Kocour: Mads Mikkelsen

„Nejsi hezký, máš zajímavou tvář,“ řekl mu švédský kolega Stellan Skarsgard, když mu v prosinci předával čestnou Evropskou filmovou cenu. Měl možná pravdu, ale nejslavnější dánský herec dneška jakékoliv nedokonalosti vzhledu vyvažuje charismatem a talentem.

Dánové tohoto šestačtyřicátníka znají a milují už dlouho. Svět si ho všiml pořádně až v roce 2006, když Mikkelsen dostal roli zlosyna Le Chifra v Casinu Royale. První bondovka s Danielem Craigem se stala diváckým a i kritickým hitem, na rozdíl od o dva roky staršího Krále Artuše, od nějž se to jen čekalo a kde Mads hrál jednoho z rytířů kulatého stolu.

Hollywoodské a pseudohollywoodské produkce o něm mají zájem pořád a Mikkelsen si někdy nějaký bezduchý akční snímek užije. „Upřímně, když mi bylo osm, nekoukal jsem na francouzské a italské artové filmy. Díval jsem se na lidi, co se na lodích propichovali meči. Jako dítě jsem nesnil, že budu herec, chtěl jsem být pirát. Takže ta šance, že vám postaví loď, dají meč a řeknou: teď se jděte zabít, a zaplatí vám za to! Jak bych to vyjádřil. Je to taky hraní. Nechtěl bych to dělat pořád, ale jednou za čas to je supercool,“ vysvětluje, co ho na filmech jako Souboj titánů nebo Tři mušketýři láká.

Světem velkých filmů a velkých peněz se ale zlákat nedal. Stále žije v Dánsku, stále se ženou, kterou si vzal už v roce 1987 a s níž má dvě děti. Ostatně proč by taky opouštěl zemi, kde mu nabízejí tak zajímavé role v tak zajímavých filmech jako je třeba letošní Královská aféra, strhující příběh z 18. století, kde si mohl zahrát reformátora, který podlehne svodům moci? V tomto filmu taky prožívá románek s krásnou ženou o čtvrt století mladší a díky jeho sex-appealu to vůbec nevypadá nepatřičně.

Tahle úspěšná kariéra se datuje od roku 1996, kdy se Mads Mikkelsen zjevil drsné krimi Dealer od Nicolase Windinga Refna, s nímž později natočil ještě druhý díl a neméně drsnou vikinskou akci Barbar. Rozvinula se hlavně na začátku století, díky účinkování v populárním a oceňovaném dánském televizním seriálu Rejseholdet, krimi o speciální zásahové jednotce, která pomáhá policii s řešením násilných zločin. Zatímco seriál vyhrál i americkou Emmy, 182 cm vysoký a osobně velmi sympatický a šarmantní Mikkelsen začal vyhrávat ankety o nejvíc sexy Dána.

Režisér Refn si dneska našel už nového favorita v Ryanu Goslingovi, ale Madse to trápit nemusí. Aspoň udržuje svou filmografii obdivuhodně pestrou. Nechybí v ní ani pár velkých dánských mezinárodních úspěchů, jako rodinné drama Otevřená srdce nebo černá absurdní komedie Adamova jablka. Pokud tohoto pozoruhodného herce někdo vidí po Casinu jen jako padoucha, znamená to akorát, že má malý rozhled.

Další zajímavosti o Madsi Mikkelsenovi:

Pro roli Igora Stravinského ve filmu o vztahu ruského skladatele s Coco Chanel se naučil mluvit rusky, francouzsky a ještě hrát na klavír. Umí i švédsky a samozřejmě skvěle anglicky.

Než šel na divadelní školu, osm let se živil jako profesionální tanečník. Co si z tohoto období odnesl? „Hodně zranění.“

Narodil v listopadu 1965 v kodaňské čtvrti Østerbro, jako syn matky v domácnosti a taxikáře. Jeho o rok a půl starší bratra Lars je taky herec.

Před dvěma lety ho dánská královna pasovala na rytíře. „Jsem na to velmi hrdý. A byla to zábava, z mého manažera je teď malé páže.“

10.4.2012 2:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist