Zjednoduš si vánoční úklid. Vyzkoušej nanotechnologii

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i tolik nenáviděný úklid. Pokud si bez něj neumíš svátky představit, pak si ho alespoň zjednoduš, co nejvíce to jde. Vyzraj na něj s nanotechnologií!

nanotechnologie-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nanotechnologie – tohle nepříliš známé slůvko se zdá být příliš technické. Ovšem zdání klame, je to samozřejmě technologie, ale natolik zajímavá a převratná, že ti může být skvělým parťákem i při úklidu, a nejenom vánočním.

Nano je, když…

Nanotechnologie je technický obor a oblast, jenž využívá hmotu na bázi velikosti atomů a molekul. Částice zde mají rozměry v nanometrech (nm), které jsou de facto jednou miliardou metru (konkrétně 1–100 nm). To je rozměr, odpovídající asi tisícině tloušťky lidského vlasu.

Tyto miniaturní nanočástice jsou natolik „vlezlé“, že jsou schopny dostat se hluboko do povrchu čehokoli. Do všech malinkých škvír a okem nepostřehnutelných trhlin, kde řádí jak černá ruka. A to tak efektivně, že rozpustí i téměř neviditelnou nečistotu, doslova ji nanočástice protáhnou na povrch a tam ji snadno zlikviduješ bez nějakého úporného dření a čištění.

Vánoce jsou press, ale nemusí být!

Z pohledu úklidu, a nejen toho vánočního, je nanotechnologie tedy docela bomba nemyslíš? S nanotechnologií v úklidu se stávají veškeré věci, zařízení, nábytek a doplňky jednoduše a snadno očistitelnými a následně nanočástice okolo předmětu a povrchu vytvoří jakousi auru, alias bariéru, která brání průniku nečistot zpět.

A tak po prvotním využití v mnoha oblastech strojírenského, automobilového, kosmetického lékařského, textilního a chemického průmyslu, v odvětvích jako elektronika, bioelektronika, kosmetika, samočisticí laky, nanotrubice, nanokompozity, aerogely, záznamová média, fotomateriály, palivové články, fotonické krystaly a vlákna, katalyzátory, nanosenzory, a mnoho dalšího, se dostaly nanotechnologie i do sféry úklidu.

Co vše „nano“ si můžeš pořídit?

Existuje dnes řada čistících pomůcek a prostředků, které ti mohou být k užitku a zjednodušit ti úklid, přičemž navíc prodlouží i rapidně intervaly mezi úklidem. Povrchy očištěné nanotechnologií vydrží bez prachu a nečistot týdny.

Co si můžeš pořídit s nanočásticemi?

• utěrky a prachovky z mikrovlákna
• návleky na mopy
• filtry do vysavačů
• smetáčky a kartáčky
• nano pěnu a nano sprey na čištění a úklid povrchů
• tekutý prostředek na podlahy
• vosky s nano částicemi k leštění podlah, dlaždic a nábytku
• prostředky k mytí koupelen a sanity
• nanočistidla na nerez povrchy, baterie, či keramiku
• čističe kuchyně a mastných skvrn
• čistidla oken a skel
• čistič i impregnace na boty

Zjistíš, že zrcadla ani okna se nezamlží, nikde na bateriích, obkladech ani v kuchyňském dřezu nejsou známky vodního kamene, nábytek vydrží dlouho nezaprášený, podlaha, kuchyňská pracovní deska i stůl se blyští. Dokonce i boty jsou dlouho bezvadně čisté.

Pachatel známý…

Za vše můžou nanočástečky v nanoprostředích, jež perfektně uzavřou a uzamknou povrchy a činí je hladkými tak, že k nim nepronikne prach, špína, voda, ani škodlivé UV záření. Nanotechnologie v úklidových prostředích chrání vše jimi ošetřené od opotřebení a poškození. Tvůj úklid bude rychlejší, lehčí a následné ošetřování a údržba pak o minimálně 40 % snazší.

Důsledkem je nádherná přidaná hodnota v podobě více času na vše ostatní – na rodinu, přátele, společenské aktivity, hobby nebo jen na prima relax a odpočinek, třeba při svíčce a sklence vína, nebo ve voňavé lázni, či s dobrou knížkou pod hřejivým plédem.

 A jak to mají s vánočním úklidem čtenářky?

„Já vánoční úklid neřeším,“ svěřila se nám Karolína (31 let). „Uklízím průběžně celý rok, tak se rozhodně nehodlám před Vánoci strhnout a udřít se. Takže nějaké technologie jsou mi fuk.“

„To zní hodně dobře. Slyšela jsem o téhle technologii v souvislosti s auty, ale nezkoušela jsem,“ přiznává Laura (25 let). „Ale porozhlédnu se a vyzkouším, pokud by to znamenalo, že úklid déle vydrží, beru to všemi deseti.“

„Já vánoční úklid právě teď řeším. Jsem jím možná i posedlá. Vygruntuju celý byt od podlahy až ke stropu,“ směje se Adéla (29 let) a dodává, že tím přítele někdy pěkně štve. „Ale na Vánoce prostě chci mít byt jako klícku a nepotřebuju k tomu žádné speciální pomocníky, většinou si vystačím s octem.“

A jak to máš s úklidem ty? Potřebuješ k němu nějaké speciální pomocníky, nebo si vystačíš s málem? Napiš nám své zkušenosti do diskuze.

Zdroj foto: Shutterstock

15.11.2018 10:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist