Sůl na červené víno nepatří aneb 7 chyb, kterých se dopouštíš při odstraňování skvrn

Možná si právě zařizuješ vysněný byt. Nebo sis koupila krásnou novou pohovku. Jenže někdy stačí jen zlomek sekundy a je po všem. Krásný nový gauč či koberec teď hyzdí skvrna velikosti Austrálie. Nevěš hlavu. Ačkoliv některé skvrny nelze vyčistit bez porušení podstaty látky, většiny se zbavit bezezbytku lze. Poradíme ti, jak na to.

skvrny-1100x618.jpgCelá galerie 35 Zdroj: profimedia.cz

Skvrny nás dokážou pořádně potrápit, ale zbavit se jich není zase tak složité. Jenže často děláme při jejich odstraňování chyby.  Třeba oblíbený fígl vysypat obsah slánky na skvrnu od červeného vína je velký nesmysl. Experti z britského Institutu pro domácnost radí, jak uchovat domov i nadále čistý, a pokud možno bez poskvrnky. Tady jsou nejčastější chyby, kterých by ses měla propříště vyvarovat.

Chyba č. 1: Sůl na červené víno

Skvrna od červeného vína patří k těm nehorším, protože se nežádoucím způsobem vyjímá téměř všude. Podle odborníků je snaha odstranit ji solí vůbec tím nejnešťastnějším řešením, tedy pokud nechceš, aby se skvrna do látky ještě více a neodstranitelně „zažrala“. Namísto toho radí opláchnout skvrnu vodou a pak použít prostředek na odstraňování skvrn.

Chyba č. 2: Příliš mnoho chemie

Pokud chceš odstranit hodně velkou skvrnu, většinou sáhneš po odstraňovači skvrn a na skvrnu nastříkáš velké množství obsahu lahvičky, protože se domníváš, že se skvrny jedině tak zbavíš. Jenže to je špatně. Povrch, například koberec, totiž poté příliš ztvrdne, chemie se z něho špatně odstraňuje vodou a vše pak hůř schne. Je proto dobré aplikovat odstraňovač skvrn několikrát a několikrát vše také smýt vodou, dokud skvrna nezmizí úplně.

Chyba č. 3: Použití horké vody

Asi většina z nás má zažito, že čím je voda teplejší, tím lépe myje. Jenže podle odborníků na úklid je to přesně naopak. Horká voda může skvrny v látce (například krev) usadit permanentně. Proto bys pro vyčištění měla vždy použít vodu studenou.

Chyba č. 4: Drhnutí houbičkou

Když se něco vylije, většina z nás začne panikařit, popadne houbičku na nádobí, jíž se zběsile a za pomoci velké síly snaží skvrnu vydrhnout. To ale není dobré především proto, že se může poškodit látka, na které skvrna ulpěla. Namísto toho experti doporučují nanést na skvrnu vodu či roztok lehkým poťukáváním.

Chyba č. 5: Použití mýdla

Pokud použiješ mýdlo přímo na skvrnu, už se skvrny nemusíš nikdy zbavit. Platí to zejména u skvrn od vína, kávy a čaje. Proto bys měla skvrnu nejprve namočit studenou vodou, a teprve poté použít mýdlo či přípravek na odstranění skvrn.

Chyba č. 6: Čištění speciálních potahů

Pokud máš ve svém bytě vzácný kus nábytku, například nově čalouněné vzácné křeslo po babičce, měla bys péči o něj raději svěřit do rukou odborníků. Tady je jakýkoliv zásah chybou.

Chyba č. 7: Používání nešetrných prostředků

Použiješ-li například bělidlo na choulostivé látky, jako je třeba hedvábí nebo vlna, látku jím navždy poškodíš. Než sáhneš po chemii, dobře si prostuduj, jestli je určena právě na druh látky, z něhož skvrnu potřebuješ odstranit.

A jak tedy na skvrny?

Skvrny na troubě

Smíchej vinný ocet s jedlou sodou. Tento mix dokáže hotové divy s mastnými skvrnami. Další přísahají na účinnost vody smíchané s třetinou hrnku soli a hrnku jedlé sody.

Skvrny na zdi

Mastné otisky dětských prstíků na zdi. Co s nimi? Zkus je jemně potřít křídou. Pak hadříkem z mikrovlákna opatrně odstraň zbytky křídy a vše ještě opatrně utři hadříkem s vodou.

Skvrny od inkoustu

Pomůže antibakteriální gel na ruce, aplikuj na 60 sekund.

Skvrny od oleje

Osuš je suchým ubrouskem, pak skvrnu popraš jedlou sodou, nech ji absorbovat tekutinu. Prášek poté odstraň, měla bys s ním odstranit i skvrnu.

Skvrny od trávy

Pomůže citronová šťáva se solí. Nejprve na skvrnu vymačkej citronovou šťávu, pak ji popraš solí. Skvrnu bys měla odstranit společně se solí.

Tak co říkáš? Také děláš některou z uvedených chyb? My se přiznáme, že ano. A máš nějaký osvědčený fígl na skvrny, který vážně funguje? Napiš nám své tipy do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Některé oblečení by ale naopak zasloužilo nějakou tu neodstranitelnou skvrnu, aby už ho nikdo nemohl obléci. Mrkni do galerie.

Foto: Profimedia.cz, pinterest.com, facebook.com

26.9.2018 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist