Barvy stěn – několik tipů a rad

Vymalování obytného interiéru je dnes už díky kvalitním barvám a technologiím poměrně snadná věc. Ráno můžete začít a už večer lze strávit v uklizeném bytě s nově barevnými stěnami.

Relativním problémem ale zůstává volba barev. Právě ony se významně podílejí na atmosféře interiéru. A jak s nimi zacházet? Jak zvládnout malování, barvy stěn a sladit s nimi nábytek? Máme pro vás několik tipů a rad.

S barvami v interiéru se to má stejně, jako s oblečením. I šaty si vybíráme podle toho, zdali se nám líbí, což znamená, že k sobě skládáme jednotlivé díly, tedy kalhoty a košile, svetry, saka nebo kabáty. Tohle srovnání s garderobou má ale jeden háček: šaty stojí několik tisíc korun a můžeme se ji převléknout, zatímco interiér a jeho stěny si budeme jen těžko měnit sedmkrát týdně (byť by to bylo možná příjemné a dnes vlastně technicky realizovatelné). Právě proto je barvám stěn dobré věnovat větší péči, než výběru kalhot nebo košile. Navíc, vymalovat byt je také poměrně dražší, než si koupit nový svetr.

Co dříve? Nábytek nebo barvy stěn?

Na tuhle otázku, by´t zní velmi prostě, není možné stejně tak jednoduše odpovědět. Vybírat je možné barvy podle barev a stylu nábytku, stejně jako to jde opačně. Lze ale doporučit jeden z nejjednodušších a ověřených způsobů, který je opravdu jen jedním z mnoha, ovšem funguje:

1. zvolte barvu stěn bez ohledu na budoucí vybavení místnosti.

2. barvu volte takovou, aby se vám místnost líbila už jen díky této barvě, tedy abyste se v místnosti cítili dobře i když je zcela prázdná.

3. teprve pak si vyberte nábytek (zatím jen druh – sem sedačku, sem křeslo, pak stůl, ale  zatím ne konkrétní barvy, ani materiály) a zkuste neporušit onen příjemný pocit, který jste z prázdné místnosti měli, což jinými slovy znamená, že méně nábytku je někdy více a že jeden ze spolehlivých způsobů, jak místnost „zničit“ a udělat neobyvatelnou, je „zaplácat“ ji nábytkem.

4. vezměte si kousek kartonu, sololitové desky, papíru atd. a naneste na něj barvu stěny a takový vzorek si pak vezměte sebou na nákup nábytku. Přikládáním vzorku k potahům a povrchovým úpravám jasně uvidíte, zdali k sobě vaše barva stěn a barva nábytku ladí – jaký vytváří efekt. Nemusíte se tedy zabývat teorií barev, komplementárními a sousedními barvami. Stačí se řídit podle citu. I tak ale stojí za to dodržovat několik základních pravidel:

a/ máte-li stěny výrazné, syté nebo pastelové, např. červené, tmavě modré, pomerančově oranžové, ostře žluté, atd. pak je lepší volit méně expresivní barvy nábytku. Rudé stěny, brčálově zelený gauč a modré koberce budou spíše než domov připomínat cirkus.

b/ opačně to platí také, standardní, tedy světelné, ne-syté barvy (bílá, světlé krémy), snesou více výraznou barevnost nábytku, ale stejně tak vybízejí ke střídmosti.

TIP: hezkého efektu lze dosáhnout použitím jen jednoho barevného rodu, tedy např. vše ladit do barvy bílé kávy a používat její tmavé, nejtmavší a nebo světlé a jiné odstíny (vždy ale jen odstíny kávy). V takto vyřešeném interiéru se pak velmi hezky vyjímá jeden výrazně barevný prvek – obraz na stěně, socha, solitérní kus nábytku atp.
Karel Holý
Foto KIWI- Interiér.com a archiv autora

Living.cz

 

Nebojte se nezvyklých barev. Zkuste opravdu nejdříve místnost vymalovat tak, abyste se v ní cítili dobře, byť bude úplně prázdná, a pak pomalu přinášejte jednotlivé kusy nábytku. Pamatujte ale: méně bývá více.

Světlé, neutrální stěny „snesou“ více barevný, např. pastelový nábytek a další doplňky. Velmi efektní je použití dekorativního plátna – „obrazu“ zavěšeného na bílou stěnu a provedeného v takových barvách, které jsou barvami interiéru.

Modrá, byť je to barva vyloženě studená, dokáže interiér udělat velmi příjemný a jako vždy je dobré dodržovat vyvážený dialog mezi kontrasty, zde tedy studená barvy versus teplé přírodní barvy málem rustikálního nábytku.

Pamatujte, že barvu stěny můžete doplňovat barvou rolet a závěsů – i to jsou velké barevné plochy, které dokáží nahlas promluvit do charakteru místnosti.

Prázdná místnost by se vám měla líbit už jen kvůli barvě samotné, byt´je zcela prázdná.

Neutrální, ale zároveň studená bílá barvy může být se stejně tak bílým nábytkem vytvořit nezvykle útulný a velmi klasický, příjemný interiér. Není vždy nutné k bílé stěně klást ve jménu kontrastu pestrý nábytek.

Dejte si pozor na sílu barev. Výrazné, např. žluté stěny jsou „silné“ samy o sobě a bude jich v místnosti „plno“. Pestrý nábytek může pak celý efekt posunout spíše ke kýči nebo cirkusu. K takovým stěnám lépe něco střídmého.

27.5.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist