Magické slovo – SAUNA, jak ji možná ještě neznáte…

Sauna není Záhořovo lože, ale finský název pro horkovzdušnou lázeň, kterou zná lidstvo již z doby kamenné. Vliv tepla má na člověka blahodárny vliv a Finové tvrdí, že ten kdo do lázně vejde, také z ní vyjde. Odkud saunování pochází, jak se vlastně staré a jak se dostala saunovací kabinka i k nám do Čech
O sauně, podrobně a odborně, si dnes femina povídá s nestorem saunování Mudr. Antonínem Mikoláškem, který rád zodpoví i Vaše otázky…

Odkud saunování pochází, jak se vlastně staré a jak se dostala saunovací kabinka i k nám do Čech
SAUNA JE FINSKÝ VÝRAZ PRO HORKOVZDUŠNOU LÁZEŇ, KTEROU LIDSTVO ZNÁ JIŽ Z DOBY KAMENNÉ, KDY SE NAUČILO OVLÁDAT OHEŇ JAKO ZDROJ TEPLA V PRIMITIVNÍCH KONSTRUKCÍCH. Z NICH SE VYVINULY U UGROFINŮ A SLOVANŮ KDESI ZA URALEM SAUNY I BANĚ. TEPLOVZDUŠNÉ LÁZNĚ ANTIKY, ARABSKÉHO SVĚTA I STŘEDOVĚKU JSOU ODLIŠNÉ KONSTRUCE, ALE VLIV JEJICH TEPLA MÁ NA ČLOVĚKA STEJNÝ VLIV JAKO SAUNOVÁ LÁZEŇ. PRAVÁ SAUNA SE K NÁM DOSTALA Z FINSKA PŘED DRUHOU SVĚTOVOU VÁLKOU..

Proč vlastně saunovat
U NÁS SAUNUJEME PRO ZISK ČISTOTY, KRÁSY, PSYCHICKÉ I TĚLESNÉ POHODY, ODOLNOSTI ZEJMÉNA VŮČI VIR´OZÁM DÝCHAVÍCH CEST.

Pro koho je sauna vhodná
SAUNA –JAKO STAVEBNĚ –TECHNICKÉ ZAŘÍZENÍ K SAUNOVÁNÍ- JE VHODNÁ PRO KAŽDÉHO, KDO SI JI UMÍ POŘÍDIT ČI KOUPIT. SAUNOVÁNÍ JE VHODNÉ PRO KAŽDÉHO, KDO JE HO SCHOPEN, ČILI JE ZDRÁV ANEBO NETRPÍ AKUTNÍM ONEMOCNĚNÍM ANEBO ZÁVAŽNOU SRDEČNÍ NEDOSTATEČNOSTÍ ČI JINOU ZÁVAŽNOU CHOROBOU. FINOVÉ ŘÍKAJÍ –KDO DO SAUNY DOJDE, TAKÉ Z NÍ VYJDE.

A kdy je naopak saunování doslova nebezpečné
ZDRAVOTNÍ RIZIKOSAUNOVÁNÍ MŮŽE NASTAT PŘI PŘEHÁNĚNÍ POBYTU V HORKU (NAD 15 MINUT) A U OSOB S ZÁVAŽNÝM ONEMOCNĚNÍ VĚNČITÝCH SRDEČNÍCH CÉV, NEPRAQVIDELNÉM CHODU SRDCE JINAK MŮŽE BÝT SAUNOVÁNÍ NEBEZPEČNÉ, KDYŽ NĚKDO ZAPÁLÍ SAUNU.

Jaké jsou tradiční saunovací rituály a jak si nejlépe osvojit saunovací návyky
POBYT V SAUNOVÉ LÁZNI (SAUNOVÁNÍ) MÁ URČITÝ POSTUP, KTERÝ JE TŘEBA ZACHOVAT, ABY JEHO ÚČINEK BYL POKAŽDÉ PERFEKTNÍ. SLED ČTYŘ FÁZÍ SAUNOVÁNÍ JE URČITÝM RITUÁLEM, ALE NE SLAVNOSTNÍM SOUBOREM PŘEDPISŮ, JAK SE MÁ ČLOVĚK V SAUNOVÉ LÁZNI CHOVAT. JEDNOTLIVÉ FÁZE SAUNOVÁNÍ JSOU REAKCÍ NA ROZDÍLNÁ FYZIKÁLNÍ PROSTŘEDÍ SAUNOVÉ LÁZNĚ A JEHO POSTUP ZNAMENÁ PŘIZPŮSOBENÍ SE HORKU A CHLADU. SPOČÍVÁ V PEČLIVÉ TĚLESNÉ OČISTĚ, V PROHŘÁTÍ A OCHLAZENÍ, PŘÍPADNĚ V APLIKACI NĚKTERÝCH DOPLˇNKŮ (MASÁŽE, UV-ZÁŘENÍ, DECHOVÝCH CVICÍCH APOD.) POSTUP SAUNOVÁNÍ VYŽADUJE, ABY SAUNUJÍCÍ SE BYL PLNĚ OBNAŽEN Z HYGIENICKÝCH A FYZIOLOGICKÝCH DŮVODŮ.

Předpokládejme, že čtenářky a jejich muže saunování natolik oslovilo, že se rozhodnou do některého saunovacího centra neprodleně objednat a vyzkoušet horko na vlastní kůži.
VYZKOUŠET SI MOHOU, ALE „EINMAL IST KEINMAL“, SAUNOVÁNÍ VYŽADUJE DŮSLEDNOU PRAVIDELNOST. NA CHUŤ MU MNOZÍ PŘIJDOU TŘEBA AŽ PO NĚKOLIKERÉM SAUNOVÁNÍ.

Co bychom měli vědět a jak se do sauny „vybavit“
KAŽDÝ SAUNUJÍCÍ SE SI MÁ OVĚŘIT SVŮJ ZDRAVOTNÍ STAV A CHUŤ PRAVIDELNĚ SAUNOVAT.
K SAUNOVÁNÍ SI JE DOBRÉ VZÍT: ČISTÉ OSOBNÍ PRÁDLO K PŘEVLEČENÍ. POKUD VEŘEJNÁ SAUNA NEPOSKYTUJE DLOUHOU OSUŠKU K PODLOŽENÍ TĚLA V PROHŘÍVÁRNĚ I OCHLAZOVNĚ, RUČNÍKY K OSUŠENÍ, KARTÁČ, MÝDLO K UMYTÍ SI VEZME KAŽDÝ SVOJE S SEBOU. OMÝVATELNÉ SANDÁLY ZÁSADNĚ SVÉ, PŘÍPADNĚ I KOUPACÍ PLÁŠŤ DO ODPOČÍVÁRNY.

Klad vždy střídá zápor, bez toho by svět nefungoval. Jaké jsou nejčastější saunovací zlozvyky
TATO ZÁSADA SE V SAUNOVÉ LÁZNI PROJEVUJE JAKO STŘÍDÁNÍ HORKA A CHLADU, NĚCO VE SMYSLU „ZÁHOŘOVA LOŽE“ Z ERBENOVY KYTICE, ALE V PŘÍJEMNÉM A POVZBUZUJÍCÍM PODÁNÍ.

SAUNOVÁNÍ JE DOBRÝ ZVYK, ZLOZVYKY JSOU NA STRANĚ JEHO UŽIVATELŮ. NESVLEČENÍ PRÁDLA, OPOMENUTÍ OČISTY, DLOUHÉ SPRCHOVÁNÍ, HOLENÍ VE SPRŠE, NEPOUŽITÍ PODLOŽNÍ TEXTIKLIE POD NOHY A CELÉ TĚLO, RUŠIVÉ CHOVÁNÍ SE, VĚTŠINOU VLIVEM ALKOHOLU, SKÁKAT DO BAZÉNU PO HLAVĚ, DLOUHO ODPOČÍVAT NEOBLEČEN(-A) APOD. APOD.

Čeho se vystříhat a na co si dát pozor
PŘEDRŽENÍ POBYTU V PROHŘÍVÁRNĚ I V OCHLAZOVNĚ, PÍT, JÍST A ČÍST BĚHEM SAUNOVÁNÍ. OBEZŘETNOST NA KLUZKÝCH PODLAHÁCH. ROZVÁŽNÝ POHYB V PROHŘÍVÁRNĚ.

Jak je sauna zajištěná po stránce hygieny
HYGIENICKÁ ÚROVEŇ KAŽDÉ VEŘEJNÉ SAUNY JE VYSOKÁ, POKUD VEDENÍ SAUNY DODRŽUJE PŘÍSLUŠNÉ HYGIENICKÉ PŘEDPISY.

Příští týden se bude femina ptát jaký vliv má sauna na psychiku! Ptejte se i Vy…
Napište nám své otázky na adresu info@femina.cz pod heslem SAUNA
a nebo je přidejte do komentářů k článku.

Tématické články: saunování jako antistresor,
sauna pro zdraví, krásu, inteligenci a sexuální apetit…
Ženské libido v saunové lázni.
Menzes a saunování.
Žena je prý hodinu po saunování nejkrásnější.
Jak jde dohromady peeling a sauna
Trpíte distresy
K čemu dochází při stresu
Co vyvolává chronický stres
Stres ohlupuje Snídejte a saunujte správně…

Tip feminy: Era.cz

31.10.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist