Knižní tipy: Zábava, láska, humor i tajemno

Vánoce se kvapem blíží a nevíme, jak to máte vy, ale pod naším stromečkem rozhodně nesmí chybět knížka. Prostudovali jsme proto za vás knižní trh a přinášíme vám várku novinek, z nichž byste si mohli vybrat třeba i nějaký ten dárek pro své milované…

A začínáme pěkně zhurta, psychothrillerem, který se stal kultem i fenoménem… Kniha Zmizelá, jejíž autorkou je Gillian Flynnová vás rozhodně dostane. Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery). Filmovou verzi příběhu se chystá natočit režisér David Fincher (Klub rváčů, Sedm, Muži, kteří nenávidí ženy).

I další knížka je pro otrlé povahy. Klasika z pera Agathy Christie Lord Edgware umírá. Čtvrtý baron Edgware byl tajnůstkář, měl svérázný vkus a prapodivné choutky. Za svého života sbíral morbidní umělecké kousky, a když jednoho rána objevila služebná jeho zavražděné tělo v pracovně, na mrtvého shlížely z polic spisy markýze de Sade, Casanovovy paměti a knihy o mučení. „Jestli se se mnou nerozvede, budu ho muset odkráglovat,“ prohlásila nedlouho předtím lehkomyslně jeho krásná mladá manželka, a tak není divu, že se ocitla na čelném místě seznamu podezřelých. Jenže u jedné smrti nakonec nezůstane a Hercule Poirot musí dokázat, že není skřipec jako skřipec, mrtví někdy hovoří a zločin může být umělecké dílo.

Další kniha, při které si užijete napětí i romantiku je kniha Nástroje smrti 1: Město z kostí, jejíž autorkou je Cassandra Clareová. Tato strhující fantasy se stala předlohou pro fanoušky očekávaného filmového zpracování, které mělo premiéru v ČR již v září letošního roku. Vydaný první díl s názvem „Město z kostí“ seznamuje čtenáře s osudy mladé hrdinky Clary Frayové. Její obyčejný život se nenávratně změní, když se v newyorském nočním klubu stane svědkem vraždy a při tom se setká s lovci stínů, bojovníky, kteří chrání lidský svět před zlými démony. Clary zjistí, že má zvláštní schopnosti a pochopí, že svět, v němž dosud žila, byl pouhým přeludem…

Vánoce jsou časem tajemna i naděje a právě to vše najdete v knize Andělské poselství naděje Lorny Byrneové, kterou na náš trh vydává nakladatelství Knižní klub. Irská autorka Lorna Byrneová, která má od nejútlejšího dětství výjimečnou schopnost vidět anděly a komunikovat s nimi, je českým čtenářům dobře známá. Nesmírnou popularitu si získala jak její autobiografická kniha Andělé v mých vlasech, tak i volné pokračování pod názvem Schody do nebe. Ve svém nejnovějším díle Andělské poselství naděje se autorka obrací přímo ke čtenářům s doporučeními, jak mohou oslovit anděly s prosbou o pomoc. Zdůrazňuje velkou sílu nejen modlitby a lásky, ale především naděje.

Potřebujete spíše dobít energii? Zkuste to s knihou Zbavte se negativní energie a Získejte dostatek energie doma i na pracovišti, jejíž autorkou je Anne Jonesová. Je to skvělá příručka zkušené léčitelky a autorky a probírá různé druhy negativní energie, které působí na náš každodenní život. Škodí nám v mnoha směrech, a proto jsou rady v knize uvedené mimořádně cenné – ať už se potřebujeme bránit přejímání problémů jiných lidí nebo negativní energii vyzařované z nepříznivých míst. Obzvlášť cenná jsou doporučení, která člověk jinde těžko získá – zajímavý je například výklad o neblahém působení různých jídel a možnosti je před konzumací symbolicky „ozdravit“ nebo o zemských elektromagnetických silách a o překonávání stresu. Srozumitelná a čtivá kniha, jaká na knižním trhu zatím scházela!

Čeká vás předvánoční úklid? Možná by bylo fajn podívat se na něj z trošku jiného úhlu pohledu. Co třeba spojit úklid s naladěním vašeho bytu na pozitivní energii? Pomůže vám v tom kniha Magie pro šťastný domov, jejíž autorkou je Tess Whitehurstová. Přehledná, užitečná i zábavná knížka oblíbené autorky si ihned získala velký ohlas. Zásadní je žít v duchovně čistém, příjemném a uklizeném prostředí, a proto každý uvítá celou řadu báječných rad a doporučení, jak prosazovat vlastní potřeby a vytvořit si životní podmínky podle svých představ.

A když už bude naklizeno a budete v pohodě, uvařte si něco dobrého. Skvělé tipy najdete v knize Chuť domácí kuchyně Nigelly Lawsonové. Najdete v ní 190 receptů od rodinného krbu, včetně asi 60 rychlých jídel uvařených do 30 minut. Kuchyně nabízí jídla pro potěchu – lákavá, nostalgická, ale moderní. Jednoduché pokrmy pro chvíle, kdy vás tlačí čas, nebo časově náročnější jídla na víkend i speciality vhodné k zvláštním příležitostem. Nechybějí neodolatelné dezerty „bohyně domácího krbu“. Navíc kniha dává odpovědi na výzvy – co dát dětem k zakousnutí, jak narychlo udělat něco k snědku pro nečekanou návštěvu. A jelikož nedojedené jídlo je součástí reality, jeden recept se mnohdy prolíná s dalším – šunková kolena s hráškovou polévkou a pirohy, dušené kuře s čínským kuřecím salátem. Nejde jen o šetrnost, ale především o kreativitu pokrmů.

Více informací najdete na stránkách www.bux.cz.

A máme pro vás i prima sérii knížek pro děti, které je potěší pod stromečkem, nebo zabaví při čekání na Ježíška. A začínáme těmi nejmenšími. Pro malé kluky je tu knížka Super mašiny – motorky, formule, auťáky… V knížce najdete nejen formule a závodní stroje, ale také nadupané motorky, nebo megarychlé čluny a navíc více než 200 skvělých samolepek a navíc zajímavé informace o každém stroji.

 

Pro holčičky je určena knížka Eliška a statečný princ, jejíž autorkou je Diana Kimptonová. Eliška se přátelí s princem Jankem a společně podnikají dobrodružné výpravy. Poníci se ale chovají divně. Pokaždé se na lestní stezce podél zdi nečekaně zastaví a za žádnou cenu nechtějí pokrtačovat dál. Co je příčinou jejich velkého strachu? Podaří se Elišce a Jankovi záhadu objasnit?

 

 

Pro kluky i holky je tu kniha Pokusy a rošťárny – super zábava pro kluky a holky. Všichni bez rozdílu se s ní naučí pár fakt super pokusů. Dozví se jak z láhve koly vyrobit šumivý vodotrysk, sejmout otisky prstů, vyrobit sopku chrlící lávu, psát neviditelným inkoustem, odlévat stopy zvířat a mnoho dalších skvělých nápadů a vědeckých projektů.

Více informací najdete na stránkách www.fragment.cz.

Pro starší kluky je tu kniha Hugův geniální svět, jejímiž autory jsou Ute Krause a Sabine Zett. Hugo je bedna, sportovní jednička a ten největší bourák ze školy – alespoň tak si sám sebe vysnil… Ve skutečnosti má ale do slávy hodně daleko. Chodí do šestky a potýká se s tím největším problémem, jaký může člověk v jeho věku mít: Jak se přes noc stát z nicky borcem? Jenomže Hugo si na to vypracoval prvotřídní plán: udělá díru do světa sportu a konečně i dojem na cukrkandlovou Violu a přesvědčí rodiče i učitele, že si prozatím jenom nevšimli, co všechno v něm dřímá. Ve fotbale, házené, judu, plavání, a dokonce i v baletu, tam všude chce Hugo prokázat svůj skrytý talent. A jen tak mimochodem přitáhnout i Violinu pozornost! Huga budete milovat, chápat i litovat, ale hlavně si s ním od první do poslední stránky užijete tolik legrace, kolik jen dokáže přinést život, když je člověk v pubertě.

Více informací najdete na stránkách www.grada.cz.

Puberťačky potěší kniha Léto 3 – Vždycky budeme mít léto od Jenny Han. Belly milovala v životě jenom dva kluky. Oba mají příjmení Fisher. A po dvouletém chození s Jeremiášem si je téměř stoprocentně jistá, že on je ten pravý. TÉMĚŘ jistá. Konrád se nikdy nevyrovnal s chybou, kterou udělal, když nechal Belly odejít. Zato Jeremiáš vždycky věděl, že Belly je dívka, pro kterou udělá cokoli. A když se Belly s Jeremiášem rozhodnou, že zpečetí svůj vztah svatbou, Konrádovi naplno dochází, že jde do tuhého. Musí Belly říct, že ji miluje, nebo ji ztratí navždy. Teď, nebo nikdy. A Belly nezbývá, než si poprvé naprosto upřímně přiznat, co k oběma cítí. A když to udělá, pochopí, co ve skrytu duše vždycky věděla: jednomu z nich bude muset zlomit srdce. Třetí část trilogie LÉTO.

Více informací najdete na stránkách www.jota.cz.

Pro dospívající dívky, ale i pro nás ostatní je tu kniha S hlavou v oblacích (pejru), jejíž autorkou je Kateřina Petrusová. A o co půjde? Stačí okamžik a váš život může být vzhůru nohama! Něco o tom ví i Markéta, kreativní ředitelka malé reklamní agentury, které víkend v jižních Čechách změní život. Kam se poděla profesionálka z města, která to má v hlavě srovnané? Pár sebevíc příjemných chvil na vesnici po boku typického „vidláka“ přece nemůže změnit celý pohled na svět! Nebo snad ano?…

Těší se vaše děti na Vánoce a už se nemohou dočkat až přijde Ježíšek? Společně si můžete zkrátit čekání přípravou dekorací a známými zvyky.  Inspiraci najdete v knížce Klasické české Vánoce – výzdoba, hravé tvoření, zvyky. Poradí vám, jak připravit vánoční perníčky, Vizovické pečivo, jak vyrobit jmenovky na dárky, balicí papír nebo ozdoby na stromek, jak ozdobit svícen z jablíčka a adventní věnec. Nudit se s ní rozhodně nebudete.

Více informací najdete na stránkách www.fragment.cz

A vyrobit si můžete třeba i dárky. Poradí vám s tím kniha  Designové šperky z korálků a drátku Renaty Grahamové. Každý, kdo propadl kouzlu navlékaných šperků, ví, jaké potěšení skýtá návštěva obchodu s korálky. Jenže pak přinesete své poklady domů a vynoří se množství otázek: Co dál? Jak teď? A zvládnu to? Na všechny tyto otázky – a na mnoho a mnoho dalších – vám tahle kniha dokáže odpovědět. Najdete v ní všechno, co musí správný šperkař umět a znát, aby jeho dílo sloužilo pro potěchu oka a pro radost nositelům. A nakonec vás čeká zkouška: na dvaceti půvabných modelech si vše, čemu jste se naučili, můžete vyzkoušet v praxi. Místo dobrých známek si však z téhle školy odnesete něco jiného: překrásné originální šperky.

Více informací na stránkách www.metafora.cz.

Děsíte už teď, jak bude vaše postava vyadat po Vánocích. Pak si pořiďte již s předstihem knihu Dieta jinak – Jídlo, půst a dlouhověkost, jejímiž autory jsou Mimi Spencerová a Michael Mosley. Mnoho diet o sobě prohlašuje, že jsou revoluční. Tentokrát však o malou revoluci skutečně jde: zhubnutí a trvalého udržení váhy se pomocí nově zpracovaného stravovacího systému 5:2 dosáhne pravidelným zařazováním upravených půstů, přičemž pět dnů z týdne zůstává strava jako obvykle. Tato metoda nevede jen k pěkné postavě, ale i k celé řadě vědecky doložených fyziologických změn prospěšných zdraví a podporujících dlouhověkost. Nová „dieta“ založená na pradávném povědomí o výhodách občasného omezení kalorického příjmu, vlastně vůbec dietou není, protože nezakazuje žádné potraviny ani neomezuje každodenní množství stravy. Od loňského roku, kdy byla představena v britském televizním pořadu Discovery, si našla desetitisíce příznivců a mnoha z nich pomohla bez neustálého úmorného hladovění shodit přebytečné kilogramy a najít docela nový životní styl – radostný, aktivní, zdravý, vracející se k lidské přirozenosti. A přirozené přece je nebát se jídla, kalorií, obezity ani nemocí. Vyzkoušejte si, že to jde, a dokonce bez velké námahy.

Knihu na náš trh vydává nakladatelství Dobrovský. Více informací na stránkách www.dobrovsky.cz

Nebaví vás diety, nebo nemáte pevnou vůli? Pak určitě neprohlupíte, když si pořídíte sadu Pilates pro štíhlou postavu od Elise Wattsové. Cvičení pilates je výjimečný způsob, jak dosáhnout skvělé fyzické kondice a duševní rovnováhy. Již desítky let slouží tato metoda lidem k lepšímu pocitu pohody a pomáhá jim při formování účinně fungujícího, zdravého a silného těla. Vyzkoušejte si, jak lze s pomocí pilates shodit nadbytečné kilogramy, vyrýsovat postavu a pozitivně proměnit své tělo. Tento instruktážní průvodce doplněný barevnými fotografiemi obsahuje na 64 stranách kompletní program pilates. Najdete zde snazší verze cviků určené pro začátečníky a těžší, náročnější varianty stejných cviků pro pokročilé. Pokud pilates zkombinujete s vyváženou stravou a pravidelným kardiovaskulárním cvičením, může být tato cvičební metoda úspěšným faktorem při hubnutí. Kniha Pilates pro štíhlou postavu pomůže jak začátečníkům, tak zkušeným cvičencům objevovat vlastní tělo a jeho skutečný potenciál.

Více informací najdete na stránkách www.bux.cz.

Foto: profimedia.cz

15.11.2013 6:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist