Femina.cz » Magazín » Wellness » 10 účinných tipů jak se zbavit bolesti hlavy a bez prášků

10 účinných tipů jak se zbavit bolesti hlavy a bez prášků

10 účinných tipů jak se zbavit bolesti hlavy a bez prášků

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 26. 03. 2013

Patříte k těm ženám, které pravidelně alespoň jednou měsíčně přepadne nepříjemná bolest hlavy? Ještě než sáhnete po pilulce, zkuste následující rady. Podle lékařů totiž pravidelné užívání prášků může vaši bolest ještě zhoršit.

Tip první: Hodně sexu

Sex pomáhá dokonce i proti některým typům migrén. Podle jednoho průzkumu více než polovina lidí trpících migrénou zažila při milování úlevu. Je to tím, že během sexu se vyplavují endorfiny, což jsou přirozené tlumiče bolesti – ty dokážou bolest hlavy nejen utlumit, ale někdy i zcela eliminovat.

Tip druhý: Seďte rovně

Nejhorší, co můžete udělat, je sedět shrbeně do písmene C. V této poloze tlačíte hlavu nahoru a protahujete krk. Dochází k přiskřípnutí nervů, což vede k bolesti hlavy. Takže se pokaždé na židli snažte rovnat a mějte vždy obě nohy na zemi.

Tip třetí: Vyvarujte se šunky

Šunka obsahuje tyramin (přírodní substanci, jež se používá při konzervování) a nitráty. Obě tyto látky zvyšují proudění krve do mozku, čímž se spouští bolest. Tyramin obsahují rovněž všechy uzené, marinované, fermentované či nakládané potraviny, ale také čokoláda, sýry, banány či ananas – i jich byste se tedy měla raději zřeknout.

Tip čtvrtý: Svačte oříšky a semínka

Jsou totiž dobrým zdrojem magnezia, které uvlolňuje svaly a snižuje proudění krve do mozku a hladinu cukru, tedy faktory, které mohou způsobit bolest hlavy. Podle výzkumu newyorských vědců má 50 % lidí, které trápí bolest hlavy, nižší hladinu magnezia.

Tip pátý: Vyhoďte osvěžovače vzduchu

Parfémy, výrazná mýdla, osvěžovače či různé saponáty obsahují chemické látky, které aktivují nervové buňky v nosu – ty poté vysílají signály do mozku. U některých lidí může tímto vzniknout bolest hlavy. Proto při práci s těmito prostředky vždy otevřete okno, pokud musíte osvěžovač, použijte ten, který neobsahuje chemikálie.

Tip šestý: Kofein ve stejnou dobu

Pokud si o víkendu přispíte a dáte si svůj šálek kávy o něco později, můžete tím přispět k bolesti hlavy! Kofein totiž přímo působí na mozkové cévy a snížení nebo posunutí jeho dávky může způsobit bolest. Pokud se nedovedete obejít bez kávy, dávejte si ji vždy ve stejnou dobu.

Tip sedmý: Bacha na jídlo od Číňana

U lidí trpící migrénou může způsobit bolest příliš mnoho glutamátů, které často obsahuje jídlo z čínského rychlého občerstvení. U balených potravin se glutamáty skrývají pod šifrou E621.

Tip osmý: Dodržujte pravidlo 20/20

Dlouhé zírání na monitor způsobuje nejen bolest hlavy, ale také unavené oči a někdy dokonce problémy s viděním. Proto je dobré dodržovat pravidlo 20/20. Každých 20 minut se snažte odhlédnout od obrazovky počítače na 20 sekund.

Tip devátý: Rozpusťte si vlasy

Podle jednoho průzkumu 50 z 93 žen trpí bolestí hlavy poté, co vlasy stáhnou do ohonu. Bolest mohou způsobit také příliš úzké pokrývky hlavy: těsné klobouky či čelenky.

Tip desátý: Pijte hodně vody

Pokud nastupuje bolest hlavy, vypijte velkou sklenici vody a počkejte 10 minut, během nichž si můžete lehce masírovat šíji. Vědci provedli následující pokus. Lidem trpícím bolestí hlavy dali o 1,5 litru více vody společně s placebem. Po dvanácti týdnech se u nich bolest výrazně snížila.

A když už musíte sáhnout po pilulce

Nekupujte drahé tlumiče bolesti s přívlastky extra silné, pokud vás netrápí opravdu velmi silná bolest hlavy. Ty totiž navíc obsahují kofein a kodein – látky, které na vás nemusí působit dobře. Pokud prostě musíte, neberte je víc než tři dny.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
15. 07. 2016 Marki Boj s migrénou (reakcí: 0)
15. 01. 2016 Anetka limo (reakcí: 0)
14. 09. 2015 Dana bolest hlavy (reakcí: 4)
29. 05. 2014 julie bolest (reakcí: 0)
03. 03. 2014 alenka bolest hlavy u malých dětí (reakcí: 0)
09. 05. 2013 věra pok. moje zkušenost (reakcí: 0)
09. 04. 2013 manislava bolest hlavy (reakcí: 0)
29. 03. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)
29. 03. 2013 misery hm (reakcí: 0)
27. 03. 2013 Daniela76 Bolest hlavy (reakcí: 0)
26. 03. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

21. 02. 2017 Horoskop Rak

Nenuť se do nudných domácích prací, práce by ti nešla od ruky. Navíc bys stále něco hledala a ztrácela, takže bys měl... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist