Nebezpečné módní trendy: Šaty, které dokázaly zabít

Taky tak obdivuješ módní trendy let dávno minulých? Líbí se ti bohaté sukně a úzké pasy viktoriánské doby, nebo snad hladká a bělostná tvářička žen z počátku 20. století? Pak věř, že můžeš být ráda za moderní dobu. Tehdejší móda byla totiž doslova vražedná. Našly jsme pro tebe módní i kosmetické kousky, které ženy dokázaly i zabít.

Vosí pas 

I dnes se těší poměrně velké oblibě a mnohé ženy by jej nosily nejraději denně, kdyby to znamenalo mít vosí pas – ano, řeč je o korzetech, které zažily asi největší boom v dobách viktoriánské Anglie. Dámy se nechávaly každé ráno sešněrovat do těsných korzetů, aby nejen daly najevo, že nejsou lehčích mravů, ale také kvůli štíhlému pasu, bujnému dekoltu a krásně zdůrazněným bokům.  Sice ženy vypadaly nádherně a smyslně, ale často tuhle nebezpečnou módu odnášely svým zdravím. Příliš těsně utažené korzety deformovaly nejen tělo, ale především vnitřní orgány. Ženy se leckdy nemohly pořádně ani nadechnout a z nedostatku kyslíku pak omdlévaly. Ojedinělé nebyly ani případy, kdy železná výztuha korzetu praskla a ženě probodla plíci nebo srdce. Ještě pořád toužíš po vosím pasu? My už ani ne.

Nebezpečné krinolíny

Vrstvené spodničky byly velmi oblíbené především v 19. století a asi by tě nikdy nenapadlo, že mohly být taky nebezpečné, vždyť ženám tak slušely a zdokonalovaly jejich postavu. Možná neuvěříš, ale velmi často docházelo k úmrtí díky vzplanutí. Žena prošla kolem otevřeného ohně a neštěstí bylo na světě. Některé prameny uvádějí, že v šedesátých letech devatenáctého století zemřely kvůli požáru krinolíny průměrně tři ženy týdně! Uf, tak to je maso, co říkáš?

A oheň ještě jednou

Popáleniny si ženy nezpůsobovaly jen naškrobenými sukněmi, ale také úpravou vlasů. Tolik moderní lokny a vlny neměla od přírody každá a tak musely podstupovat proces zahřívání vlasů ohněm, aby se daly lépe do kudrn tvarovat. Je jasné, že často došlo k vzplanutí všech vlasů.

Šílená móda malých nohou

Teď se přeneseme do Číny desátého století. Z této doby totiž pochází zvyk svazovat malým holčičkám nohy, aby je měly co nejmenší, tzv. lotosové nohy. Ty totiž byly známkou krásy a představovaly pro dívky záruku, že se zalíbí nějakému bohatému muži, za něhož se buď provdá, nebo se stane jeho konkubínou. Malým dívenkám ve věku pěti let se lámaly prsty u nohou a svazovaly tak, že vzniklo jakési kopýtko. Čím menší noha byla, tím větší šance měla dívka na vdavky. Jestli si však myslíš, že deformování nohou patří jen k Číně, jsi na omylu, i v našich končinách a dále na západ si ženy nechávaly amputovat malíčky na nohou, a to kvůli módě špičatých bot. No, zlaté žabky nebo tenisky…

Otrava oblečením

I dnes se všude řeší, jak je levné oblečení nebezpečné, protože je tvořeno zdraví nebezpečnými látkami, ale oproti dřívějším dobám jde vlastně o neškodnou záležitost. Dříve se totiž látky barvily anilinem a dalšími toxickými barvami a kůží se pak dostávaly do těla. Výjimkou nebyly otevřené rány a popáleniny, lidé trpěli závratěmi i bolestmi hlavy, jen neměli ponětí, co je způsobuje. Své oběti si vyžádaly i oblíbené módní doplňky z azbestu.

Daň za krásu

Tak ta byla v tehdejších dobách obrovská. Ženy toužily po hlubokém a smyslném pohledu a tak si kapaly kapky do očí s obsahem rulíku zlomocného. Mnohdy po takové aplikaci i osleply. Rozhodně bez problémů nebyla ani móda porcelánově bílé pleti. Ženy používaly nejrůznější látky k jejímu zesvětlení a je jasné, že po takové aplikaci kyseliny octové nebyla pleť úplně v pohodě. Často trpěly na ekzémy a alergické reakce byly téměř na denním pořádku. Doslova vražedná pak byla móda pleťové kosmetiky s obsahem radioaktivních látek.

Zabiják mužů

Pamatuješ na obrazy třeba Rudolfa II. a jeho škrobený límec? Pak pro tebe možná bude překvapením, že právě ten byl největší zabiják mužů. Příliš těsné límce přerušovaly průchod krve ale i kyslíku. Nejednou se stalo, že muž si v pánském klubu chrupnul, sklonil hlavu a již se neprobudil.

Uff, teda taky jsi ráda za naše džíny, pohodlná trička a baleríny? I když na druhou stranu nutno podotknout, že nadýchané a nazdobené šaty z dob 18. a 19. století měly něco do sebe. Mrkni do galerie

Foto: Shutterstock.com, profimedia.cz, pinterst.com

11.11.2016 10:00| autor: Petra Martišková

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist