Jak poznám, že mi kosmetika škodí?

Nejsme dokonalé a tak se může snadno stát, že náš vybraný kosmetický přípravek není ten pravý pro naši pleť. Jak to ale poznáme? Jak poznáme, že nám neprospívá, nemá kýžené výsledky, ale že nám dokonce škodí?

Dusíme pleť ve vlastní šťávě

„A ještě si to přimastíme!“ Tak by se dal charakterizovat problém, který nám mohou přinést kosmetické přípravky s obsahem olejů nebo příliš mastné, nanášené na pleť se sklonem k tvorbě komedonů, tedy těch známých černých teček. Víme o nich, že to není špína, která by se hromadila na pleti a tmavé zbarvení je prostě zoxidovaný tuk, který se tvoří uvnitř pleti, v samotném póru. Je tedy vhodné mít tyto póry co nejvíce volné. A olejové složky některých přípravků mohou napomáhat ucpávání pórů a zvýšené tvorbě komedonů. O tom, že na mastnou pleť nepatří mastné přípravky, snad netřeba mluvit.

Jak poznám, že tato kosmetika není to pravé? Nejspíše tak, že se cítíte „umatlaně“, „mastně“… anebo pozorujete zvýšený výskyt rozšířených tmavých pórů. Viditelně cítíte, že se pod přípravkem nadměrně potíte a mastíte a často se takový výběr projeví i zvýšeným výskytem zánětů, pupínků na tváři. Jak si udržet čistou pleť zjsitíte v článku Čistá pleť je základ.

Zaděláváme si na červené fleky

Červené fleky je nejčastější projev alergie na některý kosmetický přípravek. Nejčastěji pleť dráždí parfemované přípravky, ale bez viny nemusí být ani „bio kosmetika“, protože alergická můžete být v podstatě na cokoliv. Od konzervantů, od barviva, kterým je krém přibarven, až po některou složku, která se tváří úplně nevinně a naopak prospěšně – nejčastějším hříšníkem je obsah heřmánku. Navíc pozor u bio kosmetiky, u pravé bio kosmetiky, která neobsahuje ani konzervační přídavky. Bývá lépe snášena, pokud nesnášíte právě konzervační látky, ale zase musíte dávat velký pozor na dobu spotřeby a kvalitu. Kazící se krém vám může také vykouzlit hezké červené mapy. V extrémních případech se alergie na kosmetiku projevuje také opuchnutím.

Střepy v pórech

Zní to možná hrozně, ale i to je možné. Pokud možno se vyhněte kosmetice, která se hodně třpytí. Třpytky, nejčastěji jsou to částečky slídy či jiné složky, jsou vlastně drobounkými částečkami v krému, pudru nebo make-upu či tvářence. Není to příliš časté, ale stát se to může, tato malá třpytka, částečka se může dostat do rozšířeného póru a způsobit tam nehezkou neplechu, třeba lokální zánět, který se pak projevuje podobně jako pořádný „uhrák“. Abyste se co nejdříve zbavila těchto reakcí, přečtěte si rady v článku Jak zkrásnět během noci?

Střídáme ji jako ponožky…

…a to také není dobré. Přílišné a rychlé střídání různých přípravků může pleť nadměrně namáhat a navíc nemáme dostatek času poznat, zda nám ten který krém či odličovač svědčí či ne. Samozřejmě se vyhneme všemu, co nám způsobí problém již při prvním použití, ale další krémy můžete používat směle delší dobu. Sice se doporučuje kosmetiku střídat, ale to je záležitost maximálně nějakého půlroku, prostě doby, po kterou spotřebováváte jednotlivý kosmetický přípravek. Poté si můžete koupit třeba i jiný, ten pleti dodá zase další látky.

26.10.2009 12:00| autor: Renata Petříčková
Více o tématu: kosmetika

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist