Úspěšné ženy: Klára Haunerová: Někdy je to síla, ale zvednu se a jdu dál!

Klára je zakladatelka Návrhářského ateliéru, kde pravidelně pořádá kurzy pro nadšence, ale i profíky, kteří se chtějí něčemu ve světě módy přiučit. Neuvěřitelně energická a pozitivní žena se širokým úsměvem studovala, aby se stala módní designérkou, ale osud jí zavál někam jinam…

Zaujala mě tvá cesta od módní návrhářky po funkci ředitelky Návrhářských kurzů. Mohla bys mi trochu přiblížit, jak takový nápad něco takového, co v Čechách nemá obdoby, vzniklo?
Myšlenka založení kurzů oděvní tvorby přišla úplnou náhodou. Několik let zpátky jsem studovala na Západočeské univerzitě fashion and shoe design. Po půl roce jsem ovšem zjistila, že studium mi nic nepřináší a pro vlastní kreativní tvorbu není čas. Opustila jsem školu a založila autorskou značku Clarisse. Pod touto značkou jsem tvořila originální modely na speciální příležitosti- především společenské oděvy. Ovšem živit se v Čechách jako oděvní designér není jednoduché. Nastaly problémy s financemi a tak jsem si po večerech přivydělávala výukou klasického šití. Živit se tady jako módní návrhářka je dosti obtížné, obnáší to hodně energie a pokud nemáte dobré kontakty do vyšších kruhů, je téměř nemožné vydělávat dobré peníze. Všechny získané poznatky momentálně předávám svým studentům, aby se poučili z chyb a kráčeli správnou cestou. Abych se přiznala, nikdy jsem neměla v úmyslu založit si kurzy oděvního designu. Nikdy by mě to ani nenapadlo. Vše se to tak seběhlo a najednou jsem zjistila, že učím od rána do večera a nestíhám uspokojit poptávku! Pro veliký zájem musela hledat další lektory pro uspokojení poptávky. Pak už se otevíraly další a další kurzy s nejrůznějším zaměřením. Šlo to postupně, situace mě donutila se neustále rozšiřovat program.

Kdo všechno se může na kurz přihlásit a co ho čeká?
Přihlásit se může opravdu každý. Záleží vždy na pokročilosti, nezáleží na věku. Student absolvuje řadu nepostradatelných seminářů a workshopů, včetně základů fashion designu, nauky o materiálech, módní fotografie nebo módní kresby. Nechybí exkurze a fashion talk s módním návrhářem. Na základě získaných poznatků vyhotoví studující během kurzu autorské modely, které po celou dobu konzultuje s módním designerem, konstruktérem a modelářem. Na závěr kurzu student získává základní znalosti a dovednosti z oboru fashionindustry a je schopen si ušít modely jednodušších střihů. Po absolvování základního kurzu BASIC pokračuje kurzem MEDIUM, který plynule navazuje na získané dovednosti. V případě, že student plánuje autorskou značku a rozjet své podnikání, pak končí kurzem pro profesionály PROFI kurz.

Najdou absolventi tvých kurzů uplatnění v oboru?
Celá koncepce kurzů je uzpůsobena tak, aby student po absolvování individuálně a především úspěšně rozvíjel své projekty. Každý náš absolvent je jiný a z kurzu si odnesl právě to, co pro své účely potřeboval. V nedávné době jsme dokonce točili krátký film o těch nejúspěšnějších. Máme studenty, kteří pracují jako módní designeři v zahraničí, dále pracují v oboru fashionindustry a fashion marketingu. V čechách pak máme řadu kreativců, kteří podnikají v oboru a jejich tvorbu můžeme vidět na Prague fashionweek nebo v rámci Designbloku. Snažíme se studenty individuálně směřovat tak, aby se uplatnili na trhu.

Věnuješ se ještě návrhářství?
V současné chvíli se věnuji organizaci kurzů, tedy připravuji programy, vyřizuji přihlášky, sjednávám lektory a to mi zabere opravdu hodně času vzhledem k tomu, že v naší škole oděvní tvorby ještě přednáším fashionmarketing a vedu řadu seminářů. Tedy samotnému návrhářství se nevěnuji, ale pomáhám těm, co s ním právě začínají.

Máš ve světě módy nějaké vzory?
To je otázka (SMÍCH)! Když nad tím tak přemýšlím, tak svoje módní vzory nemám. Ovšem snažím se být špatným i dobrým vzorem pro mé studenty. To znamená, snažím se, aby nedělali chyby, které jsem třeba na začátku své kariéry módní návrhářky dělala já a naopak se jim snažím ukázat cestu, kterou by mohli jít.

Co tě na této práci nejvíce baví a naopak štve?
Tato práce, kterou jsem si vymyslela, a která přirozeně vyplynula z mé situace a zkušeností, je pro mě vším, občas je to náročné a říkám si, že bych s tím praštila. Ale pak vidím výsledky našich studentů a těším se z nich. Každý mi říká, jak mi závidí, že cestuji, užívám si a dělám si volno jak potřebuji, jsem  v podstatě  pánem svého času. Mnohdy je to celkem slušný nápor na nervy- podnikání, organizace, produkce, ale pak se zvednu a jdu dál…

Vím, že tuhle otázku umělci přímo nesnáší, ale co tě inspiruje k tvorbě i při ní?
Mě inspiruje a vždy inspirovalo vše, co je kolem mě, co prožívám a zažívám. Pracovní inspiraci čerpám ze zahraničí, kam pravidelně jezdím, abych obohatila a rozšířila nabídku. Někdy je to jednoduché, mám spoustu nápadů a jindy dva měsíce nepřijdu s ničím novým, ale to tak bývá asi u všech z uměleckého odvětví.

Foto: Archív Kláry

12.11.2014 12:00| autor: Nikol Kouklová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist