Femina.cz » Magazín » Móda » Stella McCartney: slavná dcera a ještě slavnější návrhářka

Stella McCartney:
slavná dcera a ještě slavnější návrhářka

Stella McCartney: slavná dcera a ještě slavnější návrhářka

Magazín: Móda | autor: Magdalena Rejhonová | vydáno 27. 10. 2004

Jméno McCartney zná snad každý zejména jako příjmení slavného muzikanta, dnes již sira Paula McCartneyho, který i přesto, že éra slavných Beatles již dávno pominula, stále vydává nová alba a jezdí na koncertní turné. Ale jméno proslulé módní návrhářky Ste

Stella McCartney se narodila 13. září roku 1972 jako třetí dcera Paula a Lindy McCartneyových. Po ukončení střední školy byla přijata na přední designérskou školu St. Martin´s College of Art and Design v Londýně. Její absolventská práce, módní kolekce, měla obrovský úspěch a Stella dostala nabídku na odkoupení této kolekce známými obchodními domy jako Browns, Bergdorf Goodman nebo Neiman Marcus. O jejím úspěchu se hodně psalo a ze Stelly se rázem stala známá osobnost. Lidé často připisovali její úspěch vlivu slavného otce, ale Stella na kariéře módní návrhářky pracovala již od svých patnácti let.

Po ukončení školy si Stella založila vlastní studio a již po dvou letech v roce 1997 dostala nabídku od módního guru Karla Lagerfelda na post šéf-návrhářky pro módní dům Chloé. Po jejím nástupu zaznamenala tato firma okamžitý úspěch. Její první kolekce pro tuto značku předvedená v říjnu 1997 nenechala nikoho na pochybách, že Stella má opravdový talent. Následujícího roku se ukázalo, že Stella dokázala nejen udržet prestiž tohoto salónu, ale také zvýšit jeho obrat.

Když o rok později v dubnu zemřela její matka Linda, vstoupila Stella do organizace za práva zvířat PeTa (People for the Ethical Treatment of Animals), kterou její matka po většinu života podporovala. O měsíc později v květnu 1998 pak na týdnu přehlídek kožešinových výrobků (Fur Fashion Week) uveřejnila video, v němž se snažila upozornit na práva zvířat.

V dubnu 2000 obnovila smlouvu s firmou Chloé a potvrdila tak dohady o odmítnutí nabídky firmy Gucci, pro niž by byla nucena navrhovat modely vyráběné z kůže. O to větší překvapení pak vyvolala zpráva vydaná o rok později firmou Gucci, že Stella McCartney od firmy Chloé odchází a ve spolupráci s touto firmou si zakládá vlastní značku Stella McCartney. Post šéf-návrhářky u firmy Chloé získala po Stellině odchodu její pravá ruka Phoebe Philo, která se letos objevila mezi třemi nominovanými na cenu Návrhář roku (Designer of the year 2004).

V srpnu 2001 se v tisku začaly objevovat zprávy, že se Stella schází s Alasdhairem Willisem, jednatřicetiletým nakladatelem v Anglii populárního designového časopisu Wallpaper. Stella se za Alasdhaira provdala v dubnu 2003 na ostrově Butte, který se nachází u západního pobřeží Skotska. Svatební šaty si Stella, jak sama uvedla, vyrobila na počest svojí matky – poupravila svatební šaty, ve kterých se Linda v roce 1969 vdávala za Paula McCartneyho.

Svůj první obchod otevřela Stella překvapivě v New Yorku na Manhattanu v roce 2002. Další obchody – v Londýně ve čtvrti Mayfair a v Los Angeles ve čtvrti West Holywood – následovaly o rok později.

Život této mladé návrhářky je plný známých osobností. Jedním z jejích bývalých přítelů byl známý americký zpěvák Lenny Kravitz a jejími dobrými kamarádkami jsou například modelka Kate Moss, herečka Liv Tyler nebo zpěvačka Madonna, které Stella v roce 2000 navrhla svatební šaty a letošního roku kostýmy pro její koncertní turné nazvané Reinvention. Dalším oblečením, které Stella letos navrhla, byly např. kostýmy pro turné zpěvačky Annie Lenox či kostýmy pro Gwyneth Paltrow a Jude Lawa do filmu Sky Captain and World of Tomorrow, který by se do našich kin měl dostat v létě příštího roku.

Nejvíce však letos pozornost médií upoutala zpráva o uzavření dohody o dlouhodobé spolupráci mezi Stellou McCartney a firmou Adidas. Je to vůbec poprvé, kdy se významný návrhář Haute Couture věnuje kolekci funkčního sportovního oblečení.

Šéf tohoto projektu Bill Sweeney k této kolekci říká: „Rozhodli jsme se zkombinovat unikátní design Stelly, která rozumí tomu, co ženy chtějí, s našimi znalostmi v oblasti navrhování funkčního sportovního oblečení.“ A Stella dodává: „Ženy chtějí obojí – dobře vypadat i se tak cítit. Není důvod, proč by se měly vzdát jednoho pro to druhé.“

Stella při navrhování této sportovní kolekce nespolupracovala pouze s experty od firmy Adidas, ale také s vrcholovými sportovci. Chtěla se ujistit, že produkty budou splňovat jak požadavky na stylovost, tak i na kvalitu. Vše je vyrobeno z hi-tech materiálů a odpovídá ženskému stylu - jemné teplé barvy, rafinované detaily, výborně padnoucí střihy. Topy se mohou nosit i do společnosti.

První kolekce by se v obchodech měla objevit v únoru příštího roku a k dostání bude v obchodech v USA, Japonsku a osmnácti Adidas obchodech po celé Evropě. Kolekce se skládá z běžeckého oblečení, oblečení do fitness a plavek. Jelikož se však jedná o dlouhodobou spolupráci, plánuje firma Adidas rozšíření sortimentu o další výrobky určené i pro ostatní sportovní odvětví.

Nové kolekce se budou v obchodech objevovat vždy dvakrát do roka a jejich cena se bude pohybovat od 40 do 200 euro.

Ocenění:

únor 2000 – oceněna módním časopisem Vogue a hudební stanicí VH1 cenou The Designer of the Year (Návrhář roku)

březen 2003 – obdržela v New Yorku cenu Woman of Courage (Žena odvahy) za svojí iniciativu v hnutí boje proti rakovině

červen 2004 – obdržela v Londýně cenu Glamour za nejlepšího návrháře roku

www.stellamccartney.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
22. 06. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 02. 2012 lyricalka :-) (reakcí: 0)
01. 09. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
30. 08. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist