Chloë Sevigny: Nejvíc cool holka na světě

Modelka, co není klasicky krásná. Módní ikona, co na sebe obléká podivné domácí modely. Herečka, co se na plátně nestydí ukázat cokoliv. Chloë Sevigny je opravdu nekonvenční osobnost.

Když jí bylo devatenáct, prestižní časopis New Yorker o ní napsal profil, kde ji označil za „nejvíc cool holku na světě“. Dneska jí je 36 a ta nálepka na ní sedí pořád. Hrát začala ve dvaceti, rovnou v drsném a proto kontroverzním filmu o mladých Kids. V té době už byla jako modelka a účinkující v hudebních klipech kapel jako Sonic Youth známou postavou newyorské scény. Zajímavý start pro děvče, co se teprve v osmnácti opustilo rodný Connecticut.

Konkrétně se 18. listopadu 1974 narodila v Darienu, městě, kde panují stále stejné tradice a kde se stále nic neděje. „To místo má auru smutku,“ říká Chloë, kterou návštěva matky vždycky taky rozesmutní. Možná i vzpomínkami na otce, který v roce 1996 podlehl rakovině.

Když neměla v nudném rodišti jinou zábavu, začala si Chloë po večerech šít šaty. Její nekonvenční vkus jí kupodivu později vynesl místa na spoustě žebříčků nejlépe oblékaných celebrit, v roce 2008 dokonce vytvořila pro Opening Ceremony vlastní kolekci. „Ráda si na sebe vezmu něco výstředního, čím pobavím a odvedu pozornost od své tváře,“ říká.

Kromě módních kruhů se v mládí díky bratrovi dostala i do party skateboardistů a právě z těchto známostí vzešla její filmová kariéra. Harmony Korine, kterého tam potkala, totiž napsal právě scénář ke Kids. V době, kdy s Chloë už i chodil, ji pak ještě obsadil do svého režijního debutu Gummo.

Role si Chloë vždycky vybírala a málokdy zvolí něco tak snadného jako je manželka velšského drogového dealera a celebrity Howarda Markse v životopisu Mr. Nice, který je u nás vidění právě teď. Díky dramatu Kluci nepláčou, kde hrála dívku do níž se zamiluje kluk, co je ve skutečnosti holka, se stala herečkou nominovanou na Oscara. Její kariéru to ale zásadně nezměnilo. Dál si hraje složité role v náročnějších uměleckých filmech jako Americké psycho nebo Dogville. V thrilleru The Wait, který dotočila naposledy, se objeví jako dcera organizující party na oslavu návratu své mrtvé matky…

Nejslavnější z té někdy až bizarní přehlídky je účast v asi nejkontroverznějším filmu její kariéry Brown Bunny, kde předvedla nesimulovaný orální sex na herci a režisérovi filmu Vincentu Gallovi. Když drama v roce 2003 během premiéry na festivalu v Cannes způsobil skandál, její agent s ní rozvázal smlouvu. „Ničeho nelituju,“ stojí si ale na svém Chloë. A i kvůli tomu je populární. „Může být cvok, ale taky je nezapomenutelná,“ shrnuje její charisma kritik ze slavných New York Times.

Další fakta o Chloë Sevigny:

Její kamarádi by ji prý popsali jako „citově velkorysou, mateřskou, starající se, solidní a praktickou. A protože taková jsem, přitahuju excentriky. Navíc máma mi radila, abych si kamarádům nikdy nestěžovala, takže mou druhou stranu neznají. Všechny své problémy si schovávám pro svou matku,“ svěřila se.

Mezi ženy, které jí v životě inspirovaly, počítá Courtney Love, Sinead O’Connor, Sissy Spacek, Miu Farrow nebo Kim Gordon ze Sonic Youth. Jejich fotky má na stěně ložnice.

Módu pořád považuje za dobrý způsob obživy. „Nemohla bych přežít jenom natáčením nezávislých filmů. A radši budu dělat modelku, než abych natočila filmy, co se mi nelíbí,“ říká herečka, která odmítla vedlejší roli v Pravé blondýnce s půlmilionovým honorářem.

27.4.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist