Zooey Deschanel: Svérázná panenka

Roztomilá modroočka snila o muzikálech, skončila u hraní jako její sestra a matka a ještě k tomu zpívá. Její filmovou specialitou jsou originální holky, ostatně po jedné takové dostala jméno.

Když se narodíte v rodině herečky a kameramana pětkrát nominovaného na Oscara, máte velkou šanci, že taky skončíte u filmu. Sestry Deschanelovy přísloví o jablku, co nepadá daleko od stromu, určitě popírat nebudou. Starší Emily se stala herečkou, jak ví každý, kdo sleduje seriál Sběratelé kostní. Mladší Zooey se taky stala herečkou, převážně ve filmech. I když celou střední školu plánovala, jak bude vystupovat v hudebním divadle.

Na té střední škole se potkala s dalšími dětmi slavných, Kate Hudson nebo Jakem Gyllenhaalem. Předtím ale na rozdíl od nich trávila dětství různě po světě, podle toho, kde zrovna její otec natáčel. „Dneska jsem za tu zkušenost ráda, ale jako dítě jsem to cestování nesnášela. Protože jsem musela opustit své kamarád v Los Angeles a odjet někam, kde ani neměli žádné jídlo, co jsem měla ráda, nebo věci, na které jsem byla zvyklá,“ vzpomíná Zooey na časy, kdy žila v Kanadě, Jugoslávii, Anglii nebo Jižní Africe.

I když v roce 2001 založila jazzové kabaretní duo If All the Stars Were Pretty Babies, se kterým vystupovala kolem Los Angeles, u hudebního divadla nakonec neskončila.  Ale aspoň v každém filmu, kde může, zpívá (i v aktuální komedii Princ a pruďas) a od roku 2008 zpívá i mimo filmy, v dvoučlenné kapely She & Him, která už vydala dvě desky. Zpívání má prý radši, protože nad ním má plnou kontrolu.

Známá je ale pořád hlavně jako herečka a kvůli téhle práci taky po sedmi měsících sekla se studiem na univerzitě. Debutovala v komedii Úspěšný Mumford v roce 1999 a rychle se zapsala jako typ poněkud bizarní kamarádky hlavní hrdinky, která pronáší sardonické hlášky. Typ, který tak dobře šel k jejímu jménu Zooey, které dostala po postavě z excentrické a bohémské rodiny z novely J. D. Salingera Franny a Zooey.

V roce 2003 konečně dostala roli hlavní a úplně jinou, mladou dívku zažívající první lásku i zlomené srdce na malém městě v romantickém dramatu All The Real Girls. Zvládla ji natolik dobře, že z toho byla nominace na Independent Spirit Award, hlavní cenu pro nezávislé filmy. Stejný rok se objevila i v diváckém hitu Vánoční skřítek, opět komedii.

I když jako nekonveční kamarádka nebo spolubydlící ji v Hollywoodu rádi obsazují dál (viz Lemra líná), jiní filmaři objevili, že se v téhle tmavovlasé krásce s obličejem a očima jako panenka skrývá větší potenciál. Zooey už se tak zapsala i jako osudová žena snů, třeba pro hrdinu Stopařova průvodce po galaxii nebo prince Slavomír v Princi a pruďasovi. Dívku snů, ovšem s chybami, hrála i ve svém zatím nejlepším filmu, populární nezvyklé romantické komedii 500 dní se Summer o vztahu, který nebyl ten pravý.

Teď Zooey doufá, že konečně po letech odkladů brzo vyjde její vysněný projekt, životopis slavné zpěvačky Janis Joplin, kvůli kterému už před pár lety brala speciální lekce zpěvu. Tam by se konečně mohly její hudební i herecký talent spojit a naplno nás oslnit. Těšíme se na to.

Další zajímavosti o Zooey Deschanel:

Narodila se v lednu 1980. Má francouzské a irské kořeny.

Její otec Caleb natočil třeba Patriota, Být přitom nebo Umučení Krista.

Je alergická na vejce, mléčné výrobky a lepek.

Má ráda staré filmy, staré oblečení a vůbec se označuje za staromódní děvče.

V září 2009 si vzala hudebníka Bena Gibbarda.

15.6.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist