Femina.cz » Magazín » Bydlení » Stylové i praktické botníky

Stylové i praktické botníky

Stylové i praktické botníky

Magazín: Bydlení | autor: Petra Martišková | vydáno 16. 02. 2012

Zvyk zouvat se hned za dveřmi je pro nás zvyk veskrze typický. Ba dokonce mnozí škarohlídi tvrdí, že jsme jeden z mála národů, který tak úzkostně dbá hned po příchodu domů na okamžité přezouvání. I kdyby tomu tak bylo, jako že není, většina hospodyněk by neměnila. Ale kam uskladnit všechny ty boty, které potřebujeme?

Díky výrobcům nábytku už nemusíte skladovat boty na hadru nebo rohožce, případně na nevzhledných drátěných policích. Na trhu je k dostání tolik typů botníků a skříněk, kam v předsíni uskladníte vše potřebné, že bude opravdu velmi těžké si vybrat. Nejdůležitějším kritériem je jistě velikost předsíně. Pokud máte namísto miniaturní nudle obrovskou vstupní halu, pak se zařizováním nebudete mít problém, ale pokud máte k dispozici minimum místa, pak budete muset vybírat skutečně pečlivě.

Praktické je zcela určitě pořídit si botník s otevřenými policemi pro boty, které právě nosíme a botník uzavřený, kam schováme všechny ty, jež si nazouváme pouze příležitostně. Výhodou otevřeného botníku je přehlednost, díky níž máme boty hned po ruce a nemusíme se po ránu, zdržovat štracháním ve skříni a přehazováním bot. Bojujete-li s místem, porozhlédněte se po vyklápěcích skříňkách. Nezaberou vám v předsíni více jak pětatřicet centimetrů. Oproti tomu skříňový botník by měl být minimálně čtyřicet centimetrů hluboký.  Nejste-li si jisti, změřte si největší botu v domácnosti a porovnávejte. Pokud koupíte příliš malý botník, pak budete muset skladovat boty na šikmo, nebo podélně a tím zbytečně budete přicházet o místo.

Důležité při výběru botníku je také jeho řešení. Ideální je takový, který je uzpůsobený k odvětrávání a je vyroben z kvalitního materiálu. Ať už to bude plast nebo lakované dřevo, vždy klaďte důraz na snadnou omyvatelnost a odolnost proti vlhkosti.

V malých prostorech bez oken sáhněte po světlých barvách, jak na stěny, tak i na nábytek. Velmi zajímavé kousky pořídíte v bílé barvě ve vysokém lesku a vůbec se nemusíte bílé bát. Díky moderním povrchovým úpravám už je údržba víc než jednoduchá. K barevným stěnám se bude skvěle hodit botník ze světlého dřeva, který místnost opticky nezaplní a zútulní. Stylově vypadají také botníky, které kombinují světlé dřevo a tmavý kov, nebo dřevo s tvrzeným sklem. Praktický i vzhledově zajímavý je plast. Můžete kombinovat veselé barvy i zajímavé tvary. Designéři přicházejí i s extravagantními botníky, kde skladujete boty šikmo, nebo je zapíráte špičkou do železné konstrukce, tady už záleží čistě na vaší fantazii a vkusu.

Jakmile budete mít botník vybraný, porozhlédněte se i po praktickém sedátku k němu. Mimochodem, věděli jste, že tradice přezouvání je u nás poměrně mladá? Přezouvání se začalo do našich domovů plíživě dostávat ve dvacátých a třicátých letech minulého století a to zásluhou Tomáše Bati. Ten totiž kromě běžné obuvi a obuvi pro sport přišel na trh také s domácími přezůvkami nebo papučemi, chcete-li. Přezouvat pravidelně jsme se ale začali až o dvě až tři desetiletí později. Jednak k tomu vedla masová propaganda, ale především také vysoká zaměstnanost žen, které už neměly tolik času na pravidelný úklid. A tak dnes běháme doma v ponožkách a do punčoch a ponožek zouváme také své návštěvy. A není divu, při představě, kterak po bytě pobíhají děti se zablácenými botami a manžel, který se vrátil ze hřiště, se většině žen ježí vlasy. Svou roli v tom hraje také stále zažitý zvyk používat celoplošné koberce, které se mnohem hůře udržují.

Ač se mnozí návštěvníci především z Ameriky nebo Velké Británie nad naším zvykem zouvat se podivují, vězte, že nejsme zdaleka jediným národem, který netouží běhat po ránu po bytě v kozačkách nebo kličkovat mezi hromadami kamínků a hlíny z předešlého dne. Zouvají se po celé východní Asii, přísné přezouvání se dodržuje ve všech zemích vyznávajících Islám, ale zvyk zouvat sebe i své návštěvy je úplně běžný i v zemích jako je Norsko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Rakousko či Kanada. V některých zemích se zase řídí počasím. Zejména Němci jsou v tomto ohledu dost nepředvídatelní. Někde vás vyzují z bot ihned, jinde vám dovolí běhat v botách, a někde vám vnutí domácí trepky pro hosty.

Mohlo by vás zajímat:

Originální úložné prostory v koupelně
Zařizujeme předsíň – prakticky i esteticky
Inspirace pro vás: Moderní úložné prostory v obýváku

 

Absolutně benevolentní k botám jsou docela jistě v USA. Když se zují, pak jedině kvůli svému pohodlí. Stejně tak je tomu i ve Francii. V Anglii záleží na tom, ke komu se zrovna na návštěvu vypravíte.

Spousta lidí, včetně odborníků považuje zvyk zouvat se za něco nepatřičného, co se ve společnosti absolutně nehodí. Vedou se nekonečné debaty, ve kterých se zmiňuje nepatřičnost zouvat návštěvu a vystavovat jí tak pocitu trapnosti při pobytu v ponožkách.

My si myslíme, že ideální je kompromis. Rozhodně bychom nenechali nikoho pobíhat v botách od sněhu, bláta a posypové soli bez skrupulí po celém bytě, ale možná by nebylo od věci, pokud patříte mezi společenské tvory a rádi pořádáte večírky, na to při zařizování bytu myslet a v místnostech, které pro večírky hodláte využívat použít takové podlahy, které snesou ostré podpatky dam i mohutné šlápoty pánů. Co nám přijde absolutně mimo mísu, je nutit návštěvu lézt do starých trepek, ve kterých už před ní chodila hromada lidí...

Připraveno ve spolupráci s Living.cz

Trendy boty - velká inspirativní fotogalerie

boty inspirace fotogalerie

Další články z rubriky

Komentáře (20)

Datum Autor Nadpis
06. 05. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
12. 03. 2012 misery botníky (reakcí: 0)
26. 02. 2012 Mishka7 :-) (reakcí: 0)
26. 02. 2012 Werushka7 :)) (reakcí: 0)
23. 02. 2012 lecina jen pro boty (reakcí: 0)
23. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
20. 02. 2012 Mlny17 ... (reakcí: 0)
20. 02. 2012 pepina . (reakcí: 0)
20. 02. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
19. 02. 2012 manislava botník (reakcí: 0)
19. 02. 2012 kacenka811 . (reakcí: 0)
18. 02. 2012 Viky17 botník (reakcí: 1)
17. 02. 2012 Daniela76 Botníky (reakcí: 0)
17. 02. 2012 bluen . (reakcí: 0)
17. 02. 2012 gambis .... (reakcí: 0)
17. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
16. 02. 2012 lyricalka :-) (reakcí: 0)
16. 02. 2012 Cadcanka prvý (reakcí: 0)
16. 02. 2012 mistrix botníky (reakcí: 0)
16. 02. 2012 Tecireg ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Zpevňuje a posiluje strukturu řas...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 01. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

01. 03. 2017 Horoskop Váhy

Volný večer tě bude lákat prolenošit, ale partner bude chtít vyrazit za sportem. Jednou mu zkus také dopřát to, co si... Celý horoskop

Karta dne

Královna poharu
Neboj se přijmout pomocnou ruku od muže, který ti je nablízku, nemusí to být partner, ale také dobrý kamarád nebo dávno zapomenutý přítel, který ti nečekaně vstoupí do...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist