Zen bydlení. Čistota, jednoduchost i blízkost přírodě

Toužíš po klidném prostředí jako stvořeném pro nerušený odpočinek? Inspiruj se východními kulturami a při zařizování či úpravách domova vycházej ze zenových principů. I když je filozofie Zen spojena především s japonskými bojovníky, buddhismem a mnichy, dá se poměrně snadno využít i v běžném životě. Jak?

zen-bydleni-17-1-1100x618.jpgCelá galerie 19 Zdroj: Shutterstock.com

Zen je stav mysli a životní styl úzce spjatý s psychohygienou, na níž má velký vliv prostředí, ve kterém žijeme. Pro Trang Do, vietnamskou autorku blogu asijatka.cz, je domov prostředím, v němž tráví nejkvalitnější část dne. Inspiruj se jejími tipy na vyklidněné smysly, které dostává pod kontrolu např. vůní z difuzéru, správně rozmístěnými rostlinami, či minimalistickými doplňky v zemitých barvách.

Domov jako útočiště klidu

Základními pravidly zen bydlení jsou čistota, jednoduchost a maximální přiblížení se přírodě. Vstoupit do bytu zařízeného dle zenového učení je jako vstoupit do oázy klidu a harmonie. Zapomeň na křiklavé barvy a místnosti plné zbytečností. Začni tím, že se již při malování zaměříš na neutrální barvy a přírodní odstíny, které mají uklidňující účinky. Také se snaž do bytu dostat co nejvíce denního světla. Interiér inspirovaný zenovým učením se vyznačuje rovněž propojováním prostoru, a to i toho vnitřního s venkovním. Nemáš-li možnost velkých oken, která by vnitřní prostor spojila se zahradou, pak zvol jinou cestu – květiny a nejrůznější přírodní prvky. Japonský zen také s oblibou pracuje s papírem v interiéru, ten skvěle využiješ na svítidlech či paravánech, které neplní pouze dekorativní účely, ale pomohou krásně rozdělit místnosti dle aktuální potřeby.

Přírodní odstíny pro zklidnění mysli

Jak už bylo řečeno, základem všeho jsou přírodní barvy, které zklidní, podpoří kreativitu a napomohou i ke snadnější meditaci. Zklidni svou mysl, oprosti se od veškerých myšlenek a přenes se někam daleko. Pravidelné meditace ti pomohou získat životní rovnováhu, kterou jen podpoří čisté a vzdušné bydlení. Dekorace a zařízení z přírodních materiálů, především ze dřeva, korku, bambusu či kamene ve spojení se zelení květin dokonale zútulní celý byt a uklidní roztěkanou mysl. „Ve svém bytě kombinuju neutrální barvy a přírodní materiály, které mi dodávají na vizuálním klidu. Speciální péči jsem věnovala ložnici. Nad postelí mi už několik let visí kokedama s malou bonsají. Tyto „mechové koule“ jsou nenáročné na péči. Velkou změnou prošlo i povlečení, pořídila jsem si saténové v bílé barvě. Vedle ale nešlápnete ani s šedou nebo krémovou,“ říká Trang Do, která se zenovým principům věnuje.

Svou mysl zklidňuje také například vůní z difuzéru, správně rozmístěnými rostlinami, či minimalistickými doplňky v zemitých barvách. „Zároveň čím dál více oceňuji vonné dárky, jako jsou oleje či svíčky a nic se nevyrovná zvuku, který po rozezvučení vytváří tibetské misky, ihned si tak navodím hlubokou meditační atmosféru. Každá miska má nezaměnitelnou frekvenci, je proto třeba si vybrat tu, jejíž „zpěv“ nás nejvíce uvolní,“ doplňuje.

Zbav se zbytečností a ztlum světla

Zen bydlení je postaveno na vzdušnosti a minimalismu, což znamená minimum nábytku, ostrých hran a také dej sbohem oblíbeným „lapačům prachu“. Květiny jsou v pořádku, ale ani s nimi to nepřeháněj. Co třeba vyzkoušet sukulenty, které neprodukují alergeny? V interiéru preferuj denní světlo, a to umělé vol tak, aby nebylo příliš ostré, protože potřebuješ mozek zklidnit, a ne neustále vyzývat k aktivitě. Čímž se dostáváme k jednomu z největší nešvarů a zásadnímu narušiteli zenového klidu, kterým je elektronika v ložnici. Místo, kde spíš, bys měla zcela oprostit od televize, rádia a telefonu. Snaž se minimálně 30 minut před spaním už nekoukat do telefonu.

Vyzenovaný domov je jen začátek

Chceš-li se vypravit na skutečnou cestu Zenu, pak je bydlení pouze začátkem. Zásadním krokem a největší výzvou se stává práce s myslí. Nech ji otevřenou, nespoutanou a bez předsudků, uvědom si svou podstatu. A i když se ti asi nepodaří vyhnout se všemu negativnímu, stále můžeš tyto vlivy eliminovat na minimum a změnit způsob, jak na ně zareaguješ.

Co říkáš? Je tenhle styl bydlení tvůj šálek kávy? Mrkni také do galerie, kde najdeš prima inspiraci na zařízení domova ve stylu Zen:

12.11.2021 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Heureka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist