Záhada orgasmu: Prožívají ho muži jinak?

Popsat moment sexuálního vyvrcholení se jeví jako nadlidsky obtížný úkol. Řada mužů použije vzletná přirovnání typu „jako kdyby mě vystřelili na Měsíc“, ale to nám nic nevypoví o konkrétních pocitech. Jaký je tedy mužský orgasmus? Hodně odlišný od toho našeho?

Na biologické úrovni vzniká orgasmus shodným mechanismem u mužů i žen. Obvykle se projevuje šesti až patnácti svalovými stahy, které přicházejí krátce po sobě v průběhu 20-30 sekund. Počet kontrakcí a délka prožitku je individální, ale nezávisí na pohlaví. Není tedy zase až tak pravda, že ženský orgasmus je automaticky delší, jak se někdy uvádí. Tohle tvrzení je zřejmě jen nepřesným vyjádřením faktu, že ženy mohou vyvrcholit i několikrát za sebou, kdežto muž to nemá tak jednoduché.

Vědci už před lety při zkoumání fyzických pochodů masturbujících dobrovolníků dospěli k poznatku, že ženám i mužům se ve chvíli vyvrcholení podobným způsobem zrychluje tep a zvyšuje tlak. U obou pohlaví se navíc v těle uvolňuje oxytocin, hormon navozující pocit blízkosti a něhy – partneři se tak cítí ještě více zamilovaní a utužuje se jejich vztah. Rozkoš je nejintenzivnější v oblasti genitálií, ale často se rozlévá i do okolních oblastí. Vypadá to tedy, že jediné, co nikdy na rozdíl od muže při orgasmu nepocítíte, je semeno razící si cestu z varlat ven.
[[related]]
Díky nepřítomné ejakulaci může žena vyvrcholení snadno předstírat – neexistuje totiž žádný znak, který by její orgasmus jednoznačně prozradil. Orgastické výkřiky jsou spíš výdobytkem pornofilmů a kontrakce uvnitř ženina těla muž těžko pocítí. Na druhé straně není pravda, že muž předstírat nemůže. Téměř 30 procent dotázaných pánů potvrdilo, že orgasmus někdy jen tak zahrálo. Nejčastěji z důvodu, že předčasně zvadli, ale nechtěli zklamat partnerku.

A jak ten záhadný moment nedozírné rozkoše popisují sami muži?

Ondra (28): Na zlomek sekundy nemám v hlavě žádné myšlenky. Není nic jiného, než ten pocit. A hned potom je všechno najednou jasnější, všechno dává smysl.

Radek (25): Vyvrcholit při sexu s dívkou je úplně jiné než masturbace. Připadá mi, jako bych jí předával svoji energii, jako bychom přelévali energii jeden do druhého.

Honza (25): Fyzicky se cítím, jako bych uběhl maraton. Ne tedy že bych někdy uběhl maraton, ale představuji si, že bušení srdce a napětí ve svalech musí být podobné, společně s tím blaženým pocitem. Hned potom mě přepadne únava… ano, jsem z těch, co hned po sexu usínají…

26.7.2012 12:00| autor: Jana Rysková
Více o tématu: masturbaceorgasmus

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist