První dojem dělá předsíň. Jak ji zařídit?

Máš ráda návštěvy? Chceš, aby se jim u tebe líbilo? Důležitou roli v tom často hraje první dojem. A ten při vstupu do bytu ovlivní právě předsíň. Pokud jsi ji dosud vnímala spíše jen jako „přezouvárnu“, máš šanci to konečně změnit.

predsin-titul-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: Shutterstock.com

Víš, že je to nejen poslední místo v bytě, odkud vyrážíš do nového dne, ale kam se zároveň každý den vracíš? Možná tady telefonuješ, věšíš si kabáty, upravuješ si vlasy a ještě naposled zkontroluješ v zrcadle celkový dojem před odchodem. Je to sice jen pár čtverečních metrů, ale vítáš tady svého partnera, děti, rodiče i přátele. Nezdá se ti, že i k takovým chvílím patří pěkný interiér?

Jdi na to pěkně od podlahy

Právě v předsíni, kde se pohybuje hodně osob (často ve venkovní zablácené obuvi) je podlaha zatížená nejvíce z celého bytu, a proto se při výběru zaměř na odolný a snadno udržovatelný materiál. Ideální jsou dlaždice, které jsou odolné nejen proti oděru, ale i dalšímu poškození. Pokud máš v předsíni parkety, použij k jejich údržbě vytvrzující lak, který zvýší odolnost a usnadní úklid. Miluješ-li koberce, tak na ně v této místnosti raději zapomeň. Péče o něj je totiž hodně náročná. Pokud však jinak nedáš, a přesto si ho chceš pořídit, vybírej zásadně tzv. zátěžový, který je určený pro místnosti s velkým provozem. Kusový koberec navíc nezapomeň zafixovat oboustrannou lepicí páskou, jinak hrozí, že se bude neustále posouvat a podkluzovat.

Budiž světlo

Předsíně bývají zvláště v bytech často tmavé, a proto nešetři na vhodném osvětlení. Při jeho nákupu mysli na velikost místnosti i na její zařízení. Snaž se tedy vybrat takový typ světel, která budou především funkční a umožní ti snadné obouvání, oblékání atd. Zároveň však nezapomeň, že se různé lustry i lampy stávají dekorativním prvkem v interiéru a v neposlední řadě dokážou vykouzlit příjemnou atmosféru. Úzké prostory navíc prosvětlíš pomocí pastelových barev na stěnách i nábytku a vhodným umístěním zrcadel. Pokud tě trápí nízký strop, zlepší tvůj dojem použití zrcadlové fólie.

Zádveří s fantazií

Místo, které každá tvá návštěva spatří jako první, by v žádném případě nemělo sloužit jen k odložení bot a kabátů. Proto se snaž, aby bylo alespoň trochu esteticky zajímavé. Nebuď jen stroze účelná a neboj se ani experimentů. Zádveří totiž snese klidně i kousek umění – grafiku na zeď, plastiku, subtilní sochu nebo zajímavou židli.

Všechno na jedné stěně

Předsíňové stěny se většinou skládají z šatní skříně, výklopného botníku a dobře dostupných věšáků. Takovou stěnu můžeš umístit ale spíše jen do větších prostor, kde nemusíš počítat každý centimetr. Určitě oceníš její praktičnost, velký skladovací prostor a variabilnost použití.

Co dát na věšák?

Snaž se dbát na to, aby se ti v předsíni nehromadily zbytečnosti. Na věšák dávej jen to, co právě nosíš; v čem ráno odcházíš a večer se vracíš z práce nebo ze školy. Pokud nemáš stěnu za věšákem vymalovanou speciální barvou, určitě za něj umísti omyvatelnou a vodě odolnou desku (například z lamina) či tapetu nebo poslední dobou stále populárnější grafosklo se svou oblíbenou fotkou. Díky tomu se ti bundy a kabáty neušpiní o zeď, ani ji nenamočí, když zmokneš. Praktické je dát pár věšáčků trochu níž tak, aby na ně dosáhly i děti.

Ukládání bot

Vždycky se najde někdo, kdo si rád při obouvání sedne. Proto, pokud je to možné, je lepší dát lavici nebo botník tak, aby se přitom zavěšené oblečení nepletlo. Ideální je zkombinovat volně přístupný botník nebo spíše police pro boty, které se nosí často, s botníkem pro ty vyloženě sezonní boty a málo používané, příp. pro pantofle pro návštěvy atd. Velikost celkového prostoru na ukládání bot by ale každopádně měla odpovídat počtu osob v domácnosti.

Důležité nezbytnosti

Předsíň bude působit uspořádaně a uklizeně, když si pořídíš věšák na klíče, držák na deštníky a polici na čepice nebo klobouky. Určitě také oceníš pár šuplíků, kam schováš různé přípravky na boty, hadříky apod. Hodí se také solitér v podobě křesílka, ale pokud na něj nemáš v předsíni místo, celkový příjemný dojem umocní třeba i originální váza s čerstvými květinami.

Jak vypadá tvoje předsíň? Je to opravdu vstupní vizitka nebo by potřebovala pár úprav? Mrkni do galerie. Najdeš tam prima inspiraci.

Foto: Shutterstock.com

23.8.2018 6:00| autor: Ivana Kukalová

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist