Kocour: Harrison Ford

Příští rok mu bude sedmdesát a pořád ho filmoví fanoušci rádi vidí jako akčního hrdinu, který zvládne nakopat zadek sovětských komunistům i zlým mimozemšťanům. Kdyby ale v 70. letech nedělal v Hollywoodu tesařinu, kdo ví, jak by se jeho kariéra vyvinula…

V jednom z mnoha žebříčků, které svět filmu přitahuje, mu přisoudili druhé místo mezi herci se nejúspěšnější kariérou (prví byl Tom Hanks). Harrison Ford si opravdu stěžovat nemůže. Chlapík, kterému trvalo léta, než prorazil, se objevil v hlavních rolí dvou nejznámějších filmových sérií, Hvězdných válkáchIndiana Jonesovi. A už jenom z toho by mohl žít navždy.

Za Fordovou filmovou dlouhověkostí může být i to, že začal relativně pozdě. To, že by chtěl být herec, ho napadlo až na vysoké ve Wisconsinu, poté co se kvůli holkách přihlásil na dramatický seminář. Nicméně zas takové překvapením jeho touha po showbyznyse být nemohla. I oba rodiče, kterým se v červenci 1942 narodil v Chicagu jako první ze dvou synů, měli k herectví blízko a nějakou dobu se jím živili.

V roce 1964 se Harrison rozjel do Los Angeles, původně žádat o práci v rádiu. Tu nedostal, povedlo se mu ale získat kontrakt s jedním hollywoodským studiem, který mu zaručoval 150 dolarů týdně za hraní různých štěků a komparsů. Tak prožil skoro deset let a aby uživil svou ženu a dva malé syny, začal pracovat ještě jako tesař. Naštěstí.


Nejen, že jako tesař se mohl pohybovat kolem slavné kapely The Doors. Díky téhle práci se seznámil se začínajícícím režisérem Georgem Lucasem. Nejdřív mu postavil skříňky a pak si u něj zahrál důležitou roli ve filmu Americké graffiti. Lucas ho taky doporučil kolegovi Francisi Fordu Coppolovi, jako tesaře na přestavbu kanceláře i jako herce. A hlavně – právě Lucas dal Harrisonu Fordovi roli, která z něj udělala hvězdu –namachrovaného ale neodolatelného vesmírného piráta Hana Sola, jednoho ze tří hlavních kladných hrdinů první trilogie Hvězdných válek.

Postavení superstar si Ford následně upevnil v trilogii ( od roku 2008 už tetralogii) o akčním archeologovi Indiana Jonesovi, kterou podle nápadu Lucase natočil Steven Spielberg. I když tuhle roli už by mu kamarád Lucas nedal, kdyby mu ji předtím neodmítl Tom Selleck. Kromě toho si Ford zahrál i v kultovní scifi Blade Runner, spolupracoval s Romanem Polanskim (Frantic) a za drama Svědek získal nominaci na Oscara. V 90. letech pak svůj akční status udržoval ve filmech o agentovi CIA Jacku Ryanovi (Vysoká hra patriotů a Jasné nebezpečí) nebo v Air Force One, kde se stal jedním z nejreprezentativnějších amerických prezidentů.

Jeho filmy z posledních let sice často nijak zvlášť nenadchly, ale americké hvězdě už to ani tolik vadit nemusí. Za prvé i za propadák K19: Stroj na smrt o jaderném dramatu na sovětské ponorce inkasoval 25 milionů. Za druhé, potom, co všechno natočil, se dá říct, že má už „odpracováno“, a jeho obecenstvo ví, že má proč ho milovat. Což herec poznal letos na komiksovém superakci Comic-Conu, kam přijel propagovat svou novinku Kovbojové a vetřelci. Diváci ho přivítali dlouhým potleskem ve stoje.

[[related]]

Další fakta o Harrisonu Fordovi:

Patří mezi hězdy, které si střeží soukromí. I tak se ale ví, že je potřetí ženatý. S prvního patnáctiletého manželství má dva syny, z druhého se scénáristkou E. T. mimozemšťana Melissou Mathison vydržel 21 let a zplodil další dvě děti. Loni v červnu si vzal Calistu Flockhart, herečkou známou ze seriálu Ally McBealová. Poznali se na Zlatých globech v roce 2002 a společně vychovávají adoptovaného syna.

Vlastní ranč ve Wyomingu. Polovinu z něj uchovává jako přírodní rezervaci, na druhé půlce má mj. zaparkovanou svou helikoptéru, kterou na žádost lokálních autorit půjčuje při různých záchranných operacích.

Díky prarodičům má v sobě irsko-katolické, německé i židovsko-běloruské kořeny. Vychovaný byl jako demokrat.

Jako kluk se hodně angažoval ve skautském hnutí. Spielberg se pak proto rozhodl udělat skauta i z Indiana Jonese. Narozdíl do archeologa, Ford se ale vůbec nebojí hadů.

22.8.2011 10:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist