Jaro už je tu a s ním i SENNÁ RÝMA!

Jaro už je dávno tu a spolu s ním se vzduch pomalu, ale jistě zaplní mikroskopickými částečkami pylu. Pro většinu z nás to znamená pouze radostné zjištění, že příroda ožívá a čekají nás měsíce plné bující vegetace a pestrobarevných květů. Pro nemalé procento lidí však počíná období kýchání, smrkání a slz v očích. Tito lidé jsou alergici a každoročně bojují s tzv. sennou rýmou. Co to vlastně je a jak s ní můžeme bojovat Jak se liší od alergické rýmy Co je to pylový vrchol a jaké rostliny jsou příčinou obtíží a jak tyto druhy letních i celoročních nepříjemností léčit

SENNÁ RÝMA

Jaro už je dávno tu a spolu s ním se vzduch pomalu, ale jistě zaplní mikroskopickými částečkami pylu. Pro většinu z nás to znamená pouze radostné zjištění, že příroda ožívá a čekají nás měsíce plné bující vegetace a pestrobarevných květů. Pro nemalé procento lidí však počíná období kýchání, smrkání a slz v očích. Tito lidé jsou alergici a každoročně bojují s tzv. sennou rýmou. Co to vlastně je a jak s ní můžeme bojovat?

Senná rýma je nepřesné označení pro alergii na pyly. Správně se označuje jako polinóza či sezónní pylová alergie. Alergická rýma se projevuje silným svěděním očí, nosu a pocitem svědění a pálení v krku, silným vodnatým výtokem nebo naopak ucpáním nosu, které brání dýchání. Časté jsou záchvaty kýchání, někdy i kašle. Mohou se objevit vyrážky. Komplikací může být dočasná ztráta čichu, chuti, zánět vedlejších nosních dutin nebo astma (ztížené dýchání).

Hlavní druhy rostlin, které mohou být příčinou pylové alergie:

Dřeviny – bříza, habr, jírovec, dub, cypřiš, javor, jasan, buk, kaštanovník, olše, vrba, ořešák, líska, olivovník, jilm, topol, platan, lípa
Trávy – pýr, srha kostřava, medyněk, jílek, kukuřice, lipnice, bojínek, rákos, psárka
Byliny – pelyněk, řepka, hořčice, tolice, vojtěška, drnavec, jitrocel, ambrózie, jetel

Jak již bylo řečeno, s jarem u nás začíná pylová sezóna. V našich klimatických podmínkách ji můžeme rozčlenit do třech období. V jarním období se v ovzduší vyskytují hlavně pyly dřevin, v letním období je spíše převaha pylů trav, zatímco v podzimním období se jedná hlavně o pyly bylinných plevelů.

Pylový „vrchol“ trav nastává přibližně v období mezi 15. květnem a 15. červencem. V horách může být tento vrchol posunut až o měsíc. Šíření pylů velmi napomáhá horké, suché počasí nebo vítr. Déšť naopak riziko alergie snižuje.

Někteří lidé mohou mít alergickou rýmu celý rok. Tento druh alergie způsobuje domácí prach s roztoči, peří a zvířecí srst (drobné odloupané částečky kůže, které zvířata ztrácejí společně se srstí). Všechny tyto věci jsou například v polštářích, na šatech a lůžkovinách, závěsech ve sprchách, těžkých závěsech, čalounění a tlustých kobercích.

Vyloučit úplně kontakt s věcmi, které způsobují alergie není možné. Je ale dobré kontakt s nimi snížit na minimum. Zde je několik rad, jak na to:
· V pylové sezóně nejezdit v autě s otevřenými okny
· Ve vrcholech pylové sezóny omezit pobyt ve volné přírodě
· Za cíl dovolené volit raději pobyt v přímořských oblastech
· Ve vrcholech pylové sezóny omezit větrání v bytech

Pokud se již alergické reakci nepodaří předejít, je na čase použít vhodné antihistaminikum, z nejznámějších uveďme např. Zyrtec. Antihistaminika jsou léky, které brání působení histaminu (uvolněného alergickou reakcí) na organismus. Právě histamin je zodpovědný za vyvolání většiny alergických příznaků. Tím, že Zyrtec zabrání působení histaminu na tkáně, zmírňuje a odstraňuje alergické příznaky. Navíc také mírní alergický zánět. K dostání je v každé lékárně, a to i bez předpisu.

Martin Stanko
martin.stanko@botticelli.cz

19.5.2004 12:00| autor: Markéta Dušková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist