CO TI MUŽI VYVÁDĚLI V SAUNĚ aneb bacha na Břéťu!

Na počátku saunování u nás jsme povzbuzovali nové příchozí do saunové lázně udělením DIPLOMU ZE SAUNY. Osvědčili jsme panu, paní, slečně, že podstoupili se srdcem hrdinným horko i chlad blahodárné lázně v sauně, poctivě zachovali její starobylý řád a tak poznali, jak saunování prospívá čistotě, kráse, svěžesti, pohodě, otužilosti a odolnosti. Přijali jsme rukoudání, že zůstanou upřímnými přáteli sauny, kdekoli se s ní setkají.

Před půl stoletím se saunování přísně dělilo podle pohlaví. Nevím proto, jestli měly i ženy zaveden nějaký způsob přijetí nových příchozích do sauny, ale diplom dostaly tak jako tak. Nevím také kolik ještě žije účastníků tehdejšího „posvátného rituálu“ mužů při prvním vstupu do horka prohřívárny lázeňské sauny v Karlově Studánce. Jistě by si vzpomněli na jednoho z prvních nadšenců saunování, saunaře Břéťu Malíka, jinak tělovýchovného instruktora…

Staral se o chod „matky českých saun“ a s neobvyklou laskavostí se ujal každého nováčka. Uvedl ho do horka, ukázal mu pec, v níž žhnuly kameny a upozornil ho na hlavu „čerta“, šklebící se nad ní. V ústech (dá-li se to tak u čerta říci) měl vodní kohoutek. Břéťa jej trochu uvolnil, na rozpálených kamenech se vytvořila průhledná pára. Horko značně stouplo. Na nováčkovi bylo vidět, jak se v jeho očích objevuje poplašená nejistota. Do jakého pekla jsem se dostal Břéťa jej ale pro uklidnění poplácal po ramenou, podal mu svou mohutnou pravici a s nevídanou srdečností mu s ní potřásal. Přitom nováčka představil přítomnému publiku, slastně se rozvalujícímu na pryčnách. Dobře se dívejte! Zdálo se, že nevěnují pozornost ničemu jinému než žhavému objetí saunové lázně. Ale přece jen blahosklonně pokynuli nováčkovi a zvali ho na pryčnu. Vděčně se na ně podíval. Vůbec si nevšiml malého dřevěného žejdlíku. Ostatně Břéťa jej dovedně skrýval za zády.

A tu to přišlo… Sprška chladné vody šplouchla nováčkovi na krajinu, kterou zle snadno nalézt, jdeme-li cestou od pupku kamsi dolů. Nováček pochopitelně uskočil, honem si zakryl pro muže tak citlivé místo. „Neteční“ na pryčnách bryskně ožili radostným řehotem. To aby kytička neuvadla! zabrousil Břéťa do botaniky a snad přitom myslel na růst byliny jako jeden z působivých efektů polévání. A teď si sedni nebo lehni, tady je místo. Oni ti už poradí co a jak. Ovšemže oni radili, jak si zakrýt nos a ústa dlaní, kdyby ho to pálilo, jak se za chvíli půjdou ochladit a to že ho zbaví horka a kdo ví co ještě. Poslední už nebyla rada, ale naléhavá výzva: Hlavně ale nikomu nic neříkej, až přijde další bude zase obleva. Kupodivu – nováčka vždycky spolehlivě uklidní pouhé pomyšlení, že ti rádci také tak dopadli, jako on a ochotně se přidá k škodolibému očekávání, až přijde někdo další… Aspoň bude veselo a smát se bude tentokrát i on –nověpolitý a nověopékaný saunofil.

Neberte to jako návod – i když se nikomu nic nepřihodí. Možná, že Břéťa, ve skutečnosti náš první saunař -profesionál, dobře věděl, že právě nováčkovi pomůže ta trocha studené vody, aby se lépe odreagoval od nezvyklého horka saunové lázně a že stojí za to, zlepšit lidem náladu. Vždyť lidé se nejlépe smějí na účet druhého!

Keep sauning!

Antonín Mikolášek
nestor saunování v Česku

7.4.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist