Femina.cz » Magazín » Celebrity » Retrospektivní výstava Björk uchvátila New York. Podívej se čím!

 Retrospektivní výstava Björk uchvátila New York. Podívej se čím!

Retrospektivní výstava Björk uchvátila New York. Podívej se čím!

Magazín: Celebrity | autor: Lucie Feiková | vydáno 15. 04. 2015

Její koncerty lidem berou dech. Nejen kvůli hudbě, ale i kostýmům, protože mnohdy vypadají jako science fiction daleké budoucnosti. Björk teď ukázala světu všechno, co ji dělá takovou, jaká je. A to na jednom místě!

Patříte mezi skalní fanoušky islandské zpěvačky, skladatelky a textařky? Tak to už jistě víte, že v červenci přijede potěšit i české publikum na Colours of Ostrava (16. až 19. července). Sice má tři roky zpoždění, ale budiž jí odpuštěno. Ona si to vynahradí.

Výstava okouzlila širokou veřejnost

Aby dokázala, že nedělá nic jako ti ostatní, požaduje u nás vystoupit za denního světla. A to je hodně neobvyklá záležitost, která určitě bude stát za to. Ona vlastně neumí tvořit hudbu jen tak napůl. A stejné to asi má i v životě. Důkazem je její výstava, která se konala v newyorském muzeu MoMa. Sklidila vlnu nadšení. Však to taky nebyla žádná troškařina!

S pompézností nejdál dojdeš…?

Vystavované předměty zabraly „jen“ tři patra. Ale proč ne, islandská hudebnice vystupuje už nějaký ten pátek, takže má co ukázat. Aby se „zážitkuchtiví“ v celém prostoru neztratili, po cestě je doprovázel psaný průvodce od básníka Sjóna, rodáka z Reykjavíku. Kdo že to má být? Tvůrce nejlepších filmových písní za poslední dobu, držitel Zlatého Glóbu. To už je nějaká pocta za dobře odvedenou práci! A čím vším se mohli přítomní kochat?

Kostýmy, nástroje i klipy. Vše v jednom

V prvním podlaží množstvím podivuhodných nástrojů, jenž Björk vystřídala během svého kariérního vzestupu. Kdo by hledal obyčejné housle či elektrickou kytaru, byl by mimo mísu. Pozornost na sebe strhla zejména pověstná gravitační harfa, která měla hlavní roli při turné Biophilia v roce 2011.

Další patro ukrývalo přehlídku všech videoklipů točených třeba Michelem Gondrym. A že to není žádný amatér, ale přední světový a velice uznávaný režisér hudebních klipů, to je všem jasné.

S Björk začali spolupracovat už v roce 1993, takže k vidění bylo nepřeberné množství materiálu. V poslední části výstavy se v jedné veliké místnosti nacházely všechny noty, dosavadní texty písní, různé vizuální instalace a ostatní věci, které vás napadnou hned, když vyslovíte její jméno.

Labutí šaty jako třešnička na dortu

Například roboti z klipu All is Full of Love nebo nádherné labutí šaty od makedonského návrháře Marjana Pejoskiho, ve kterých se zpěvačka procházela po červeném koberci při předávání Oscarů v roce 2001. Tato garderoba je považována za umělecké dílo. A nejen to.

„Myslím si, že Björk je obrovská inovátorka a hlavně umělkyně, která se snaží zvukem a malbou popsat atmosféru našeho světa. Tohle je ta pravá retrospektiva budoucnosti,“ nechal se slyšet hrdý kurátor výstavy a velký přítel Björk Klaus Biesenbach s tím, že divu poznal v roce 2000, ale teprve až teď ji k realizaci výstavy konečně přemluvil. Měla odkrýt její nitro. Podařilo se.

O zbytku její osobnosti se budete moci přesvědčit právě v červenci. Pokud nechcete tak dlouho čekat, podívejte se na trailer ke skladbě Black Lake, která je součástí nového alba.

Foto zdroj: Profimedia.cz, pinterest.com

 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
16. 04. 2015 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 02. 2017 Horoskop Střelec

Zaměř se na své tělo a zamysli se, jakou stravu přijímáš. Nezapomínej, že i malá plíseň může znamenat zdravotní probl... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist