Alergie na roztoče – jak se bránit?

Červené oči zalité slzami, celoroční kýchání, občas nějaký ekzém. Rýma, ne z nachlazení. Zná to většina z nás. Dorazíte k lékaři a po různých vyšetření vám oznámí – jste alergik. Nemoc, která v tomto století postihuje mnoho lidí a jejích počet se neustále zvyšuje.

Alergií je hned několik. Nejrozšířenější jsou pylové alergie a hned za nimi zaujímají místo alergie na roztoče. Prvopočátek právě těchto alergií hledejme v matracích a péřových přikrývkách, kde se prachu a roztočům daří nejlépe.

Roztoči a další příčiny alergií

Každý 3–4 člověk je na něco alergický či touto chorobou trpěl a měl „štěstí na uzdravení“. „Posledních případů je bohužel pomálu,“ říká MUDr. Blanka Haindlová. „Nebude tomu jinak ani v následujících letech,“ dodává lékařka. Důvodů je hned několik. Zrychlující se životní tempo, styl a způsob života, životní prostředí. Jeden z faktů je také ten, že díky očkování ubyly infekční nemoci, a tudíž zbyla určitá kapacita v imunitním systému. Další příčinou vzniku tohoto onemocnění je život v uzavřených prostorách, neudržovaná klimatizace, znečišťující a nové látky, na které jsme nebyli v minulých letech zvyklí. To vše může mít vliv na vznik různých druhů alergií.

Roztoči jsou spolu s pyly a prachem nejčastějšími zdroji alergických reakcí. Živí se malými kousky kůže, lupů, vlasů, které se zachycují nejčastěji v matracích a lůžkovinách. Tam se potom velmi rychle množí a jejich výkaly způsobují nepříjemné alergické reakce.

Množství eventuálních alergiků si vůbec nepřipouští, že by jejich příznaky (např. dlouhotrvající rýma apod.) mohly být výsledkem alergické reakce. Její vznik se projeví tím, že neaktivní spící geny se sdruží při putování k alergii, k činnosti je může probudit nejen specificky působící alergen, ale i nespecifický faktor prostředí či virová infekce. Nemocní se tak vystavují velkému nebezpečí, neboť opožděná diagnóza a léčebně nepodchycené alergické onemocnění může přerůst v chronický alergický zánět a různé funkční poruchy a choroby, jako například astma. Roste také nebezpečí, že se člověk s neléčenou alergií stane časem citlivým na stále více alergenů. Pořád si moc neuvědomujeme, že každý menší projev alergické reakce je projevem systémového onemocnění. Alergický zánět v těle zůstává i tehdy, když právě nevdechujeme pylová zrna nebo výměšky roztočů z přikrývek a koberců.

Něco o roztočích

Co to vlastně roztoč je? Jedná se o malého drobného členovce příbuzného klíšťatům. Délka roztoče je kolem třetiny milimetru a pouhým okem ho neuvidíte. Živí se lidskými lupy a kožním odpadem. Proto jich nejvíce naleznete na lůžku (matracích, polštářích, prošívaných dekách), kde mají vhodnou teplotu, vlhkost a dostatek obživy. Ideální teplota pro bytové roztoče je 22–26 °C. Výživu si ještě doplňují mikroskopickými plísněmi, které se v tomto prostředí také vyskytují.

Postele, to je největší ráj pro roztoče žijící v domácím prachu. „Průměrně 90 % roztočových alergenů v bytě pochází právě z lůžek,“ říká alergoložka Blanka Haindlová. Všechny matrace, tak jako polštáře a přikrývky, obsahují několik miliónů roztočů. Nejvyšší počet roztočů je v materiálech z přírodního vlákna (bavlny), a to v uvedených matracích. Až patnáct tisíc roztočů můžete nalézt v jednom gramu prachu.

Dušnost, kýchání, obtížné dýchání, trvalá rýma a nepřestávající kašel – nejdůležitější aspekty alergie na roztoče (jejich trus), kteří se nacházejí ve vašem bytě. Teplé, nejlépe vlhké prostředí, to jsou pro ně nejideálnější podmínky. Mikroskopických roztočů s námi v domácnosti žije kolem třiceti základních druhů.

Věděli jste, že:
– Životnost roztočů je 2 – 4 měsíce, kdy vyprodukují 200x více exkrementů než sami váží.
– Po uschnutí jejich výkaly tvoří nepatrné částice, které se víří vzduchem.
– Teplota 22 – 26 °C, tma, vlhkost 70 – 80 % – toto jsou ideální podmínky pro život roztočů
– Teplota 55°C, sluneční svit, pod 50 %vlhkosti – za těchto podmínek roztoče nepotkáte

Lidské tělo za noc odrolí průměrně tři gramy šupinek kůže, což je základní potrava pro roztoče. Dnešní doba tomu nahrává. Neexistuje domácnost bez matrací, koberců, plyšových zvířátek pro děti
a závěsů, kde se nejčastěji tyto malá, okem neviditelná „zvířátka“, skrývají. „Enzymy obsažené ve výkalech roztočů jsou tím, co alergie způsobuje. Počínaje vyrážkami, podrážděním sliznice až po alergickou rýmu. Některé alergické rýmy mohou mít i smrtelný dopad, proto doporučuji nebrat je na lehkou váhu “ uvádí MUDr. Blanka Haindlová.

Zajímavostí je, že v nadmořské výšce nad 1000–1200 m.n.m. se roztoči nevyskytují. Suché a chladné horské klima jim nevyhovuje, pro alergiky je naopak vhodné. Toto je také základní mechanizmus účinku horské klimatické léčby. „Nemusíte ale bydlet v uvedené vysoké nadmořské výšce a i tak se s roztoči můžete dobře poprat,“ říká MUDr. Blanka Haindlová. „Snažila jsem se shrnout 10 základních rad. Když je budete dodržovat, snížíte riziko vzniku alergie resp. její projevy na minimum,“ dodává paní doktorka.

Dodržujte:

1.Matrace mějte vždy ve snímatelném povlaku.
2.Kupte si povlečení z materiálu, které je možno prát v horké vodě (min. 60 °C).
3.Prostěradlo perte každých 14 dní.
4.Věnujte úklidu svého obydlí dostatečnou pozornost.
5.V bytě udržujte vždy stejnou teplotu a vlhkost.
6.Používejte spreje proti roztočům, například přírodní přípravek Milbiol.
7.Po ránu vyvětrejte postel, nezastýlejte ji ihned.
8.Minimalizujte koberce, čalouněný nábytek, závěsy.
9.Vyvarujte se lůžkovin s obsahem peří.
10.Větrejte, větrejte, větrejte

4.12.2008 12:00

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist