Femina.cz » Magazín » Celebrity » Kocour: Sean Penn

Kocour: Sean Penn

Kocour: Sean Penn

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 02. 05. 2011

V 80. letech měl pověst rebela, protože střílel na novináře a vášnivě miloval Madonnu. Teď má pověst rebela, protože neúnavně kecá do politiky a točí jenom filmy, které mu za to stojí.

Politický aktivismus poslední dekádu padesátiletého Penna vzrušuje nejvíc. „V zásadě jsem optimista. Myslím, že můžeme věci změnit. K tomu se ale muíste do nich zapojit,“ tvrdí umělec a neváhá i názorně ukázat, co přesně tím myslí. Třeba když se po zemětřesení loni vydal na Haiti nebo když po hurikánu Katrina jel sám zachraňovat životy do New Orleans. Není divu, že někteří ho nepovažují ani tak za radikála jako spíš za romantického idealistu.

Podobné nasazení a intenzita se odráží i v jeho filmové práci. Stačí se podívat na jeho čtvrtý a nejlepší režijní počin, portrét dobrodruha, který hledal čistotu a pravdu v přírodě. Útěk do divočiny je místy naivní, iritující, patetický a tezovitý a často okouzlující, lyrický, zanícený a strhující. Jako jeho hrdina. Jako jeho režisér.

Intenzivní zážitek často nabízejí i filmy, ve kterých Penn hraje. Nejspíš proto, že si role nikdy nevybírá podle honoráře, ale podle scénáře. „Jsem moc bohatý na to, abych bral práci jenom kvůli penězům. Na to bych musel být hladovějící umělec,“ prohlašuje muž, který si víc cení svou integritu a názory než barák s bazénem a tenisovým kurtem.

Stačí si projet seznam jeho filmů, abychom věděly, že jenom tak planě nepoučuje. V tom posledním Fair Game, hraje manžela agentky CIA protestujícího proti válce v Iráku. Oscara dostal za truchlícího otce s vlastním smyslem pro spravedlnost v Tajemné řece a za sanfranciského homosexuálního politika v biografii Milk, kde podal přesvědčivý výkon i bez spoléhání na své chlapácké charisma muže, který dokáže ležérně nosit i oblek.

Když na začátku 80. let začínal, jeho hvězda svítila hlavně na pohon jeho machistického šarmu. A ze skandálů kolem hádání s režiséry a hlavně hádání s první manželkou, zpěvačkou a herečkou Madonnou, kterou si vzal v roce 1985 a rozvedl se s ní o čtyři roky později. Na svatbě střílel na paparazzi snažící se ulovit snímky z vrtulníku, kvůli napadení novináře musel později na měsíc do vězení.

I když vztah s herečkou Robin Wright jeho soukromí na nějakou dobu uklidnil, ani druhé manželství mu nevydrželo. S Robin byl od roku 1989, o sedm let později a po dvou narozených dětech si ji vzal, před dvěma lety ale bulvár začal publikovat seriál o žádostech o rozvod, pokusech o usmíření a dalších žádostech o rozvod, doplněných o obvinění Seana z nevěry, třeba s českou modelkou Petrou Němcovou. Dneska zase všechny zajímá jeho nový vztah s o polovinu mladší, další blond herečkou Scarlett Johansson.

Oproti jeho spolužákům z univerzity v Santa Monicy Robu Loweovi nebo Charlie Sheenovi ale Sean Penn pořád nevyvádí tolik, aby mu to jeho fanoušci neodpustili. Už jenom proto, že je pořád tak skvělý herec. „Jeho současníci se na něj dívají jako na toho, který určuje standardy, a slavní herci minulosti k němu chovají nesmírný respekt,“ tvrdí Richard Kelly, který o Pennovi napsal biografii. Seanův dlouholetý kamarád Bono vidí jeho kvality i jinde: „Má mozek velikosti Aljašky a srdce větší než by chtěl, abyste věděli.“

Další fakta o Seanu Pennovi:

Hraje, režíruje a taky píše do novin. Články mu otiskli už Rolling Stones nebo San Francisco Chronicle, kam psal o své návštěvě v Iráku. Vanity Fair ho zase poslali na Kubu udělat rozhovor s Fidelem Castrem.

V Americe je slavný nejen jako vynikající herec ale i jako hlasitý levičák. V roce 2002 neváhal utratit 56 tisíc dolarů za novinový inzerát obviňující prezidenta George W. Bushe z ničení občanských svobod. Pravicové Američany štve i svou náklonností ke kontroverznímu venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi. Některé až tak, že mu nadávají do komunistické špíny a zrádného neamerického pancharta.

Řadu svých ideálů a přesvědčení zdědil po rodičích. Oba byli umělci, otec Leo patřil k bohémské levicové kalifornské scéně 40. let. Jeho herecká kariéra ale skončila, když byl v 50. letech zařazen na černou listinu, poté co se odmítl zapojit do tzv. honu na čarodějnice a prásknout, kteří kolegové sympatizují s komunismem. Syn Sean se mu narodil 17. srpna 1960. Seanův mladší bratr Chris, také herec, zemřel v roce 2006 na slabé srdce a náhodné předávkování léky.

Jeho nejlepší filmy:
21 gramů
U-Turn
Útěk do divočiny

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
20. 09. 2011 aknela11 Sean (reakcí: 0)
25. 07. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
08. 07. 2011 Lafik Sean (reakcí: 0)
22. 06. 2011 hela Typ (reakcí: 0)
02. 05. 2011 Viky17 Sean Penn (reakcí: 0)
02. 05. 2011 AdeLL ... (reakcí: 0)
02. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

28. 02. 2017 Horoskop Panna

Jsi rozhádaná s celým světem a běda, kdyby se k tobě chtěl někdo jen přiblížit. Okamžitě jej umlátíš argumenty a nebu... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist