Sedni si stylově aneb Jaké židle letos frčí?

Kdo má židli, ten bydlí a je fakt, že bydlení bez židlí je jaksi nezabydlené a že židle je dnes v našem příbytku zkrátka nezbytnost. Navíc si můžeš vybrat z obrovského množství stylů, tvarů a designů. Co frčí právě teď?

zidle-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vědělas, že v minulosti se u nás říkalo židli sesle? Původ to má v německém pojmenování Sessel a pojem se hodně používal v různých nářečích. A co v těch seslích právě teď frčí nejvíc?

Vévodí odlehčený styl a neobvyklé kombinace, třeba jako tento s kovovými židlemi a dřevěným stolem

Oblíbeným stylem je ten moderní, třeba s minimalistickými dřevěnými židlemi s bílým lakem neprohloupíš:

Stále oblíbený zůstává i přírodní severský styl:

Které kousky jsou letos v kurzu? Že se židle vyrábějí z různých materiálu je ti jasné, ovšem možná nevíš, že některé materiály mají v určitém údobí větší oblíbenost a v jiném menší. Víš, jak je to letos a obzvláště v druhé půli roku?

Kovová, plastová či jiná?

Mezi materiály, které jsou letos na výsluní, je kov (konkrétně židle s kovovým a drátěným výpletem), ale také z modifikovaného a odolného plastu (v kurzu jsou hladké nebo naopak perforované plochy), a třetí příčku si trvale již několik sezón drží dřevo, nebo dřevo v kombinaci s oběma výše uvedenými materiály.

Těsně za „medailovými“ pozicemi jsou židle čalouněné (ale moderního a originálního designu, tvaru i čalounění) třeba jako tato půvabná židlička v patchworku.

Není židle jako židle

Ovšem jako vše, i židle podléhá určitým pravidlům provedení, respektive normám.  Sedák by měl být umístěn ve výšce 40 až 50 cm, což je optimální výška pro dospěláka. Opěradlo má být pro změnu umístěno v úhlu cca 5°, což je úhel, který dovoluje opření zad s mírným záklonem. Výška opěráku je doporučená (k lopatkám či až k ramenům), nikoli však striktně daná, a proto některé židle mají opěrák kratší a jiné zase dlouhý.

Styl „každý pes jiná ves“ je směsice, která je veselá a aktuální:

Jakou barvu zvolit?

Chceš-li jít s letošními trendy, určitě neprohloupíš, když zvolíš jemné pastelové tóny barev jako je šedá, mátová, béžová, světle modrá a žlutá, světle zelená a růžová, anebo veselé syté barvičky (zelená, červená, modrá, žlutá, hnědá).

Červená veselá židle/třínožka s prohnutým sedákem doslova vyzývá k posezení. Díky široké opěrce a velkorysému sedáku bude posezení opravdu fajn.

Klasikou je pak bílá či černá, které obě (ale bílá více) jsou jaksi přetrvávající tradicí v každoročním sortimentu židlí. Velmi oblíbené jsou i kontrasty a dvojí zbarvení židlí, třeba mátová se šedou, protože to je cool varianta.

A můžeš si vybrat, zdali bude tvá židlička v matu nebo lesku, obojí je IN, ale mat přeci jen více.

A co tvary židlí?

Klasikou je běžný tvar se sedákem a opěrákem, ale pokud bys chtěla opravdu Hot must have, vyber si skořepinový nebo oválný vajíčkový tvar židle. Ten je považován za originální, velmi moderní a je až překvapivě vysoce pohodlný.

Perlička na závěr

Pokud stále nevíš, co vybrat, můžeš zkusit úplný hit za pár peněz, kterým je nábytek z papíru, a to včetně židlí. Tedy spíše kartonový nábytek, u něhož je vtipně a originálně využit recyklovaný papír a také dřevitá vláknina. Je to ekologická varianta, která dá tvému tvému příbytku úplně jiný rozměr a nádech.

Co si vybereš? Dáš na trendy sezóny, nebo si vybíráš podle toho, co máš ráda? A jaká barva i tvar či materiál je ti blízký? Napiš nám do diskuze.

Zdroj foto: Shutterstock.com

31.7.2019 10:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist