Zaručená prevence migrény. Zaměř se na tyto vitamíny

Často tě nesnesitelné bolesti hlavy totálně vyřadí z provozu? Pak se ti jistě bude hodit fígl, jak této nepříjemné situaci předcházet. Lékaři doporučují trávit více času na slunci a trochu změnit jídelníček!

Migréna je chronické onemocnění, kterému se lékaři snaží přijít na kloub již celá desetiletí. Odborníci se dlouho přikláněli k tomu, že prudká bolest hlavy, nevolnost a s tím spojená citlivost na zvuk i světlo nemá jasnou příčinu. Teď je všechno jinak! Ukázalo se totiž, že za všechno může stres, káva a dokonce i chybějící vitaminy, které si ve stravě neumíme „pohlídat“. Znamená to tedy, že každý své migrény strůjce? Nejsi daleko od pravdy…

Všechno začíná u jídla

Závěry nejnovějších vědeckých studií a výzkumů naznačují, že migréna je úzce spojená s nedostatkem vitamínů – jmenovitě se jedná o vitamin D, B6 a B12. Proto by každý člověk měl dbát na jejich přísun, jelikož dle názoru vědců platí za nejlepší migrénovou prevenci. Jenže ruku na srdce, víš takhle z hlavy, ve kterých zdrojích je hledat? To už je horší…

Déčko načerpáš ze slunce

Kromě toho, že tě vitamin D uchrání před utrpením v podobě šílených bolestí hlavy, je důležitý i pro tvorbu a pevnost kostí, povzbuzuje činnost štítné žlázy, podporuje nervový systém a má vliv i na srážlivost krve. Hlavním zdrojem je obyčejné opalování – už po deseti minutách pobytu na slunci si ho tvůj organismus začne „vyrábět“ sám. To je slušný doping, co? Dále ho najdeš v rybím tuku, mléce, vejcích, másle a avokádu.

Vitamín B6 získáš z rýže

Tenhle vitamín kromě jiného dohlíží na správnou funkci jater, zabraňuje vysušování pleti a je téměř zázračnou zbraní pro kolísání nálady před menstruačním cyklem – no vida, to je dobré vědět! „Bé šestku“ obsahují obilné klíčky, sója, játra, kvasnice, neloupaná rýže, mrkev, zelí, rajčata a banány.

migrena-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Vitamín B12 nasaješ z mléčných výrobků

O důvod víc, proč se na něj zaměřit? Je důležitý pro nervové a mozkové buňky a blahodárně působí na duševní stav. Také zahání pocit vyčerpanosti, takže může směle konkurovat energetickým nápojům. „Bé dvanáctku“ ti nabídne mléko a mléčné výrobky, maso, ryby, ledvinky a vejce. No dobrá, teď už víš, čeho si dnes dát na talíř pořádný „nášup“. Jenže měla bys poznat i rizikové spouštěče migrény, které se tváří sice nevinně, ale ve skutečnosti jsou pěkně zákeřné.

Na co si dát velký pozor?

Lékaři jsou si jistí, že jestli chceš předcházet nejhoršímu, neměla bys to přehánět s některými nápoji. Mezi ty „zakázané“ patří červené víno a káva – bohužel! Takže tvé oblíbené presso si dej maximálně třikrát denně, a co se týče dvojky červeného, tu si dopřej opravdu jen výjimečně.

Dalším strašákem, který tě zažene do postele se studeným obkladem, je stres. Dá se mu nějak vyhnout? Že váháš. Pečlivě si naplánuj denní harmonogram, abys nelítala od rána s „jazykem na vestě“ a nepanikařila, že nic nestíháš. Nauč se říkat NE a nesnaž se vyhovět všem okolo za každou cenu. Prostě si na bedra nalož jen tolik, kolik opravdu uneseš. A budeš v klidu!

Konec migrény jednou provždy

Dneškem počínaje si dej cíl – pokud to jen trochu půjde, nestresuj se. Choď častěji na sluníčko a nezapomínej na mléčné výrobky. Když budeš tyto rady dodržovat, může se tím vyřešit tvůj problém s bolestí hlavy. Alespoň tak to tvrdí odborníci! Uznej sama, že je to lepší, než do sebe ládovat ty chemické růžové tabletky a čekat na zázrak. Kdepak, migréně je třeba předcházet a zatnout jí tipec dřív, než se stihne pořádně rozkoukat…

Co ty na to, vezmeš si tato lékařská doporučení k srdci? Jestli zaberou a migréna se ti bude vyhýbat obloukem, bude to super, ne? A když ne, alespoň se pobav s naší fotogalerií, smích je totiž ten úplně nejlepší lék na všechny neduhy.

Text: Lucie Feiková

Foto: Shutterstock.com

12.4.2017 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist