Femina.cz » Magazín » Bydlení » Jak v domácnosti ušetřit

Jak v domácnosti ušetřit

Jak v domácnosti ušetřit

Magazín: Bydlení | autor: Lucie Lukačíková | vydáno 21. 01. 2008

Od ledna letošního roku se snad nemluví o ničem jiném, než o zdražování, které se týká téměř všeho, na co si vzpomenete.

Není tedy divu, že se řada domácností začala zamýšlet nad způsoby, jak své výdaje snížit, a pravdou je, že pár efektivních tipů a triků se našlo.

Topení

Teplo je jednou z mnoha položek, které se zvyšování cen také nevyhnulo, ovšem jedna z těch, na kterých se při troše dobré vůle dá poměrně snadno ušetřit. Snížením teploty o pouhý jeden stupeň můžete ušetřit až šest procent celkové spotřebované energie, navíc spánek v chladnější místnosti je mnohem kvalitnější a zdravější. I snižování teploty při odchodu do zaměstnání či víkendových odjezdech vám může ušetřit nemalé sumy.
Pokud nechcete na regulaci topení stále myslet, není problém si pořídit termostat, který za vás bude veškeré změny provádět automaticky.

Větrat, či nevětrat?

Čas od času je samozřejmě nutné pustit do místnosti čerstvý, třebaže úplně ledový vzduch. Nutné je však větrat rychle a intenzivně – v takovém případě se totiž stěny pokoje neochladí, ale vzduch bude vyměněn za čerstvý, takže účel akce se splní.

Světlo

Bez světla se asi neobejdeme, a ani šetřící způsoby typu čtení při svíčce nebo hledání ve skříni potmě  nejsou v zásadě k ničemu, ovšem šetřit se dá i když svítíte. Místo klasických žárovek si můžete například pořídit tzv. úsporné (kompaktní) žárovky, které nejenže mají 5x menší spotřebu, ale navíc vydrží až 15x delší dobu. Pozor ale, v místnostech kde svítíte spíše často a krátce (např. komora, toaleta, atd.), je vhodnější používat žárovky klasické. Těm úsporným totiž časté rozsvěcení škodí a zkracuje jejich životnost.

Spotřebiče

V dnešní době má doma počítač asi každý z nás, a někteří možná dokonce i více než jeden. Jeho provoz je ale nákladný, a buďme upřímní, často jej navíc necháváme zapnutý, přestože na něm zrovna nepracujeme. Pokud navíc používáte počítač jako přehrávač Cd či DVD disků, platíte za energii dokonce čtyřikrát víc než by tomu bylo u běžných přehrávačů, které jsou mnohem úspornější. Pokud jde o srovnání stolních počítačů a notebooků, energeticky lépe jsou na tom notebooky.

Kromě počítačů ale používáme celou řadu dalších spotřebičů. Některé občas, jiné denně. Podobně jako počítač, každý má dnes v kapse nějaký ten mobilní telefon, který je ovšem třeba čas od času dát do nabíječky. Málokomu se pak ale chce nabíječku vytahovat ze zásuvky (když ji přeci za pár dní zase budete používat), ovšem tato lenost, ač se to možná na první pohled nezdá, vás ročně přijde na několik stovek. Podobně je to i s nevypnutou televizí u které jste večer usnuli. Televizi je také dobré na noc (či celý den, kdy není nikdo doma) vypínat hlavním vypínačem, tedy nenechávat ji v režimu Stand by.

 

zdroj: www.living.cz

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
06. 09. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
30. 01. 2012 lyricalka Lednička (reakcí: 0)
04. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
11. 07. 2011 pegonela Úspory (reakcí: 1)
10. 07. 2011 Twister2000x setreni (reakcí: 0)
03. 07. 2011 Lafik šetřit (reakcí: 0)
29. 06. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
28. 06. 2011 Viky17 :-) (reakcí: 0)
24. 03. 2011 manislava šetřit (reakcí: 1)
13. 03. 2011 agad Úspory (reakcí: 0)
12. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

25. 03. 2017 Horoskop Ryby

Dramatické události v zaměstnání, tě přinutí zamyslet se nad změnou práce. Až se vše uklidní, pochopíš, proč to bylo ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist