Konfekce – největší módní převrat

Různé velikosti, kolekce šité v ohromném množství, prodávané po celém světě. To je konfekce.

Historie

Konfekce se začala rozvíjet v druhé polovině 19. století a módní tvůrci začali rozhodovat o tom, jak se lidé budou oblékat. To byl největší převrat, jaký kdy svět módy zažil. Nejen královské dvory, ale také široká veřejnost mělo možnost zasáhnout do oděvní tvorby. Nejprve si konfekce našla cestu do pánského šatníku, protože sako a kalhoty byly mnohem složitější než dámské sukně Adidas.

Postupně vzrůstala i lidová spotřeba, která do té doby nepotřebovala nijak měnit šatník a přizpůsobovat ho svým potřebám. Jakmile zmizely krinolíny, ženy si oblíbily dobře střižené pláště – a to se psal konec 19. století! Do vývoje kolekce poté zasáhly obě světové války, ale poté se vše v dobré obrátilo a rozvoj nabral ohromné rychlosti. Konfekce zasáhla i mládež, která představovala velikou tržní sílu. Především padesátá léta byla zlatou dobou pro novou generaci narozenou po osvobození.

Francie udává směr

Pro udržení své pozice se konfekčním směrem začínají vydávat i mnozí módní velikáni, mezi prvními byl Christian Dior. Známé dílky tam mají nové přidružené linie vyrábějící sériové oblečení ve spolupráci s průmyslovými výrobci. Bylo to nutné, protože veliké salony nesměly v tu dobu ještě používat šicí stroje! Dior byl „lodivodem“, který udával módě směr a přinášel užitek celé profesi. Krom oblečení značky začínají navrhovat také doplňky – boty, koženou galanterii, optiku, šperky, hodinky… Tomu všemu vládne Francie! Ovšem ve snaze vydělat, začínají tvůrci přesouvat výrobu za hranice a oslabí tak francouzský průmysl.

Parfém a magazíny

Úspěch stylu podtrhuje i značkový parfém. Na trh se uvádí jedna nebo i více vůní. To vše se stalo v letech padesátých a mnohé vůně z té doby jsou ještě dnes základem dobrého jména salónů. Některé parfémy jsou vyráběny v licenci, jiné mají v majetku samotné salóny, další patří velikým kosmetickým skupinám. Z módy se tak zrodil veliký obchod, kterým se začaly věnovat i nově vytvořené časopisy. V roce 1945 vzniká magazín Elle, v srpnu 1956 pak další prestižní časopis Vogue.

Módní doplňky – inspirativní fotogalerie

módní doplňky inspirace fotogalerie
Informace k článku byly čerpány z knihy „Móda století“ vydavatelství Ikar

26.10.2008 10:26| autor: Zuzka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist