Orgasmus po porodu? Většinou bída, ale bude líp!

Některá žena ho občas dosáhne, jiná ho má i několikrát za sebou a jsou ženy, které ho nikdy nepoznaly. Ať tak či tak, po porodu většinou nastane změna – někdy k lepšímu, ale většinou k horšímu. Naštěstí ne napořád.

Už ses po porodu docela zahojila a teď čekáš, kdy se země zase zachvěje? Nespěchej. Porod dal tvému tělu pořádně zabrat a nezáleží na tom, jestli jsi rodila přirozeně nebo císařským řezem. Potíže s dosažením orgasmu po porodu mívají ženy bez ohledu na to, jak rodily. Příčin může být spousta, ale můžeme tě uklidnit, že většina z nich brzy pomine.

Stres a únava – nepřítel číslo jedna

Asi nejčastější příčinou bývá stres a únava, kterým se nevyhne snad žádná máma. Každý den zažíváš ten stejný kolotoč, od rána do večera se nezastavíš a večer se svalíš polomrtvá k televizi nebo rovnou do postele? Pak je jasné, že na sex asi moc chuť nemáš, a pokud ano, tak na orgasmus můžeš zapomenout. Bez pohody a uvolnění to totiž moc dobře nejde. „Manžel pořád nechápe, že když mi doma nepomůže, tak to v dohledné době asi lepší nebude,“ stěžuje si Katka, máma osmiměsíční holčičky.

Co s tím?

Pokud ještě kojíš, odstříkej si dostatek mléka a dej mimčo alespoň na jeden den k babičce. Jestli už nekojíš, máš to jednodušší. Tak jako tak potřebuješ alespoň jeden celý den, aby sis trochu odpočinula a přišla na jiné myšlenky. Uvolni se a nech se partnerem hýčkat. Uvidíš, že napětí povolí. Možná nedosáhneš orgasmu hned na prvním manželském rande bez dítěte, ale určitě si společné intimní chvilky lépe vychutnáš.

Povolené svalstvo

Dalším viníkem ztráty orgasmu může být i povolené svalstvo pánevního dna. A to, i když jsi rodila císařským řezem. Svaly pánevního dna totiž dostávají pořádně zabrat už na konci těhotenství, takže tě ani císařský řez nezachrání. „Při sexu mám pocit, že se ve mně manžel ztrácí. Skoro ho tam necítím,“ popisuje typický problém se svalstvem Lenka, maminka půlroční dcery.

Co s tím?

Svaly pánevního dna můžeš dostat do formy díky pravidelnému cvičení. Kegelovy cviky ti pomohou obnovit pružnost poševního svalstva, zlepší prokrvení a tedy i citlivost a navíc jsou skvělou zbraní proti inkontinenci, kterou po porodu trpí velká část žen. Cvičení ti nezaručí stoprocentní návrat orgasmu, ale zaručeně povede ke zlepšení tvého sexuálního života. Když tyto cviky doplníš o venušiny kuličky, můžeš si užít i samotné cvičení. Navíc jsou kuličky pro tvé pánevní dno něco jako činky, takže budeš cvičit efektivněji.

Hormony a antikoncepce

Ztráta chuti na sex nebo schopnosti dosáhnout orgasmu může být způsobena hormonálními změnami, které ve tvém těle probíhají. Některé ženy to na sobě pozorují po celé období kojení, jiné i déle. Někdy za to může i nevhodně zvolená antikoncepce. Každá žena je jiná, a proto i vedlejší účinky se mohou projevovat u každé jinak.

Co s tím?

Pokud máš podezření, že za tvé unavené libido může právě antikoncepce, řekni o tom svému gynekologovi. I pouhá změna přípravku může tvůj problém vyřešit. „Kvůli kojení jsem užívala jinou antikoncepci, než jsem byla zvyklá. Chuť na sex jsem sice trochu měla, ale orgasmus stále nepřicházel,“ říká Lída, které právě změna antikoncepce pomohla zase dosáhnout orgasmu.

Porodní poranění se hojí dlouho

Ne každá příčina ztráty orgasmu se ale dá vyřešit tak snadno. Pokud je tvým problémem porodní poranění či jizva po nástřihu, musíš se obrnit trpělivostí. Někdy mohou tyto jizvy bolet při pohlavním styku, někdy jsou prostě jen nepříjemné. Ale právě to může stačit k tomu, aby sex nebyl završen tou sladkou třešničkou nakonec.

Co s tím?

V tomto případě ti pomůže opravdu jen čas, který jizvy zahojí. Zatím se ale sexu nevyhýbej, protože pravidelné masírování pomáhá hojit všechny jizvy, ať už jsou kdekoliv. Někdy si na orgasmus počkáš půl roku, rok, někdy i více. Zatím se ale uvolni a užívej si sexu jako příjemné a pohodové záležitosti. Rozhodně nečekej na orgasmus jako detektiv, nepátrej po tom, zda už náhodou nepřichází. Takhle se ho totiž zaručeně nedočkáš. Až opravdu přijde, poznáš to!

A co ty? Jaký je tvůj poporodní orgasmus? Jak dlouho jsi na něj musela čekat?

Foto zdroj: shutterstock.com

3.12.2015 4:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist