Femina.cz » Magazín » Wellness » Pančovaná vína zaplavují náš trh. Víme, jak je poznat!

Pančovaná vína zaplavují náš trh. Víme, jak je poznat!

Pančovaná vína zaplavují náš trh. Víme, jak je poznat!

Magazín: Wellness | autor: Marie Vendelbergerová | vydáno 18. 08. 2014

Bíle, červené, suché, polosuché - víno patřilo a stále patří k velmi oblíbeným nápojům nejen při oslavách, ale i při romantickém večeru. Jak ale postupovat při nákupu vína, abychom si za své peníze koupili opravdu kvalitní víno a ne pančované?

Co je to pančování?

Toto slovo jsme v médiích nejčastěji zaslechli v souvislosti s kauzou o pančování ethanolu, která měla velmi tragické následky. I víno se ale může pančovat. Nemusíte se ovšem strachovat o svůj život. Výraz pančovat znamená ředit nebo kazit a v souvislosti s vínem pak pančování znamená ředit vodou, přidávat alkohol nebo cukr. Takže se může stát, že si v dobré víře kupujeme kvalitní víno známé značky, ale místo toho si koupíme pouze obarvenou vodu.

Podle inspekce, která se problémem s pančovanými víny zabývá více jak tři roky, se nejčastěji jedná o vína dovážená mimi evropskou unii, rozhodně ne o hrozny uzrálých na českých nebo moravských vinicích. Na pančovaná vína můžeme nejvíce natrefit ve velkých obchodních řetězcích, trafikách nebo vinotékách, kterých se u nás během let vyskytlo na tisíce. Pokud si kupujeme víno v pet lahvi nebo natočené ze sudu, nemůžeme si ověřit původ. Nízká cena za kvalitní víno může být sice velmi lákavá, ale zde rozhodně nemusí platit, že méně je více.

Co všechno se dá vytvořit ze starých džínů?

Co všechno se dá vytvořit ze starých džínů?

Uvízly ve vašem šatníku džíny, které už nenosíte, a je vám líto je vyhodit? Máme pro vás několik ...

Kvalitní víno ze supermarketu?

Většina smrtelníků nejsou vyškolení sommeliéři a víno rozlišují jen na bílé a červené. Ale proč si za své těžce vydělané peníze kupovat falešný duplikát? Kvalitní víno můžeme pořídit i ze supermarketu. Levná vína, okolo 50 korun nemusíme ihned považovat za pančovaná, ale kvalitní rozhodně nebudou, spíše slušný bolehlav. Chybu rozhodně neuděláme při nákupu vína z moravských vinic, z Portugalska nebo Francie. I v supermarketech najdeme oddělení vín, a v těch lepších dokonce i zaměstnance, který je má na starosti, takže nám může být po ruce, poradit s výběrem vína i k jaké příležitosti se hodí.

K čemu se různé druhy vína hodí?

Vína nemusíme rozdělovat jen na bílá a červená, ale i podle toho, k jakému jídlu se hodí, protože dobře vybrané víno nabudí chuťové buňky a napomáhá trávení. V zásadě je vhodné, aby se k lehkým pokrmům podávala lehká bílá vína a naopak k těžkým jídlům červená. Totéž platí i o vzhledu jídla. Ke světlým jídlům  bílé, k tmavým červené. Vína můžeme začít pít už u předkrmů. K těm se nejlépe hodí lehká šumivá vína nebo například Rulanské bílé. K rybám můžeme zvolit Ryzlink vlašský, Müller nebo šumivé víno. K drůbežímu masu volíme bílá vína výraznější chuti, jako jsou Veltlínské zelené a Rulandské, k vepřovému pijeme plnější bílá vína. U hovězího masa přecházíme na lehká červená vína. Ke zvěřině jsou vhodná výraznější červená jako je Frankovka, Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké.

A co vy? Setkaly jste se někdy s pančovaným vínem, tedy s vínem, které neodpovídalo kvalitě? Jaké je vaše oblíbené víno?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
20. 08. 2014 manislava víno (reakcí: 1)
19. 08. 2014 pepina . (reakcí: 0)
19. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
18. 08. 2014 Nika Víte jak je poznat? (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

29. 03. 2017 Horoskop Rak

Občasná hádka ve vztahu vyčistí vzduch a leckdy trošku posune vztah dál, tak se jí nebraň a klidně partnerovi řekni, ... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist