Rose Byrne: Sympaticky nenápadná jistota

Milou Australanku, kterou v Tróji miloval Brad Pitt, do Hollywoodu vytáhly Hvězdné války. Od té doby se tam slušně chytila, a i když se nestala velkou hvězdou, získat si srdce mnoha fanoušků už se jí povedlo.

Když v roce 2002 do Sydney přijel cirkus George Lucase a jeho druhých nových Hvězdných válek, tehdy třiadvacetiletá domácí herečka toho využila. Role takřka němé služebnice princezny Amidaly tedy nijak náročná nebyla. „Jenom jsem stála vedle Natalie Portman a tvářila se hodně vážně,“ popsala ji Rose. Ale byly to přece jenom Hvězdné války a od nich vedla zkratka do Hollywoodu. V jiné americké velkoprodukci, Trója, už se Rose Byrne přehlédnout nedala, protože se tam stala milenkou hlavního hrdiny Achilla v podání největší z přítomných hvězd Brada Pitta.

Rose Byrne nicméně i po této zkušenosti odmítá filmový průmysl brát moc vážně, mluví o něm jako o „tom nesmyslu“ a nedělá si iluze, že by jí scénáře nabízeli dřív, než je odmítne Keira Knightley nebo Scarlett Johansson. Ani jí nedělá problém probírat role, které nedostala, třeba osudovou bond girl Vesper Lynd z Casino Royale. „Asi bych se měla prezentovat víc sebevědomě, jako že jsem těžko dostupná, než abych celý ten proces obsazování brala s rezervou,“ přemýšlí herečka, kterou má mnoho fanoušků rádo, ale která se nikdy nestala velkou hvězdou. „Ale na druhou stranu, hlady neumírám,“ uzavře své úvahy.

Má pravdu, o práci určitě nouzi nemá, když jenom zrovna teď má v americkém žebříčku nejnavštěvovanějších filmů akčňák X-Men: První třída, kde hraje agentku CIA, a svatební komedii Bridesmaids, které se za chvíli dočkáme i u nás pod názvem Ženy sobě. A další obecenstvo si postupně získává i prý povedený horor Insidious. A to jen za poslední rok. Dcera učitelky a farmáře či statistika (zdroje se rozcházejí), která se v červenci 1979 narodila na předměstí Sydney, přitom začala hrát už v osmi letech. Tehdy si totiž její dvě starší sestry všimly, jak ráda ze sebe malá Rose dělá šaška a jak si pak užívá pozornost. To vedlo k prvním hereckým lekcím, z nichž přes divadlo pro mladé šla cesta až na Univerzitu Sydney.

Profesionálně začala Byrne hrát už ve třinácti, prvního hitu se dočkala ve 20 letech v podobě kriminálky Ruce pryč, která proslavila i Heatha Ledgera. S jejím režisérem Gregorem Jordanem pak Rose strávila nějakou dobu i v soukromí. Uznání v podobě ceněného poháru z benátského festivalu jí přinesla role slepé dívky v dramatu The Goddess of 1967. A pak přišly Hvězdné války a filmové návštěvy za oceánem, kde teď Rose točí víc než doma. A jak to u méně známých ale dobrých herců bývá, občas právě ona na nich bývá to nejlepší. Stačí si vzpomenout na milostné drama Miluj mě prosím nebo scifi thriller Proroctví.

Byrne má ale na kontě i spolupráci se zajímavými režiséry jako jsou Danny Boyle a Sofia Coppola, filmy menší (Adam) i větší (Dostaň ho tam) a taky dvě nominace na dva Zlaté glóby a dvě Emmy díky seriálu Damages (v češtině Patty Hewes – nebezpečná advokátka) kde má roli advokátky rozpolcené mezi novou šéfkou a vlastními ambicemi. Kromě toho pomáhá i UNICEFu a pár let byla tváří Max Factoru.

Další zajímavosti o Rose Byrne:

Její rodina má irské a skotské kořeny. Rose je nejmladší ze čtyř dětí, kromě sester má ještě bratra. Všichni skončili u umění. Bratr fotografuje, jedna sestra maluje a druhá pracuje v londýnském nakladatelství.

Kdy bude mít ona sama děti, zatím neví. Její pracovní vytížení jejímu milostnému životu moc neprospívá. Víc než šestiletý vztah s australským spisovatelem, režisérem a hercem Brendanem Cowellem (viz foto)skončil loni a většinu času probíhal na dálku, ačkoliv ona se snažila s ním žít v Londýně a on se pak za ní přestěhoval do New Yorku, když začala natáčet Patty Hewes.

1.6.2011 2:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist