Co se děje v mozku před orgasmem?

Myslíte si, že je vašemu mozku jedno, jakou oblast pohlavních orgánů vám váš milenec dráždí? Určitě ne, protože při různých oblastech, které jsou stimulovány doteky, se aktivují různé oblasti mozku. Představa, že dráždění jakékoliv pohlavní zóny aktivuje v mozku stejná centra, a které roky věřili nejen laici, je tedy definitivně překonána – funguje to úplně jinak. Podívejme se na tento záhadný proces v našem mozku blíže.

Sólo dráždění jednotlivých míst
Nedávná studie, zveřejněná v odborném magazínu Journal of Sexual Medicine, poprvé dokazuje, že stimulování pochvy, děložního čípku a klitorisu aktivuje tři odlišná a oddělená místa v senzorickém kortexu mozku. Vědci pod vedením Barryho R. Komisaruka, PhD z Rutgers University použili na vyobrazení reakce na stimulaci klitorisu, pochvy, děložního čípku a bradavek, magnetickou rezonanci. Pokusu se zúčastnili ženy ve věku 23 až 56 let, které si stimulovaly zmíněná místa samy.

Silná odpověď v několika oblastech
Výsledky výzkumu ukázaly, že stimulace všech těchto genitálních oblastí ve skutečnosti produkuje významnou a silnou aktivaci specifických a různých míst v mozku. Dráždění bradavek však v mozku neaktivovalo jen oblasti související s hrudníkem, ale také ty, jenž primárně reagují na podněty v oblasti genitálií. Tento fakt potvrzuje souvislosti a neurologický základ situace, kdy žena při stimulaci bradavek cítí erotické napětí právě v oblasti genitálií. Dokonce existují i ženy, které dokáží dosáhnout orgasmu už jen při stimulaci bradavek, takže propojení je velmi intenzivní.
Čtěte: 6 důvodů, proč muži tak milují ženská prsa

Ženy zkoumali o 60 let později
Irvin Goldstein, šéfredaktor odborného magazínu Journal of Sexual Medicine, zdůraznil význam tohoto objevu slovy: „V letech 1930 – 1950 výzkumníci lokalizovali v mozku místo, kde jsou zastoupeny všechny pocity, včetně genitálních, u mužů. Informace o umístění pocitů, které vyvolává stimulace klitorisu, byly studovány až v roce 2010, zhruba o šedesát let později. Tato aktuální studie, zveřejněná v Journal of Sexual Medicine, poprvé odhaluje lokalizace pocitů z dráždění klitorisu, ale i pochvy, děložního čípku a bradavek, v mozku. Jelikož už víme prokázat několik míst v mozku, kde je zastoupena stimulace různých ženských pohlavních oblastí a i to, jaký vztah mezi těmito oblastmi mozku funguje, můžeme lépe porozumět ženským sexuálním funkcím.“ Navíc u žen je reakce mozku na dráždění jednotlivých míst podstatně složitější, než u mužů.
[[related]]
Orgasmus z pilulky?
Můžeme předpokládat, že tento výzkum povede k řešení více druhů problémů ženské sexuální dysfunkce, ale někteří specialisté se také nechali slyšet, že by to mohlo vést k orgasmu na ovládání – respektive k orgasmu bez dotyku. A to údajně tak, že by se tyto mozkové oblasti, které produkují orgasmus stimulovaly například podáním nějakého léku nebo jiným zásahem zvenčí, který by však nespočíval v stimulaci pohlavních zón. To jsou však jen sny a představy, realita je jiná. Druhá věc je – zda by ženy vůbec stály o orgasmus bez dotyků …

28.5.2012 12:00| autor: Wanda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist