Femina.cz » Magazín » Wellness » Jak nebýt za trubku: V sauně

Jak nebýt za trubku: V sauně

Jak nebýt za trubku: V sauně

Magazín: Wellness | autor: Adéla Seidlová | vydáno 08. 02. 2012

Saunování je super pro posílení imunity, pro krásnou pleť, uvolňuje svaly, zbavuje stresu a vůbec, blahodárně působí na kondici organizmu. Jenže taky musíte vědět, jak na to!

Když jsem někdy v osmnácti poprvé zkusila saunu, taky jsem nevěděla, k čemu je to dobré, ani co mám přesně dělat, a byl to pro mě vlastně trochu stres. Okamžitě se mi vybavila vzpomínka na příchod do nové školy, kde jsem vůbec nic a nikoho neznala, nevěděla, co kde je, a jediné, co jsem věděla, bylo, že bych měla držet jazyk za zuby a dávat pozor...

Abyste se sauně nevyhýbala jenom proto, že nevíte, jak na to, a abyste snížila pravděpodobnost pocitu trubkovitosti na minimum, stačí si přečíst následující jednoduchá pravidla:

1. Plavky do sauny nepatří!
Tuto formulku si dovolím zařadit hned na první místo, protože až nepříjemně často v sauně potkávám zejména dámy, které o tom zřejmě nikdy neslyšely. Důvody jsou zejména hygienické, ale i praktické, co se saunování týče. Před vstupem do sauny je třeba se řádně osprchovat, a v ideálním případě si lehnout nahá na prostěradlo či osušku. Když totiž budete celá zahalená prostěradlem, kůže nemůže pořádně "dýchat", a tak celý pobyt v sauně může vyjít na prázdno. Plavky zase poskytují živnou půdu pro bakterie. Kolem sauny se tedy klidně zahalte do prostěradla, a uvnitř se nebojte odhalit, respektive zakrýt co nejméně.

2. Ochlazování není otužování
Teplotní šok není to, co je na saunování nejdůležitější, ačkoliv si to mnozí myslí. To potvrzuje i náš nejznámější odborník na saunování MUDr. Antonín Mikolášek. Ochlazení po pobytu v prohřívárně můžete provádět stejně dobře chladnější až vlažnou vodu, nebo chladným vzduchem. Také neplatí, že co nejdelší výdrž v chladné vodě vede k otužilosti. Spíš vám přivodí bolest hlavy nebo zánět močového měchýře… Pokud chcete limity, obykle se pro ochlazování udává 2 minuty vodou, 5 minut chladným vzduchem v klidu a 20 minut za pohybu.

3. Saunování není soutěž
"Čím déle, tím lépe" neplatí ani pro samotný pobyt v sauně. Obvykle se udává doporučená doba kolem 10-15 minut, ale to nejdůležitější pravidlo, které zde platí, je: Jak dlouho je vám to příjemné. Každopádně byste se měla zpotit a pěkně prohřát. Vaše tělo vám dá jednoznačné signály, pokud už byste to přeháněla - pálení nosu, uší či bradavek, to jsou znamení, že už byste se měla jít zchladit.

4. Rituál
A protože dosud to bylo zejména o tom, co nemáte dělat, shrnu teď základní postup, kterého byste se naopak měla držet. Sprcha, osušit se, sauna na cca 8-15 minut, následně krátké ochlazení vodou nebo chladným vzduchem, a pak odpočinek, minimálně stejně dlouhý, jako byl váš pobyt v prohřívárně. Tohle zopakujte třikrát za sebou, a je to (resp. dokud se vám to líbí). Dostaví se pocit příjemné únavy a lehkosti hlavy. Když budete tuto proceduru provádět pravidelně, tedy alespoň jednou za 14 dní (ideálně jednou týdně), výrazně si posílíte imunitu, ozdravíte svůj kardiovaskulární systém, vyhladí se vám pokožka a zbavíte se celulitidy, nebo se alespoň výrazně zlepší její stav.

5. Jídlo a pití
Těsně před ani bezprostředně po sauně byste si neměla dopřávat opulentní hostinu… Do sauny nechoďte ani hladová, ani přejedená, ani moc unavená, a už vůbec ne opilá. Zkrátka, měla byste být v pohodě. Pijte vodu, i když sklenička vína nebo piva po sauně taky neublíží.

6. Kde a jak
Už je to jednou tak, že teplo stoupá vzhůru. V sauně toho můžete využít k postupnému zvyšování teploty dle vašich preferencí. Na spodní lavici vydržíte určitě déle, než na té nejvyšší. Jak už jsem zmiňovala, ideální saunovací poloha je v leže, nebo alespoň v polosedu. Pokud je vám to příjemné, doporučuje se také hlazení či jemné škrábání kůže, tím podpoříte otevírání pórů a vyplavování toxických látek z těla ven.

7. Nespěchejte
Odpočinek po saunování je stejně důležitý jako kterákoli jiná část procesu. Tělo se zklidní, vyrovná teplotu a zrelaxuje. Vezměte si knížku, nebo si klidně zdřímněte, jen neutíkejte z odpočinkové zóny příliš brzy. Po cestě domů už byste se rozhodně potit neměla, pokud by se to stalo, odpočívejte příště o něco déle.

Další články z rubriky

Komentáře (19)

Datum Autor Nadpis
06. 03. 2015 Pavel Sauna je bezva (reakcí: 0)
27. 03. 2014 Iva Sauny (reakcí: 0)
29. 02. 2012 b sauna (reakcí: 0)
21. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 02. 2012 Mishka7 :-) (reakcí: 0)
18. 02. 2012 Werushka7 :)) (reakcí: 0)
14. 02. 2012 Aine sauna (reakcí: 0)
13. 02. 2012 Mlny17 .. (reakcí: 1)
12. 02. 2012 ladouch . (reakcí: 1)
12. 02. 2012 aknela11 sauna (reakcí: 0)
10. 02. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
10. 02. 2012 doublefantasy rande v sauně (reakcí: 0)
10. 02. 2012 lyricalka :-( (reakcí: 3)
09. 02. 2012 helenadon sauna (reakcí: 0)
09. 02. 2012 Tecireg sauna (reakcí: 1)
09. 02. 2012 Daniela76 Sauna (reakcí: 0)
09. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
08. 02. 2012 manislava sauna (reakcí: 0)
08. 02. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist