Prodlužování vlasů: Krok ke kráse, nebo hrozivý hazard?

Pro krásu se musí trpět, říkáme s úsměvem holčičkám, když jim bolestivě rozčesáváme zacuchané vlásky. Stávají se ale případy, kdy se touha po kráse zvrhne v hotový horor.

Odborníci ve světě poslední dobou volají po zákazu prodlužování vlasů. Metoda je velmi populární mezi známými celebritami – a kdo z nás by nechtěl vypadat jako jedna z nich? Nic nepomůže, že i slavné osobnosti na prodlužování vlasů ošklivě doplatily. Hrozivé fotografie zpěvačky Britney Spears, Katie Price, či Naomi Campbell s vyplešatělými místy na hlavě obletěly média, metoda je přesto stále hojně využívaná a jen v Británii za ni ženy utratí 65 milionů liber ročně.

Alarm mezi odborníky vyvolal případ čtyřiatřicetileté Britky Atashy Grahamové (na obrázku vpravo), která si nechávala prodlužovat vlasy od svých dvaceti let. Po jedné takové kúře ale zkolabovala a později v nemocnici zemřela na následky prudké alergické reakce na latexové lepidlo. „Chemikálie používané k prodlužování vlasů mohou být nebezpečné, pokud se dostanou do přímého kontaktu s kůží. Zejména alergie na latexové lepidlo je poměrně častá,“ říká tricholog Barry Stephens. Atashe se zřejmě stala osudnou návštěva nočního klubu, kde tancovala a zpotila se. „Latex se tak mohl dostat až do krevního oběhu,“ vysvětlil Stephens.

Prudká alergická reakce způsobila koncem loňského roku také smrt teprve sedmnáctileté dívky. Tabatha McCourtová zemřela pouhých dvacet minut poté, co si doma u kamarádky aplikovala na vlasy běžnou permanentní barvu. Nikdy předtím přitom s barvením vlasů neměla potíže – barvy střídala velmi často.
[[related]]
Anafylaktický šok se vyskytuje velice vzácně, není to však jen prudká alergická reakce, před kterou lékaři varují. Ať už se vlasy prodlužují lepidlem, voskem nebo jemnými kovovými kroužky, kosmetická rizika jsou vysoká. „Všechny tyto pomůcky tahají vlasy z kořínků, takže porost hlavy řídne. Někdy způsobují i krvácení, a s tím se pak pojí i další riziko infekce,“ říká patolog Michael Heath, který prý na vlastní oči viděl stovky žen, jimž prodloužení vlasů přineslo místo krásy slzy. Zoufalé klientky se pak snaží vyplešatělá místa na hlavě spravit dalšími zásahy a transplantacemi, a musejí tak do kosmetických středisek napumpovat další tisíce.

7.2.2012 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist