové obaly. Pokud si nedokážeš použití „jednorázovek“ odpustit, sáhni alespoň po těch, které jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu.

Jak jsi na tom s ekologií ty? Snažíš se třídit odpad, žít ekologicky nebo tě to nezajímá? 

Foto: Shutterstock.com

 

9.1.2019 10:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist