Šperky a alergie

Řetízky, náušnice, náramky, zipy, hodinky, ale i nenápadný knoflík u kalhot, který způsobí extrémně svědivé nenápadné pupínky.

 

Přijít k ní můžete i v průběhu života, vyvíjí se postupně a přecitlivělost na ní mohou mít lidé, kteří původně vůbec na nic alergičtí nebyli. V současné době je to asi 10% žen a 6% mužů, ale lze předpokládat prudký nárůst.

Jak se projevuje?
Projevuje se pupínky, které vypadají jako kopřivka či mají na vrcholu puchýřky naplněné tekutinou a nesnesitelně svědí, můžou se objevit i strupy či otoky okolní kůže. S touto alergií si nezahrávejte, příliš velké dráždění organismu může vyvolat až šok, otoky a ohrožení života.

Bohužel je doživotní, jediným řešením je vyhnout se dráždivé látce – tedy niklu.
Takže všechnu bižuterii buď vyhoďte, nebo natřete bezbarvým lakem, který zabrání kontaktu s pokožkou. Dále vybírejte výrobky pro alergiky, brýlové obroučky, šperky i hodinky se vyrábějí i bez niklu.

Trendy šperky – velká inspirativní fotogalerie

šperky inspirace fotogalerie

Nikl je všude
Nikl je bohužel oblíbenou příměsí, zabraňuje korozi a prodlužuje životnost výrobků a tak je těžké se mu vyhnout. Přesto je třeba si dávat pozor i jinde. Například nerezové nádobí je rizikové, protože obsahuje nikl. Pokud v něm vaříte a trpíte touto alergií, raději ho vyměňte. Zvláště rizikové je ohřívání kyselých potravin v nerezovém nádobí, v této kombinaci se nikl nejvíce uvolňuje.
Těm ostatním se asi nevyhneme, nikl je součástí klik, euromincí, vodovodních kohoutků, příborů či kovových úchytů. Důležité je ale kolik niklu se z výrobků uvolňuje a vaše osobní citlivost. Někdo reaguje pupínky již na nepatrné množství niklu. Také se může stát, že třeba vnitřní strana knoflíku u džínů vám půl roku nepůsobí problém, pot ho však naleptá, nikl se začne více uvolňovat a náhle se problém objeví.
Co s drahými hodinkami?
Běžný zákazník nemá šanci laickým okem zjistit, že výrobek obsahuje nikl. Pokud to tedy výrobce přímo neuvádí. Pokud si tedy koupíte šperk či hodinky, které dle výrobce neobsahují nikl, či ho výrobce „opomněl“ vypsat a přesto se osypete, můžete si od kožního lékaře vyžádat zprávu, že vám právě tento výrobek způsobil vyrážku a pokusit se o reklamaci. Problémy může působit i tzv. „bílé zlato“, stříbro nebo alpaka.
Nebezpečné potraviny?
Některé potraviny též překvapivě obsahují nikl, například luštěniny, některé zeleninové šťávy, sledě, ústřice, špenát, sušené ovoce, káva, kakao, pórek, hrášek či rajčatový protlak a tak je vhodné jejich konzumaci omezit. Pozor též na některé multivitaminové preparáty obsahující nikl a spirály varných konvic.
Pozor u lékaře!
Zubní náhrady, endoprotézy či zubní rovnátka také obsahují nikl a lékař by měl o vaší alergii vědět a zvolit jiný materiál.
25.5.2009 12:00| autor: Renata Petříčková
Více o tématu: alergie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist