Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Ideální věkový rozdíl mezi partnery? Neexistuje!

Ideální věkový rozdíl mezi partnery? Neexistuje!

Ideální věkový rozdíl mezi partnery? Neexistuje!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 17. 10. 2014

Možná jste si se svojí první láskou dali první pusu už ve školce, možná jste s ní prošli randěním celou střední školu až k maturitě nebo dokonce vysokou až k promoci a pak se vzali. Málokdy to ale vyjde napoprvé a mezi vrstevníky.

Mnohem častěji se vám stane, že budete během svého života někdy zkoušet nový restart v partnerských vztazích. Zatímco v mládí hledáte partnera ve věku svých vrstevníků, v dospělém věku už je to složitější. Ale jaký rozdíl mezi partnery je vlastně ideální?

Muž s holčičkou, žena se zajíčkem

Nejčastějším modelem je starší muž a mladší žena. Pánové v letech s výrazněji mladší partnerkou zažívají období druhé mízy. Pod vlivem svých zkušeností si mohou lépe vychutnat to, co kdysi jako mladí kluci považovali za naprosto samozřejmé. Mladší ženě imponují jejich zkušenosti a nadhled a na oplátku zase může poskytnout trochu osvěžení daného svým mládím. Druhý model, tedy starší žena s mladším mužem, není tak častý, ale už i v této oblasti se prolomila různá tabu a podobné páry nepoutají zbytečnou pozornost. Zralá žena je pro mladého muže imponující. Provede ho úskalími sexuálního dozrávání a i díky ní bude pak možná citlivější k potřebám žen. 

Není to o věku, ale o lidech

Odborníci na vztahy říkají, že pokud jsou partneři rovnocenní, věkový rozdíl mezi nimi není rozhodující. Jde totiž především o schopnost tomu druhému naslouchat, brát v úvahu jeho potřeby a mít pro ně porozumění. Také je důležité společně něco sdílet. Pakliže věkově od sebe vzdálenější partneři nejsou rovnocenní, může vzniknout problém. Věkový rozdíl je pak spíše zástupným problémem, za rozpadem vztahu se skrývají jiné důvody, třeba příliš velká rozdílnost povah. Ovšem velký věkový propad může být snadným a bezbolestným zdůvodněním, proč to páru nefugnuje. Stanovit ideální věkový rozdíl tedy nelze, ačkoli například některé studie tvrdí, že nejlepší je, když je muž starší zhruba o čtyři roky. Vztahy nejsou o věku, ale o lidech, proto žádný univerzální recept nefunguje.

Slavné celebrity a jejich vlasy. Kdo nejvíc utrácí za kadeřníka?

Slavné celebrity a jejich vlasy. Kdo nejvíc utrácí za kadeřníka?

Nejlepší snová práce Hollywoodu? Kadeřník! Totiž, někdo se rád ujíždí na botách nebo kabelkách, a...

Pro a proti modelu starší muž a mladší žena

Co hovoří pro staršího partnera? Žena v něm najde větší pochopení pro svoje potřeby a oporu. Partner má nadhled, neřeší maličkosti, bývá tolerantnější a váží si přízně mladší ženy. Poskytuje rady a vnitřní klid. Co ale hraje naopak proti vám? Každý jste dospívali v trochu jiné době, proto sotva můžete vzpomínat na společné lásky z mládí. Problémem proto mohou být i příliš různé zájmy (generační hudba apod.). Také sexuální potřeby jsou jiné ve dvaceti pěti letech a jiné v padesáti. Nemusí se vám podařit je vzájemně sladit. Můžete mít rozdílné životní tempo. Pětadvacetiletá slečna se může nadšeně vrhat do akcí s přáteli, padesátník už může chtít mít svůj klid a být raději doma. Roli může hrát také zdravotní stav.

Nejde ani o náhradní matky, ani potvrzení sexappealu

A co mladší muž a starší žena? Žena může uplatnit svoje zkušenosti a otevřít muži nový svět, o kterém zatím nevěděl. Ukáže mu, jak víc porozumět ženskému světu. To se mu může hodit i v případě, že se se svojí starší partnerkou rozejde. Muž naopak poskytuje energii a obdiv, ženu těší, že je žádoucí i pro mladšího partnera a posiluje tím svoje křehké sebevědomí. V žádném případě neplatí zjednodušující tvrzení, že mladík hledá ve starší ženě cosi jako náhradní matku a žena si jenom potřebuje dokazovat svůj sexappeal. Každý vztah se trochu liší. Zkrátka vždy je vše o lidech. Věk partnera je jenom číslo a je na nás, jak s ním naložíme.

Měly jste někdy partnera s větším věkovým rozdílem? Co si o tom myslíte?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
19. 10. 2014 Sylfida .. (reakcí: 0)
17. 10. 2014 pepina . (reakcí: 0)
17. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
17. 10. 2014 glady .... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

03. 12. 2016 Horoskop Lev

Řešíš v poslední době situaci a máš pocit, že nemá východisko. Ale když na chvilku poodstoupíš a nebudeš se snažit vě... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Máš před sebou úžasný den naplněný krásnými city, radostí a láskou. Setkání s dávným přítelem ti velmi příjemně změní pohled na život. Dávej pozor v případě, že jsi za...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Módní policie

TOPlist